werkenI 3 'Als Hovenier ben je met van alles bezig' „Lekker in de buitenlucht met je handen werken en een mooi resultaat van je inspanningen. Als je een nieuwe tuin aanlegt zie je echt een metamorfose. Het vak van hovenier is genieten." Klaas-Erik Walhout vindt het een prachtig beroep. „Het is ook een zwaar vak. Je moet er een goede fysieke gesteldheid voor hebben en onder tijdsdruk kunnen werken", waarschuwt de 29-jarige Oost-Souburger en eigenaar van Verstraten Walhout tuin centrum en hoveniers uit Middelburg. Wat kost het en wat levert het op? Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook: www.pzc.nl/werken zaterdag 5 januari 2013 Hovenier Rob Hoogesteger van Verstraten Walhout aan het werk: „Het vak van hovenier is genieten." foto Lex de Meester door John de Kok Even in het zonnetje op je schoffel leunen is echt een ver keerd beeld. De schoffel zal nooit verdwijnen, maar er wordt ook gewerkt met zware machi nes en in weer en wind. „Als je een heg van 40 meter met een 5 kilo zwa re machine moet trimmen dan voel je dat. De tegels voor de terrasjes wor den ook steeds groter. Of je bent een volle dag aan het kruien. Je bent so wieso vaak bezig met zware dingen en je werkt veel op je knieën", ver telt Klaas-Erik. Voordat hij een goede twee jaar gele den de zaak overnam werkte hij ze ven jaar als hovenier. Tegenwoordig houdt hij zich vooral bezig met het ontwerpen van tuinen, offertes ma ken, planning en nazorg. „Als hovenier ben je met van alles be zig. Je kan bezig zijn met onderhoud of met aanleg. Vooral de werkzaam heden bij het aanleggen van een tuin variëren. Niet enkel het planten van bomen of het leggen van een gras mat. Een paadje aanleggen, een muurtje metselen of een schutting plaatsen hoort er ook bij." Een uit voerende hovenier in 'klein groen' zoals tuinen, plantsoenen en parken heeft diverse taken. Voorbeelden zijn bodemvoorbereiding, snoeien en trimmen, het maken van tuinelemen- ten van terrassen tot vijvers en het herkennen en behandelen van ziek tes en plagen. Klaas-Erik: „Als je bij voorbeeld de top uit een boom van 20 meter hoog moet halen dan moet je wel weten hoe je dat aanpakt. Je hebt dan een klimcursus gehad, je werkt met support van de grond en zorgt dat de materialen waarmee je werkt in orde zijn." Een hovenier ver zorgt het klein onderhoud van mate riaal, zoals het slijpen van een ket tingzaag en het aanbrengen van fil ters, zelf. Naast kennis van materiaal weet een hovenier natuurlijk alles van planten en bomen zoals de namen en hoe en wanneer je moet snoeien. „Je zal die vragen regelmatig krijgen als mensen je bezig zien. Het omgaan met klan ten is belangrijk, een hovenier hoort goede sociale vaardigheden te heb ben, is klantgericht, voorzichtig met de omgeving, creatief, kan improvise ren met de planning en is handig", zegt Klaas-Erik. Het werk van een ho venier is erg seizoensgebonden. Van maart tot en met juni is het ontzet tend druk, de rest van het jaar matig. „De mensen die goed zijn hebben een vaste baan, voor het seizoen ko men er tijdelijk extra krachten. Trou-* wens op het moment dat de zon gaat schijnen gaan de klanten bellen. Het is dan erg druk, dus als je lekker buiten op je nieuwe terrasje wil zit ten als het mooi weer wordt, kan je beter twee maanden van tevoren bel len", tipt Klaas-Erik. „De tuin wordt steeds meer het ver lengde van de huiskamer. Lekker op de loungebank van een wijntje genie ten, er staat nog net geen tv." Het zijn trends waar de hovenier in mee gaat en die steeds meer kennis en vaardigheden van hem of haar vra gen. Kosten voltijds mbo (BOL-opleiding) Het lesgeld voor het schooljaar 2012/2013 is 1065 euro. Een stu dent die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar, betaalt geen lesgeld. Bijkomende kosten voor lesmate riaal en dergelijke bedragen zo'n 620 euro. Een medewerker hoveniersbe drijf werkt bij een hovenier of overheidsinstantie als een gemeen te. Er zijn doorgroeimogelijkheden naar bijvoorbeeld boswachter. Ook kan een hovenier als zzp-er aan de slag. Indicatie van het minimum startsa laris voor een beginnend hovenier op mbo niveau is 1522,69 euro (bron: CAO hoveniersbedrijven 2011-2013). Baankans tot 2016: Slecht (bron: mbostart.nl). In de regio zijn er momenteel geen vacatures (bron: Nationale Vacaturebank en Monsterboard).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43