19 reizen Voel de wind op 2.350 km De Noordkaap is een van de verste uithoeken van Europa. Joost Brantjes reisde met schip en vliegtuig naar dit noordelijkste puntje van Noorwegen en voelde er de ijskoude wind om zijn hoofd waaien. Noordkaap Troms0 '1 is*» NOOR WEGEN Oslo DENE MARKEN ZW. NL Noordelijke IJszee Noordkaap NOORWEGEN reizen@wegener.nl I 024-3650360 Foto's van boven naar beneden: De wereldbol op de Noordkaap. Een bemanningslid laat zien hoe je een koningskrab het snelst doodt. Duizenden jan-van-genten op een rots. foto's Joost Brantjes De afstand van Utrecht naar de Noordkaap is he melsbreed zo'n 2.350 ki lometer. De dichtstbijzijn de bewoonde plaats is Honningsvag. Van daaruit kun je met een bus of ei gen vervoer naar de Noordkaap. Luchthavens in de regio vind je in Tromso, Alta en Honningsvag. Deze plaat sen zijn bereikbaar met een overstap in Oslo. Kijk voor vluchtinforma- tie op www.sas.com, www.klm.com en www.wideroe.no. Meer informatie over het gebied en accommoda ties vind je op www.visit- norway.com. Zaterdag 5 januari 2013 de Noordkaa)) Reageren? reizen@depersdienst.nl tuig. De piloten zetten het Dash 8 toestel om 22:14 precies (maatschappij Wideroe heeft aankomst- en vertrektijden tot op de.mi nuut) op de landingsbaan van Honningsvag. De terminal lijkt op een garage, de bagage is er in een mum van tijd. Eenmaal ingecheckt in het hotel, haasten we ons naar een van de weinige kroegen in de akelig lege stad. Maar we zijn te laat. De waard in Café Corner pie kert er niet over de sluitingstijd van elf uur 's avonds te overtreden. Nuchter druipen we weer af naar het hotel. Hoewel het woord 'vogelsafari' bij sommigen wellicht geeuwneigingen op zal roepen, zijn wij de volgende ochtend al snel opgewonden als we de eerste zeearend met witte staart bo ven ons hoofd zien rondvliegen. Het impo sante dier kan een spanwijdte van 3 meter be reiken. Zijn gehele bouw als roofvogel is zo perfect dat je zonder meer snapt dat pasgebo ren rendieren op stal worden gehouden, om dat een arend hem anders moeiteloos te gra zen neemt. We zien ook papegaaienduikers en jan-van-genten in ontelbare aantallen ge zeten op de rotsen. De eilanden die we on derweg naar de Noordkaap passeren, zijn be schermde vogelreservaten. Ónder geen be ding mogen we ze betreden. Als we verderop een kleine groep zeehonden de zee in zien glijden, is ons geluk compleet. Door het desolate landschap van mos en lage bomen en met her en der een verdwaald ren dier, rijden we net zo lang in noordelijke richting tot we niet meer verder kunnen. Al leen een slagboom scheidt ons nog van de laatste 500 meter, de Noordkaap! Eindelijk. Een groot paneel geeft aan waar we zijn: op 7i°io'2i" noorderbreedte precies. Het waait hard op de kale vlakte, maar het uitzicht is geweldig. Bij de metalen wereldbol, hét sym bool van de Noordkaap, klikken de fotocame ra's volop. Lopend langs het hek, valt op hoe hoog de vlakte boven de zeespiegel uitsteekt. Ver onder ons beuken golven van de Noorde lijke IJszee met donderend geraas tegen de rotsen. In het bezoekerscentrum zien we een film waar de regisseur drie jaar aan heeft ge werkt. De vier seizoenen op de Noordkaap zijn prachtig in beeld gebracht. Onderweg terug naar de bewoonde wereld passeren we een souvenirwinkeltje van de Saami, het volk dat in dit gebied woont. Voor een grote tent staat een spierwit ren dier lusteloos te grazen. Binnen verruilen we onze laatste Noorse kronen voor allerhande Saami parafernalia: sleutelhangers met een stukje rendiergewei, gevlochten leren arm bandjes of plastic poppetjes gehuld in rood blauwe Saami-dracht. De sticker op de onder kant (made in China) verraadt dat het geen origineel Noors souvenir is. Het maakt niet uit. Origineel of niet, de herinnering aan die indrukwekkende, winderige Noordkaap is in geen enkel souvenir te vangen. hoge snelheid over het water. Eenmaal afge remd, hijsen de schippers hun-net van 40 me ter diepte omhoog. De vangst is goed: er zit ten achttien koningskrabben in. Schipper en kok Vegard bereidt de krab voor ons. In een pan kookt hij zeewater, doet de aan stukken gesneden krabben erin en laat de delicatesse, van het vuur af, een kwartier nagaren. Afge spoeld met koud zeewater, laat het vlees ge makkelijk los uit de harde schaal en smullen we van hoeveelheden koningskrab die elders in de wereld een fortuin zouden kosten. We hebben nog 300 kilometer te gaan naar de Noordkaap. Die overbruggen we per vlieg- Als de MS Nordstjernen, het oudste schip van de Hurtigruten- vloot, voor anker gaat in Tromso, kunnen we eindelijk van een stad spreken. Sinds het vertrek met het cruiseschip van de Lofoten was het prach tige landschap vaak onwerkelijk leeg. In Noorwegen, in oppervlakte net zo groot als Duitsland, leven slechts 4,9 miljoen mensen. Daarvan wonen een kleine 70.000 in Tromso, de noordelijkst gelegen universiteits stad ter wereld, 350 kilometer boven de pool cirkel. Voordat we aan land gaan, wordt eerst gevist. In een rubberboot stuiteren we met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67