reizen Pruik SU !D ST 1.250 km Abruzzo, de groenste regio van Europa, is als reisbestemming een goed bewaard geheim. Toch vermoedt Stefan de Vries dat er geen regio in Europa is waar zoveel te beleven valt. Zaterdag 5 januari 2013 reizen@wegener.nl 024-3650360 O m TO 7s CD O q Taxichauffeur Yvarette haalt me op van het vliegveld op het kleine tropische eiland dat voorlopig nog tot het Koninkrijk der Nederlanden behoort. Ze blijkt een bijzonder persoon. Ze kijkt me aan alsof ik niet besta en meldt terloops dat de bagage echt niet in de achterbak kan. De vijfde deur van haar minivan is stuk, dus proppen we de spullen zo goed en zo kwaad als het gaat tussen twee voorbanken. Het interieur van de taxi was ooit beige. Nu is het bruin van de aangekoekte troep en afgebladderde resten plastic. Luxe vervoer op z'n tropisch. Op weg naar het hotel zit ik schuin achter onze chauffeuse. Er is iets met haar. En dan vooral met haar haar. Het klinkt een beetje oneerbiedig, maar ze lijkt-een beetje op ET als hij in de film aangekleed is in jurk en pruik. Verdomd, dat is het. Ze draagt een slechtzittende pruik. Naast de cowboy hoed op het dashboard ligt er nog een. Een lichtbruine. De donkere die ze nu draagt, ziet er een beetje plastic uit. Yva rette legt uit dat ze haar kroeshaar niet zo mooi vindt. Ze heeft liever een beetje glad haar. Strak-strak, zoals ze dat hier noemen. Ik knik instemmend. De weg naar het hotel is niet echt lang, maar de meeste taxi chauffeurs weten er altijd nog een doolhof van te maken. Dat komt door de voortdurende wegwerkzaamheden die ook dit dromerige eiland teisteren. Gelukkig is de rotonde, waar een jaar aan is gebouwd, eindelijk klaar. Yvarette is er blij mee, al heeft ze nog steeds moeite met de regels van het verkeerspleintje. Ik druk haar op het hart toch voor al rechtsom te gaan en voorrang te verlenen aan verkeer dat al op de rotonde rijdt. Met deze eenvou dige instructie gaat er een wereld open voor Yvaret te. Probleemloos rijden we rond. In de euforie van het succes verwisselt ze van pruik, wat dan toch nog een gevaarlijke situatie veroorzaakt, daar ze eventjes niets meer ziet. Midden in een woonwijk passeren we een uitge brand huis, omringd met zwartgeblakerde wonin gen. Het is het kruithuisje, de opslagplaats voor al dan niet illegaal vuurwerk dat een paar weken gele den ontploft is. Het gevolg: drie doden. Ik heb me hier altijd al verbaasd over het uitblijven van serieu ze ongelukken in vuurwerktijd. De metalen contai ners waarin het Chinese knalproduct tijdens de feestdagen wordt opgeslagen, staan te branden in de zon. Daarin hoeven maar een paar kakkerlakken vurige seks te hebben of de boel ontploft, denk ik dan. Geheel in de Enschedese traditie wordt ook hier de put pas gedempt nadat het kalf verdronken is. Geen vuur werkopslag meer in woonwijken, is het advies. Een topidee. Dat had niemand van tevoren kunnen bedenken. Vlak bij het hotel rijdt Yvarette langs een enorm terrein waarop in een regelmatig patroon betonijzers de lucht inste ken. Dat wordt het grootste winkelcentrum van Zuid-Ame- rika, zegt ze. Het allergrootste, meest luxe, alles-in-de-scha- duw-stellende winkelcentrum dat je je maar kunt beden ken. Hier? Op dit eilandje waar de financiële tekorten zich al sinds jaar en dag vrijwel automatisch aaneenrijgen? We passeren de enorme reclameborden die aangeven welk vuurwerk er nog over is om dit jaar de boze geesten te ver drijven. De namen van het knalspul liegen er niet om. Het gaat deze keer qua explosiviteit om de Bin Laden of de Fish Bomb. Ik vind dat de eerste toch beter bekt dan de tweede. Yvarette zweert ook bij het Al Qaida-model. Er vallen vol gens haar namelijk nog heel wat boze geesten te verdrijven. De meeste daarvan zitten nog in de regering ook, meent zij. Bij ons afscheid bij het hotel wijs ik haar wel even op de licht ontvlambaarheid van de haarstukjes waar ze zo gek op is. Ik bedoel maar. Bin Laden heeft heel wat op zijn gewe ten, maar ik gun het Yvarette niet om zijn 'laatste slachtof fer' te worden. COLOFON Eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl Vormgeving Birgitta Hermans, Ben Vosseberg, Marietta de Boer Advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Schone Het is tegen een uur 's middags als Lorenzo Baldi, berggids, de vers- gegrilde arrosticini weg spoelt met een glas Montepulciano. Boven de uitge strekte vlakte van de Campo Impe- ratore zweeft een arend op zoek naar een prooi. De brandende zon drijft de schapen naar de schaduw van de paar bomen die er staan. Baldi, een geboren en getogen Ro mein, woont nu al twintig jaar in de Gran Sasso. Dat is het hoogste massief van de Apennijnen. In de winter organiseert hij trektochten per ski, in de zomer wandel- en fietstochten. Het decor is een per fecte samenvatting van de Abruz- zo: veel natuur, rust, sportieve mo gelijkheden en een uitmuntende keuken. Abruzzo is groot, ongeveer twee keer de provincie Gelderland, maar heeft bijna alle soorten land schappen die je je kunt voorstel len. Het toerisme staat er echter nog in de kinderschoenen. In 2009 werd de streek getroffen door een zware aardbeving waarvan de spo ren nog overal te zien zijn. De schok was tegelijkertijd een wake- up call voor de wat ingeslapen re gio. De economie kreeg een nieu we impuls en de nadruk kwam te liggen op toerisme. Qua aanbod had Abruzzo al veel te bieden. Er zijn vier nationale parken waar wolven, beren, wilde zwijnen en paarden vrij rondlopen. De hoog ste berg van de Apennijnen, de Corno Grande (2.912 meter), ligt op nog geen 50 kilometer van de kust. Wandelend tussen de vele ruige toppen zie je regelmatig het kobaltblauw van de Adriatische Zee. Kale vlaktes en volle bossen wisselen elkaar in het spectaculai re landschap af. Eeuwenlang brach ten herders hun schapen er van de ene vallei naar de andere via smal le weggetjes. Wol en kaas zorgden voor rijkdom, maar aan het begin van de twintigste eeuw stortte de economie in. Boeren zochten hun heil in Rome, of verder weg. Hun paden zijn nu onderdeel van de 700 kilometer gemarkeerde wan delroutes van Abruzzo. De Kluize- naarstocht is er daar een van. Tus sen de tiende en de zeventiende eeuw was dit gebied een geliefde plek voor gelovigen om zich terug te trekken. Nog steeds kun je hun primitieve verblijfplekken bezoe ken. Vooral de eremo van San Gio- vanni, is de moeite waard. In een natuurlijke opening hoog in de bergen woonde negen jaar lang Pietro da Morrone. Deze mon nik voedde zich met wat bladeren en regenwater. Hij zou later paus Celestinus V worden. De plek is er nog steeds, maar is pas na een ste vige wandeltocht van ruim een uur (niet voor beginners en men sen met hoogtevrees) te vinden. Vanaf het pad is de grot niet te zien. Via een steile trap bereik je een heel smalle richel hoog boven de grond. Het eindpunt bereik je alleen liggend op de buik. De erva ring is adembenemend. Smalle wegen slingeren door het landschap. Om de zoveel heuvels siert een eeuwenoud stadje de top, zoals Castel del Monte. Een van de mooiste dorpen van Italië, staat op een bordje bij de toegangsweg. Hier rende George Clooney door de straatjes op de vlucht voor zijn moordenaar in de film The Ameri can. Nu lopen een paar toeristen Langs de Adriatische kust in Abruz zo zie je deze zogeheten trabocchi, een soort vismachines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62