werken 17 G€LDKW€STI€S GELD EN WERK De Wet Van Dam heeft de stilzwijgende verlenging van abonnementen beperkt. Voor het opzeggen van een lidmaatschap bij een vereniging gelden echter andere regels. Tijdig afmelden is dan - noodzaak. Zeg lidmaatschap tijdig zaterdag 5 januari 2013 laas sinds vorig jaar beperkt. U kunt alleen nog maar toeslag aanvragen over de kosten voor kinderopvang in de lopende maand en over één maand voorafgaand aan het mo ment dat uw kind naar de opvang gaat. Heeft u een vraag naar aanleiding van het artikel op deze pagina? Wellicht kun nen wij u verder helpen. E-mail uw vraag dan naar geld@depersdienst.nl Een selectie van de vragen en antwoor den publiceren wij volgende week in de ze rubriek. Helaas kunnen wij geen per soonlijk antwoord geven op uw vragen. "I Tijdens mijn re-integratietraject heeft mijn ■*- moeder veel opgepast op mijn kinderen. Ik heb daarom minder kinderopvang gebruikt dan waar ik recht op had. Kan ik die uren later als nog invullen? U heeft recht op kinderopvangtoeslag voor de maanden dat u een re-integratietraject volgt. Per maand heeft u recht op maximaal 230 uur kinderopvangtoeslag per kind. Daar bij wordt uitgegaan van het werkelijke aan tal uren dat u naar school gaat of een baan- traject volgt. Heeft u na afloop van uw re- integratietraject minder uren kinderopvang toeslag gebruikt dan waarop u recht heeft, dan mag u die resterende uren inderdaad ge durende de rest van het jaar gebruiken. Ik ben per 1 december werkloos geworden en heb dus nog tot 1 maart recht op kin deropvangtoeslag. Nu heb ik begrepen dat er dit jaar een aantal zaken veranderen aan de kin deropvangtoeslag. Wat houden die veranderin gen in? In 2013 zullen ouders meer moeten gaan be talen voor kinderopvang. Ouders die over een gezamenlijk inkomen van 118.189 euro en hoger beschikken, ontvangen dit jaar geen kinderopvangtoeslag meer voor hun eerste kind. De toeslag voor het eerste kind gaat bovendien omlaag, behalve als het geza menlijke inkomen minder dan 17.230 euro pef jaar bedraagt. Niet onbelangrijk is te we ten wat de Belastingdienst verstaat onder het 'eerste kind'. Daarmee bedoelt de fiscus namelijk het kind met het hoogste aantal uren kinderopvang. Dit hoeft dus niet uw oudste, eerstgeboren kind te zijn. Om in aan merking te komen voor kinderopvangtoe slag gelden maximum uurprijzen. Die gaan in 2013 iets omhoog. Het kinderdagverblijf mag dan 6,46 euro kosten, de buitenschool se opvang 6,02 euro en de buitenschoolse op vang 5,17 euro. 3 Is het mogelijk om met terugwerkende kracht kinderopvangtoeslag aan te vra gen? De mogelijkheid kinderopvangtoeslag met terugwerkende kracht aan te vragen is he- op reageren? geld@depersdiens.nl door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer door Irene van den Berg zie onze website:geldenwerk Celd en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u op één overzichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financiën en werk te maken heeft Ook wel eens meegemaakt? Je be sluit een abonnement op te zeg gen, maar dan blijkt de opzegter mijn nét verstreken. Ongewild zit je er weer een paar maanden of zelfs een jaar aan vast. Sinds 1 december 2011 geldt er echter een wet die het opzeggen van abon nementen gemakkelijker maakt voor consu menten: de Wet Van Dam. Vanaf dat tijd stip geldt die wet ook voor abonnementen die zijn afgesloten zijn vóór 1 december 2011. Door een overgangsregeling gold de wet eerder alleen voor nieuwe abonnemen ten. Kort gezegd is een abonnement iedere maand opzegbaar, zodra de eerste vaste con tracttermijn is verlopen. De opzegtermijn mag bovendien niet meer bedragen dan een maand. Bij abonnementen op bladen en tijdschriften is de wet iets anders: dan geldt een periode van maximaal drie maanden waarmee verlengd mag worden. Ook de op zegtermijn mag - wanneer een tijdschrift minder dan één keer per maand verschijnt - maximaal drie maanden bedragen. Proefa bonnementen moeten daarentegen direct na de proeftermijn worden beëindigd en hoeven dus niet te worden opgezegd. Het lidmaatschap van een vereniging valt buiten de Wet Van Dam. Een vereniging mag zelf op een algemene ledenvergadering beslissen welke opzegtermijn geldt en of stil zwijgend wordt verlengd. De voetbalvereni ging kan dus beslissen dat het lidmaatschap met een jaar wordt verlengd, als een lid niet tijdig opzegt. De regels staan in de statuten van de vereniging. „De Consumentenbond is ook een vereni ging, maar we hebben besloten ons aan de Wet Van Dam te houden. Daarmee willen we het goede voorbeeld geven. Hoe andere verenigingen dit regelen, is iets tussen de le den en de vereniging", zegt woordvoerder Babs van der Staak van de Consumenten bond. Leden van de vereniging ANWB moeten daarentegen jaarlijks vóór 15 november hun lidmaatschap opzeggen. Wie nu opzegt, moet dus nog tot 31 december 2013 betalen. „Om een goede service te kunnen leveren, zijn investeringen noodzakelijk en moeten wij dus ook kunnen plannen", verklaart woordvoerder Markus van Tol van de ANWB. Verenigingen hebben wel de ver plichting de leden goed te informeren over de opzegmogelijkheden. „Informatie over opzeggen is te vinden in ons ledenblad en op de website", zegt Van Tol. Waarom geen brief naar alle leden begin no vember? „Het is een zeer kostbare operatie om vier miljoen leden een brief te sturen", reageert de woordvoerder. De uitzondering op de Wet van Dam geldt voor verenigingen alleen voor het lidmaat schap zelf. Andere diensten die de vereni ging aanbiedt, vallen wel onder de wet. Denk aan een tijdschrift waar leden zich apart op kunnen abonneren. Bij de ANWB geldt de Wegenwacht als een verzekering en niet als een abonnement. Opzeggen daar van kan daarom maar één keer per jaar. Je moet overigens altijd op dezelfde manier kunnen opzeggen als de manier waarop het abonnement of contract is afgesloten. Kon het abonnement online worden afgesloten? Dan moeten abonnees zich ook via dezelfde website kunnen afmelden. De aanbieder kan in zo'n geval niet eisen dat de overeen komst per brief - al dan niet aangetekend- wordt opgezegd. WHmmmBÈÊmmKmmmmÊÊmmÊKHÊHmmmÊmÊmmmmmmKmHmmmammmmmmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47