2i reizen De oosterkwelder van het Waddeneiland Schiermonnikoog is een van de gaafste natuurgebieden in Europa. Zeggen ze. Inki de Jonge deed een poging tot wandelen met natte voeten en ging op zoek naar de koe met de 'odeklonjekont'. SCHIERMONNIKOOG Schiermonnikoog reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 januari 2013 Schiermonnikoog is het kleinste bewoonde Waddeneiland. Het meet 18 bij 4 kilometer. Vanuit Lauwersoog vertrekt dagelijks vijf keer een veerboot naar Schier. Kijk voor de veerdienst op www.wadden.nl. Meer informatie over eiland en accommodaties op www.vwschiermonnikoog.nl. Info over wandel- en fietsroutes op: www.activiteitenopschiermonnikoog.nl. De lengte van de wandeling in het verhaal is ongeveer 14 kilometer. Het is aan te bevelen waterdichte schoenen te dragen. Een deel van de wandeling staat in Van Schiermonnikoog tot Mokerheide, zeven korte ontdekkingstochten (Harm Piek, uitgeverij Op Lemen Voeten). Te voet door natuurgebied Kobbeduinen op Schiermonnikoog. Ze hebben de boot gepimpt. De varende verbinding tussen Lau wersoog en Schiermonnikoog is aangepast aan de wens van de moderne mens. Die wil niet meer op een skai leren bankje zitten, maar loungen in zachte kussens, die wil geen kof fie met melk maar latte macchiato, en daar dan een glanzend magazine bij openslaan. Het kan nu allemaal: drie kwartier loungen en lifestylen, met uitzicht op de voorbijglij dende Waddenzee. In iedere eilandbezoeker schuilt, heel diep verborgen, een naar nostalgie snakkende oerconservatief. Schiermonnikoog, Schier voor intimi, moet eigenlijk altijd blijven zo als je het op 4-jarige leeftijd beleefde. Maar dat is onzin. Hoe vaak is het niet voorgeko men dat je van het hele eiland niet meer zag dan de Badweg, het strand en Hotel van der Werff? Schier biedt zoveel meer dan dat. Zoals het kwelderlandschap in het oos ten van het eiland, een van de mooiste oude natuurgebieden van Europa. Er ligt een wandelroute doorheen, die langs de oostpunt van het strand terugleidt naar de duinen. Je hoort er alleen rustgevende ei landgeluiden. De vogels die dudelie en ke- kiekiekie roepen en rondrennen op het slib dat erbij ligt als een verstijfde zee. De lucht is grijs geribbeld, op de dijk draaien scha pen hun felgekleurde konten tegen de wind en verheffen hun kopjes als onverschillige pubers naar de voorbijgangers. Jonge, nog slanke koeien staan te grazen, hun billen zijn genummerd. Koe nummer 5.59 en 5.58 nemen ritmische happen uit het gras. Nu diep ademhalen. Je ruikt de zee, ziet twee rotganzen in perfecte symmetrie overvlie gen en je hoort het schelpenpad knerpen onder je voeten. De kwelderwandeling staat in een in de ja ren negentig geschreven boekje van uitgeve rij Op Lemen Voeten. De schrijver waar schuwt dat je de wandeling beter niet kunt maken bij hoogwater, en ook niet in het broedseizoen tussen april en juni. Maar het is geen broedseizoen, ook geën hoogwater, en een blik op het landschap voor ons geeft geenszins de impressie dat we straks het leem van onze voeten moeten schrapen. Links de roestkleurige duinen. Voor ons voe ren fietspaden de wijde vlakte in, in de rich ting van het driehoekige baken dat de Kob beduinen markeert. Maar na de Kobbeduinen gaat het goed mis. Over een modderpad lopen we omhoog en omlaag naar een nieuwe vlakte met gestem peld rundvee. Koe 6.13, koe 14.76. Zou er ook één rondlopen met een 47.11 stempel? Een koe met een 'odeklonjekont'? De koeien houden het gras kórt, dat hier explo sief kan groeien. Dat is goed, anders zou de kwelder een eentonige vlakte worden. Nu krijgen ook kleinere planten als zeewinde, melkkruid en lamsoor een kans. Koeien grazen al eeuwenlang in dit gebied. Vroeger werden de kuddes gehoed. De laat ste koeherder stopte daar in 1959 mee. Zijn naam was Bouwe Hoekstra en naar hem is het pad genoemd dat we moeten volgen, rechtdoor de kwelder in, twee bruggetjes over. Maar dan ineens staan we aan de rand van een immense moddervlakte. We gaan er links langs, we proberen het rechts, weer links, met alleen natte voeten als resultaat. We proberen er via een ander graspaadje met een boog omheen te lopen. Ook daar treffen we een modder- en watervlakte. We begrijpen ineens waarom je hier niet altijd langs kunt. We keren terug naar het brugge tje, daar is een ander pad. Maar dat' zet ons terug op de Kobbeduinen. In de Kobbedui nen lopen we vast in het struikgewas. Er is geen doorkomen aan. Stomme kwelders. We gaan te voet over het fietspad dat door steekt naar de duinen. Heel laf, maar we kunnen er tenminste doorlopen. We keren dit unieke, maar momenteel te drassige getij- denlandschap de rug toe. We zijn geweken voor het water. Maar zoals gezegd: Schier biedt zoveel meer. Aan de Reddingsweg ligt de oude begraaf plaats Vredeveld, waar verdronken zeelui en foto Hans van den Bogaard/Hollandse Hoogte aangespoelde vliegeniers uit de oorlog hun laatste rustplaats vonden. Er is een museum over de T\veede Wereldoorlog, die op Schiermonnikoog pas op 11 juni 1945 was af gelopen, toen de laatste Duitsers het eiland verlieten. Er is een 300 jaar oude eenden kooi. Een eigen taal, en eigen folklore zoals het eierengooien met Pasen, een muziekfes tival in oktober, circustheaterdagen met He melvaart, een midwinterfestival tussen Kerstmis en Nieuwjaar, en het tweejaarlijks literair treffen 'Schrijvers om de Noord'. En er is natuurlijk het Noordzeestrand. Mis schien niet zo mooi desolaat als sommige andere stranden, maar evengoed machtig en wijd als je, na warme chocolademelk, bij paviljoen De Marlijn het duin afloopt. Rap pe vogeltjes rennen langs de vloedlijn, meeuwen scheren over de trage, grijsgroene branding. Een groep rotganzen waggelt over het strand als opgetogen dames van de brei- krans tijdens het jaarlijkse clubuitje. Hippe strandsurfers laveren hun felgekleurde zei len soepel over het natte zand. Uitwaaien, noemt de moderne mens zo'n frisse wandeling. Dat zeelucht goed is voor mensen weten ze op Schiermonnikoog al heel lang. Hier werden bleekneusjes uit de stad opgevangen in Elim en Sint Egbert, va kantiekolonies voor zwakke en zieke kinde ren. Er wordt nog steeds vakantie gevierd op deze plekken, maar nu door mensen die van cappuccino houden. „Hebt u cappuccino", vraagt een bezoekster in de oude, bruine gelagkamer van Hotel van der Werff. „Nee", antwoordt de ober. „Maar we hebben wel koffie met melk." Heerlijk authentiek natuurlijk. Maar bij Graaf Bernstorff, aan de overkant, adverte ren ze met de lekkerste koffie van het ei land. Van een Italiaans merk. Dan geeft zelfs de meest conservatieve, naar nostalgie snakkende eilandbezoeker zich ge wonnen. Koft Reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69