i5 reizen wordt wakker n L'Aquila ligt hemelsbreed op 1.250 kilometer afstand van Utrecht. Met de auto kom je er via de E35 of de E55. Per vliegtuig kun je vanaf Schiphol, Rotterdam of Eindhoven naar Rome reizen. Vervolgens is het nog anderhalf uur per auto. Meer weten over de regio? Kijk op www.bezoekabruzzo.nl. Voor informatie over de verspreide herberg en de agriturismo, zie www.sextantio.it en www.saporidicampagna.com. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 januari 2013 slaapster OOSTENRIJK ITALIË KROATIË Rome ^dnCbntroguerra Adriatische Zee Caste! del Monte «Pescar Santo Stefano r di Sessanio 4) Corno Grande ABRUZZO door de smalle straatjes. Iets ver derop ligt Santo Stefano di Sessa nio. Het halve dorp is een albergo diffuso, een 'verspreide herberg'. De kamers van dit luxueuze hotel hebben geen nummers, maar dra gen de namen van de verschillen de huizen waar ze zich bevinden. Minder luxueus logeren doe je bij de lokale boeren, een nieuwe trend in Abruzzo. Agriturismo heet dat. In de praktijk betekent het wakker worden met uitzicht over oneindige rijen olijfbomen en wijnranken. Een van die bed en breakfasts heet Sapori di Cam- pagna, ofwel de smaken van het land. Dat is niets te veel gezegd. Olijfolie, saffraan, linzen, pasta, tomaten, kaas, wijn: alles op tafel komt van niet verder dan 2$ kilo meter. Gabriella Constantini is hier de baas. Zij is de kok, terwijl haar man van alles en nog wat ver bouwt op zijn land. De plek is al regelmatig onderscheiden, vorig jaar nog met een Slow Food Award. Familierestaurants zijn in de hele streek eigenlijk de norm. Een ander is 11 Salice, van de jonge- chef-kok Francesca. Aan de Tirino, een riviertje waar het ijskoude wa ter zo uit gedronken kan worden, bereidt ze haar specialiteit: pasta van gamba's en forel uit de kraak heldere rivier. Uit de wijde omtrek komen mensen eropaf. Vis is ook het belangrijkste gerecht in de trabocchihouten hutten op palen aan de kust, waar de vissers in Abruzzo sinds de zeventiende eeuw hun waar binnenhaalden. Die praktijk is bijna helemaal in onbruik geraakt. De laatste jaren zijn enkele hutten opgekapt. Nu kun je er dineren bij ondergaande zon. Geen Italiaanse maaltijd gaat voor bij zonder een fles wijn. In Con- troguerra, waar de beste Montepul- cianos van de Abruzzen vandaan komen, loopt een kleine bebrilde man zijn onaangekondigde gasten enthousiast tegemoet. Het is Ama- to, de eigenaar van de bescheiden wijnboerderij van Lidia Amato. Met zijn 83 lentes ziet hij er uit als of hij al zijn hele leven hier werkt. Maar niets is minder waar. De voormalig cardioloog besloot tien jaar geleden te gaan werken in het wijnbedrijf van de familie van zijn vrouw Lidia. Hij gooide het roer drastisch om. Voortaan stond kwa liteit voorop, niet de kwantiteit. De koerswijziging had succes. De laatste vijfjaar wonnen zijn wij nen vier gouden en drie zilveren medailles. Prestigieuze wijngidsen zijn lovend en beste wijn draagt natuurlijk de naam van de dottore zelf: de Gran Riserva Amato DOCG. Aan kunst en cultuur ontbreekt het in Abruzzo evenmin. Al meer dan drieduizend jaar is de streek bewoond en overal zijn kasteeltjes, abdijen en Romeinse ruïnes te be zoeken. Het epicentrum van de be ving in 2009 lag bij L'Aquila, de hoofdstad. Veel gebouwen bezwe ken. De hele historische binnen stad is nu verlaten, op de paar sol daten na die een oogje in het zeil houden. De herbouw van de mo numenten verloopt langzaam, maar een wandeling door het cen trum is nog steeds de moeite waard. In de bergen bleef de scha de beperkt. We bezoeken Civitella del Tronto, na dat van Salzburg het grootste fort van Europa. Het was ooit de zwaarbewaakte grens tussen het Roomse Rijk en het koninkrijk van Napels. Het is nu een desolate, gerestaureerde uitkijkpost over de Abruzzo. Het uitzicht is fenome naal. In een oogopslag zie je alles, van de kust tot aan de bergen. Be neden in het stadje lunchen men sen met een fles Montepulciano. In de verte zweeft een arend op zoek naar een prooi. De schone slaapster is wakker geworden. Reageren? reizen@depersdienst.nl Parco nazionale del- la Majella is een van de vier nationale par ken in Abruzzo. Je kunt het gebied pri ma verkennen op de rug van een paard, foto's Cabriela Hengeveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63