spectrum 4 schrijft geschiedenis Achttiende-eeuwse boeken zijn vaak fraai gebonden. Soms brachten eigenaren daar in de loop der tijd allerlei aantekeningen in aan. Enige tijd terug trof ik zo'n bijzonder drukwerk in een particuliere collectie aan en ik ging op onderzoek uit. Zaterdag 5 januari 2013 |f3£j..P.TAN 3*E SPIECEL||! IN van HoltawcLf Laurens Pieter van de Spiegel. Ingekleurd titelvignet in het boek. door Ruud Paesie Goese Satisfactie Op 28 augustus 1776 maakt de oud-bur gemeester van Goes en de latere raadpensionaris van Zeeland en Holland, Laurens Pieter van de Spiegel, het Goese stadsbestuur erop attent dat de tweehonderdjarige gedenkdag aanstaande is waarop de stad en Zuid-Beveland zich van de Span jaarden afkeerden en zich aan de zijde van Prins Willem van Oran je schaarden. Deze dag staat be kend als de Satisfaaie van Goes en Zuid-Beveland op 22 maart 1577. Van de Spiegel meent dat de ze historische dag, in navolging van andere Zeeuwse steden waar de opstand tegen de Spanjaarden feestelijk is herdacht, ook in Goes gevierd zou moeten worden. Bo vendien verklaart hij zich bereid om de Satisfaaie te beschrijven en in druk uit te brengen. Het stadsbestuur gaat akkoord en Van de Spiegel krijgt toestemming om de oude stadspapieren te raadple gen, mits hij het boek aan de stadsbestuurders zal opdragen. De tijd dringt en Van de Spiegel gaat met grote voortvarendheid aan de slag. Om zo min mogelijk onderzoekstijd te verliezen, heeft hij de archiefstukken vermoede lijk mee naar huis genomen. En naar het zich laat aanzien, zijn die daar gebleven. Want sinds dien is het resolutieboek van de stad Goes over het jaar 1572 name lijk verdwenen. Op zaterdag 22 maart 1777 is het dan zover. Goes is veranderd in een vlaggende stad. Na de drukbe zochte kerkdienst in de Grote kerk volgt een maaltijd voor een selea gezelschap van 37 hoog waardigheidsbekleders in het stadhuis. Alle stadsbestuurders zijn in het zwart gekleed en dra gen een sabel aan hun zijde. Ook de stadspredikanten zijn uitgeno digd, evenals de gecommitteer den van het eiland, de garnizoens commandant en de kapiteins van de burgerij. Allen 'in behoorlijke uniformen'. De oudste predikant spreekt het gebed uit voor de maaltijd. Zijn jongste collega, de 27 jarige Jacob Hendrik van den Doorslag, verzorgt de dankzeg ging na het feestmaal. Vervolgens overhandigt Van de Spiegel het eerste exemplaar van zijn in een zeer fraaie rood maro kijnen band gestoken boek aan het stadsbestuur. Dit boek met opdracht bevindt zich nog steeds in het Gemeentearchief van Goes. Een tweede exemplaar wordt later aan de stadhouder aangeboden en dat boek wordt tegenwoordig in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag be waard. Verder is er nog een derde boek in marokijn bekend, afkom stig uit de bibliotheek van het uit geversgeslacht Tjeenk Willink. De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg wist daar in 1995 de hand op te leggen. Na de officiële presentatie krijgen Kalfslerenband met stadswapen van Goes. alle aanwezigen een 'keurlijk Fransch' exemplaar van het boek. Ook die zijn gedrukt op zwaar pa pier en zijn evenals de marokij nen boeken door de Middelburg se boekbinder Jan Dane gebon den. Op de kalfsleren band prijkt in goudstempeling het nieuw ge sneden wapen van de stad. Bo vendien is het door Simon Fokke gegraveerde wapenschild op de titelpagina ingekleurd en zijn in alle schutbladkaternen een voor gedrukte en door de Goese ge meentesecretaris ingevulde op dracht voor de genodigden mee gebonden. Door deze opdracht kom ik op het spoor van de oor spronkelijke eigenaar, want dat is de hiervoor genoemde predikant Jacob Hendrik van den Doorslag. Een halfjaar na de feestelijke ge beurtenis in Goes vertrekt Van den Doorslag naar Dordrecht waar hij door zijn innemende per soonlijkheid en zijn welbespraakt heid als predikant zeer geliefd wordt. Zijn huwelijk met Magda- lena Cornelia Buck blijft echter kinderloos en wat er na zijn dood in 1826 met het boek gebeurt, is onduidelijk. Daarmee lijkt het spoor ten einde. Maar het boek verraadt nog een herkomst. Op het gemarmerde schutblad aan de binnenzijde van de band zit een rechthoekig stuk je papier geplakt met de gedrukte tekst 'Ex Bibliotheca J.W. Six'. Het is de ex libris van de in 1871 geboren jonkheer Jan Willem Six de Vromade, een telg uit het steenrijke Amsterdamse patri- ciersgeslacht. Door vererving en aankoop heeft de jonkheer in de loop der tijd een unieke biblio theek opgebouwd met vele kost bare en uiterst zeldzame oude boeken, atlassen en manuscrip ten. Zijn collectie was zo omvang rijk dat voor de veiling van zijn bibliotheek, die tussen 1925 en 1930 in Den Haag plaatsvond, wel geteld achttien dagen waren uit getrokken. In het eerste deel van de drie in het Frans uitgegeven veilingcatalogi tref ik het betref fende boek onder lotnummer 1185 aan. Als ik de catalogi nog wat verder doorblader, vind ik nog een exemplaar dat in 1926 werd geveild. Is hier sprake van hetzelfde boek, dat bij de eerste veiling niet is verkocht en op nieuw is ingebracht, vraag ik me zelf af Of had Six de Vromade nog een exemplaar? Het ant woord op die vraag vind ik in de Zeeuwse Bibliotheek waar ver scheidene presentie-exemplaren worden bewaard. In een van de boeken, gebonden met de op dracht voor de Goese regent Pie ter Ossewaarde, tref ik dezelfde ex libris aan. Six de Vromade be zat dus twee exemplaren. Historici die zich in de afgelopen decennia in de boekwetenschap pen hebben gespecialiseerd, kwa men tot de ontdekking dat Jan Dane nog een serie boeken over de Satisfaaie op zwaar papier in kalfsleer had gebonden. Daarop ontbreekt het goudbestempelde stadswapen van Goes. Een van de ze exemplaren schonk de auteur aan het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, dat enkele jaren daarvoor in Vlis- singen was opgericht. Door de fraaie boekbanden, die Dane in opdracht van de Goese stadsbe stuurders liet binden, kreeg zijn atelier onder de boekwetenschap pers grote bekendheid. Om deze binderij, die aan de Lange Burg te Middelburg was gevestigd, een naam te geven, vernoemden zij die toepasselijk naar de Goese ge beurtenis. Zodoende staat Danes werkplaats tegenwoordig in de naslagwerken geboekt als de Satis factie-binderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52