werken 15 'Ik woon samen met een getrouwde man. Erf ik van hem?' G€LDKW€STI€S Ontslagen? Het is mogelijk om met behoud van een WW-uitkering een eigen bedrijf op te zetten. Al maakt Den Haag het de aspirant-onderne mers niet echt gemakkelijk met een woud aan regels. OM MET HET GOEDE NIEUWS TE BEGINNEN: JE WILDE TOCH ALTIJD AL VOOR JEZELF GELD EN WERK ONLINE zaterdag 5 januari 2013 Ondernemen met WW-uitkering II Ik woon samen met een nog getrouwde man. Als hij komt te overlijden, erf ik dan van hem? Nee. Zijn echtgenote en kinderen zijn de erf genamen van uw partner. U erft als samen- woonpartner niets. Als uw partner wil dat u wel van hem erft, moet hij een testament la ten opmaken en zijn vrouw onterven. Dat betekent niet dat zijn vrouw helemaal niets krijgt. Zij behoudt het zogenoemde verzor gingsvruchtgebruik, een passende vergoe ding. Veelal beslist de kantonrechter over de exacte omvang hiervan. Als u op die manier erft, bent u voor de successiewet geen part ner. U heeft zo een lage vrijstelling en u be taalt het hoogste tarief. Alternatiefis dat uw partner scheidt en vervolgens met u trouwt. Als u ongetrouwd blijft samenwonen, is het verstandig dat uw partner een testament op stelt en dat u, vanwege de erfbelasting, een samenleefovereenkomst opstelt. Mijn vrouw is enkele jaren ouder dan ik. Zij heeft geen eigen inkomsten, ik werk. In de loop van dit jaar wordt zij 65 jaar. Ik wil ge woon blijven werken. Komt mijn vrouw dan toch in aanmerking voor AOW? Jazeker. Iedereen die 65 jaar oud wordt, krijgt AOW. Als uw vrouw de afgelopen 50 jaar in Nederland heeft gewoond of ge werkt, ontvangt zij het volledige AOW-pen- sioen. Dat is de helft van het netto mini mumloon. Het is daarbij niet van belang dat uw vrouw nu geen eigen inkomen heeft of dat u een inkomen heeft, als zij AOW ont vangt. 3 Mijn man is een aantal jaren geleden over leden. Ik ontving toen een Anw-uitkering. Na verloop van tijd ben ik gaan samenwonen. In middels is dat beëindigd. Heb ik nu weer recht op een Anw-uitkering? Nee. Een Anw-uitkering stopt als u trouwt, een geregistreerd partnerschap aangaat of gaat samenwonen. Bij samenwonen is er een proefperiode van 6 maanden. Dat bete kent dat u recht blijft houden op uw Anw-uitkering als u binnen een halfjaar weer alleen gaat wonen. Duurt het samen wonen langer dan is uw Anw-uitkering defi nitief beëindigd. Als u geen alimentatie krijgt van uw ex-partner, dan bent u aange wezen op een bijstandsuitkering. Owww.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Al jaren werk je voor een baas. Het werk heb je volledig in je vingers, je ziet zelfs volop mogelijkheden om het stukken beter te doen. Geregeld dagdroom je dan ook over een eigen bedrijf Maar je twijfelt, de zekerheid van loondienst. Maar dan; een ontslagronde en je staat op de nominatie. Niet fijn, wel een mooi moment om eigen baas te worden. De overheid kan die ondernemersaspiraties wel waarderen. Zo krijg je immers uitke ringsgerechtigden aan de slag. In 2011 begonnen ongeveer 11.000 Nederlan ders vanuit de WW een eigen bedrijf. Den Haag biedt ambitieuze ondernemers twee mogelijkheden om vanuit de Werkloos heidswet een eigen zaak te starten. De meest eenvoudige manier is dat de starter het aantal uren van de WW-uitkering terug schroeft en zo in eigen tijd gaat onderne men. Dit wordt de urenregeling genoemd. De sollicitatieplicht blijft gewoon bestaan voor de uren dat je een uitkering ontvangt. Wil je je volledig op je eigen zaak richten zonder beschikbaar te zijn voor werk in loondienst, dan moet je je plannen voorleg gen aan een werkcoach van uitkeringsinstan tie UWV. Keurt deze de plannen goed, dan kun je voor maximaal zes maanden een WW-uitkering aanvragen, zonder dat er een sollicitatieplicht geldt. Maar die uitkering is geen cadeautje. Na een periode van zeker twee jaar - soms loopt dat uit tot drie of vier jaar - gaat het UWV de inkomsten van de onderneming verreke nen met de WW-uitkering die je hebt gekre gen in de startperiode. De uitkering moet je dan vaak gedeeltelijk of zelfs helemaal terug betalen. Op Uwv.nl staat een rekenhulp die een indicatie geeft van het bedrag dat je moet terugbetalen. Het is dan ook verstan dig om de WW-uitkering zo snel mogelijk stop te zetten of te verlagen als je genoeg verdient om van rond te komen. Zo voor kom je een onaangename verrassing achter af. ZZP-Nederland, een Commerciële belangen behartiger van zzp'ers, wordt geregeld ge A beid door ondernemers die zich rot schrik ken van het bedrag dat zij moeten terugbeta len. „De intentie van de overheid is goed, maar er zitten te veel haken en ogen aan die inkomstenverrekening. Ik ken gevallen van ondernemers die failliet zijn gegaan door die naheffing", vertelt Leo Kits van ZZP-Ne derland. „Ik raad ondernemers aan om de WW-uitkering te beschouwen als startersle- ning die achteraf volledig 'terug moet wor den betaald", reageert woordvoerder Wessel Agterhof van het UWV. Het einde van deze ongelukkige inkomsten verrekening lijkt gelukkig in zicht. Sociale Zaken wil de verrekening volgend jaar-ver vangen door een korting van 29 procent op de WW-uitkering tijdens een startperiode van 26 weken. Een lagere WW-uitkering, maar geen forse naheffing meer. Deze nieu we regeling moet echter nog door de Eerste Kamer. De urenregeling blijft gewoon be staan. Ook hieraan kleven nogal wat bezwa ren. Gewerkte uren voor de onderneming worden bijvoorbeeld blijvend in mindering gebracht op de uitkering. Heb je in één week twintig uur gewerkt en de maanden daarna maar vijf uur per week, dan worden toch blijvend twintig uur in mindering ge bracht op de uitkering. 1 reageren? geld@wegener.nl destentor.nl/geldenwerk Celd en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45