41 binnenland 'Eigenlijk mis ik alles TO©S De schaduwzijde Arrestatie voor aanslag op raadhuis Waalre 'Speeltjes voor politici' Moeder overleden kind richt stichting Lost a Child op Anuschka Spelbos over kwam het ergste wat een ouder kan overkomen. Ze verloor haar 11-jarige doch ter. Voor lotgenoten richtte ze een stichting op. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OQ Het supersnelrecht, een van de paradepaard)'es van het lik-op-stuk beleid van Justi tie, ligt sinds het enkele ja ren geleden werd ingevoerd, telkens weer onder vuur. ACHTERGROND zaterdag 5 januari 2013 Effect veel subsidies onduidelijk Overheid kijkt volgens reken kamers amper naar effect van miljarden euro's aan subsidies. Effectevaluaties zijn zelfs wettelijk verplicht. Hoogleraar: 'Plannen om al leen de evaluaties aan te scher pen hebben weinig zin.' door Jelte Posthumus NIJMEGEN - Overheden doen nog steeds te weinig moeite om te ach terhalen of miljarden euro's aan subsidie wel effect hebben. Ook pretenderen politici vaak dat subsi dies effect hebben terwijl dat nau welijks aan te tonen is. Dat zegt onder anderen hoogleraar subsidie- recht Willemien den Ouden (Uni versiteit Leiden). „Subsidies zijn voor politici het ultieme speeltje." Gisteren bleek uit onderzoek door de Zuidelijke Rekenkamer dat de provincie Limburg de volgende is in een lange rij van subsidiever strekkers die nauwelijks weet wat de effecten van in totaal miljarden euro's subsidies zijn. Bij andere provincies, gemeenten en het Rijk bleek dat ook al het geval. En de voorbeelden uit de praktijk stape len zich maar op. Het Centraal Planbureau concludeerde gisteren dat een miljoenensubsidie voor het aan het werk krijgen van oude ren niet werkt. En in Utrecht werd 300.000 euro subsidie uitgetrok ken om 17 automobilisten twee da gen per week uit de file te halen. Als reactie op kritische rekenka merrapporten beloven- overheden steeds beterschap, maar daar blijft het vaak bij. In Limburg was in 2003 al duidelijk dat het inzicht in de effecten ontbrak. Ook staat het onderwerp al sinds 1989 op de agenda van de Tweede Kamer. Maar hoewel de plicht om subsi dieregelingen te evalueren in 1998 wettelijk vastgelegd werd, houdt vrijwel niemand zich daar dus aan. Den Ouden noemt het dan ook 'symboolwetgeving', omdat deze met voeten getreden wordt en omdat overheden steeds vaker reageren door te suggereren dat strengere evaluaties het probleem automatisch oplossen. „Maar je zou er gewoon van op aan moeten kunnen dat wethouders, gedepu teerden en ministers zelf aan de bel trekken wanneer ambtenaren zien dat een subsidie niet werkt." Maar volgens haar wringt niet al leen daar de schoen. Want evalue ren kost veel tijd en geld terwijl de effecten van subsidies volgens haar vaak uiterst lastig of zelfs ge heel niet meetbaar zijn. „En welke ambtenaar of politicus is nu open lijk kritisch over zijn eigen be leid?" Ook volgens hoogleraar overheids financiën Flip de Kam (Rijksuni versiteit Groningen) zien bestuur ders en ambtenaren niet graag dat 'hun' subsidieregelingen gekort worden, zelfs als onzeker is of de belastingbetaler waar voor zijn geld krijgt. Piet de Kroon van de Zuidelijke Rekenkamer: „Het werkt nu eenmaal zo dat je als ambtenaar een of twee keer kri tisch kan zijn over beleid maar het de derde keer wel gewoon moet uitvoeren." Volgens rekenkameron- derzoeken zijn op alle bestuursni veaus bestuurders én oppositie niet kritisch genoeg. Den Ouden: „Soms is er kritiek op 'linkse cul- tuursubsidieslurpers', maar ook het bedrijfsleven krijgt veel subsi die. Elke politieke kleur heeft dus groot belang bij de inzet van subsi dies. Je hoeft niets te verbieden of te gebieden, alleen te stimuleren. Je kunt je er dus positief mee profi leren; het ultieme beleidsinstru ment voor politici." door Floor Ligtvoet Danique was uit loge ren toen 's avonds laat bij haar moeder, Anuschka Spelbos, de deurbel ging. Twee politieagenten brachten haar desastreus nieuws; haar dochter van 11 was zojuist naar het zieken huis gebracht met koolmonoxide vergiftiging. Die nacht stierf Dani que, net als één van haar vriendin netjes. Vandaag precies een jaar ge leden. „Haar vrolijkheid en drukte mis ik. Eigenlijk mis ik alles aan haar. Mijn andere kinderen zijn veel rus tiger, maar Danique had altijd mensen om haar heen. Ze verveel de zich ook zonder. Ze was een ge zellige flierefluiter. Als ik andere moeders nu hoor klagen over de rondslingerende laarzen van hun dochters, denk ik: slingerden haar laarzen nog maar rond." Het verdriet van Anuschka Spel bos is voelbaar, ook wanneer ze er niet over praat of grapjes maakt. Om haar pols draagt ze een arm band met kleine fotootjes van haar overleden dochter; een la chende, blonde meid. Spelbos: „Ik denk steeds: het is al een jaar geleden. Het missen wordt zwaarder, want het wordt steeds langer geleden dat ik haar voor het laatst zag, sprak en knuf felde." Sinds de dood van Danique speelt alles in haar leven zich permanent in de schaduw af: „Ik word heus blij als ik mijn andere kinderen sa men zie genieten. En ik heb ook best af en toe lol met vrienden. Maar echt gelukkig? Nee, dat ben ik sindsdien niet meer geweest." ,Je zegt vaak dat het voelt als een zware steen op je maag", vult vriendin Saskia Rings aan. „Ja", be aamt ze. „Het is pijn in je maag en je hjut Het benauwt." Samen hebben de twee vrouwen de stichting Lost a Child opge richt. „Voor ouders, familieleden en vrienden van een kind dat plot seling overlijdt." Want wat er dan op je afkomt, daar heb je helemaal geen weet van, verzekert Spelbos. „In het zie kenhuis vragen ze na het overlij den of ze foto's van je kind moe ten maken", geeft ze als voorbeeld. „Foto's? Mijn eerste reactie was 'donder toch op'. Maar achteraf ge zien had ik ze misschien toch graag willen hebben." Andere dingen zijn ook goed om te weten: „Dat je bijvoorbeeld heel veel soorten kisten kunt bestellen. Wij kregen een witte aangeraden dus die neem je dan. Maar mis- waalre - Een 32-jarige man uit Waalre is donderdagochtend aan gehouden voor mogelijke betrok-- kenheid bij de aanslag op het ge meentehuis in Waalre in juli. De man is vrijdagmiddag na verhoor vrijgelaten. „De rol en de mate van betrokken heid van de verdachte moeten nog worden onderzocht", aldus de woordvoerder. De politie noemt de aanhouding het eerste zichtba re resultaat van het onderzoek tot dusver. Er werken nog steeds 40 re chercheurs aan de zaak. De politie gaat er nog steeds vanuit dat het onderzoek een kwestie van lange adem is. Het snelrecht is als een flitspaal. Als klip en klaar is dat de regels zijn overtreden, moet zo snel mogelijk een boete volgen. Bij twijfel moet iedere burger ech ter wel de mogelijkheid krijgen om daar bezwaar tegen te kunnen maken, aldus de Groningse univer- door Niki van der Naald sitair docent Strafprocesrecht Nico Kwakman. De werkelijkheid is complexer en weerbarstiger, beaamt Kwakman. Sinds de versnelde rechtsprocedu re vier jaar geleden werd geïntro duceerd om ordeverstoorders bij grote evenementen af te schrikken en direct aan te pakken, ligt deze Tïfr-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4