gezondheid! 35 Exclusief KRAS.NL Stadium I Stadium II Stadium III Stadium IV - Nederland - Duitsland 0-1 J zaterdag 5 januari 2013 doorligwonden blijft hard nodig huid vetweefsel spierweefsel lokale roodheid, niet wegdrukbaar bot - blaarvorming oppervlakkige decubitus „In het algemeen geldt dat in ziekenhuizen destijds ongeveer 10 tot 20 procent van de patiënten te maken kregen met decubitus, in verpleeghuizen was dit 30 procent. Bij mensen met thuiszorg: 8 procent. Anno 2012 is dit in alle gevallen tot de helft of meer teruggebracht." Ook de ontwikkeling van een goede zorg- structuur heeft aan de omslag bijgedragen. Diverse ziekenhuizen beschikken inmiddels over speciale wondexpertisecentra, waar multidisplinaire teams snel bij een patiënt klaarstaan indien de situatie hierom vraagt. „Bovendien is in 2006 een 2-jarige opleiding tot wondconsulent opgericht, die inmiddels een honderdtal gekwalificeerde zorgverle ners aflevert", aldus Quataert. Een derde belangrijke stap was de preventie ve inzet van matrassen met een zogeheten wisseldruksysteem. Zo'n matras is uit ver schillende banen opgebouwd, die afwisse lend kunnen worden opblazen danwel iets leeglopen. „Gevolg is dat steeds op een ande re plek druk op het lichaam ontstaat. Hier door wordt niet alleen de kans op het krij gen van decubitus verminderd, ook be diepe decubitus strijdt het matras de verdere ontwikkeling van dit soort wonden als er eenmaal sprake van is." De vooruitgang ten spijt is er nog geen re den om achterover te leunen. Zo hebben ouderen die tijdens een opname doorlig wonden krijgen meer kans om te overlij den. Dat bleek onlangs uit een studie van de Universiteit van Californië. Daar onderzochten wetenschappers 2 jaar lang meer dan 51.000 mensen die in het zie kenhuis waren opgenomen. Uit het onder zoek komt verder naar voren dat deze pa tiënten langer in het ziekenhuis moeten ver blijven dan wanneer er geen sprake is van decubitus. Bovendien is de kans groter dat ze na een maand opnieuw moeten worden opgenomen. „Het blijft dus hard nodig om vooruitgang te boeken", zegt Quataert. Een paar maan- Sinds 1992 wordt volgens een Europese richtlijn onderzocht hoeveel mensen met doorligwon den een land telt. Hierbij valt onder andere op dat decubitus in Duitse verpleeghuizen veel min der voorkomt dan in Nederlandse. De universiteiten van Maastricht en Berlijn doen onderzoek naar de achterliggende redenen. Peter Quataert: „In ons land is het aantal gevallen van decubitus al flink gedaald, mede dankzij het preventieve gebruik van matrassen met een wisseldruksysteem. Toch tonen Duitse cijfers aan dat het percentage verder omlaag kan." i Een mogelijke verklaring: Duitse verpleegkundigen gebruiken nog ouderwets hun handen in de strijd tegen doorligwonden. Zo'n aanpak vraagt allereerst voldoende personeel, want het is voor de werknemers fysiek zwaar iedere drie uur een patiënt om te draaien of uit bed te halen. Daar naast is er discipline van het zorgteam nodig om deze zorgtaken ook uit te voeren. Quataert: „De uitkomsten van deze studie zijn straks erg interessant: gaat en kan Nederland ook die kant uit?" Met name plaatsen waar zich weinig weefsel tussen de huid en bot bevindt zijn kwetsbaar voor decubitus. den geleden was hij een vanzelfsprekend be zoeker op het Landelijke Decubitus Congres in Kerkrade. „Daar werd bijvoorbeeld ge sproken over decubitus aan de hiel, een te rugkerend thema tijdens dit soort bijeen komsten. Het is een plek waar de aandoe ning in twee derde van de gevallen voor- •komt. Niet alleen kan hierop makkelijk druk komen te liggen, ook verschuift de huid regelmatig over het bed. Presentaties over matrastypen en speciale kussens die de druk op dit soort risicoplaatsën kunnen ver minderen, worden op dit soort dagen met veel interesse gevolgd." Dwarslaesiepatiënt Harry weet intussen ook alles over de verwoestende werking van decubitus. Uiteindelijk duurde het zo'n drie maanden voor zijn wond met hulp van plas tische chirurgie was hersteld. Na zes maan den revalideren, kon hij weer volledig aan het werk. Qaetaert: „Het voorbeeld toont aan hoe belangrijk preventieve maatregelen zijn." reageren? gezondheid@wegener.nl i voor de lezers van deze krant! I 3-daags wellnessarrangement België inclusief verblijf in 4-sterren hotel en ontbijt! De drukke decembermaand is alweer voorbij en dit is dus hét moment om even heerlijk te ontspannen. Dat kan met dit speciaal voor u geselecteerde wellness arrangement naar het Belgische Leuven. Als u t/m 20 januari 2013 boekt, ontvangt u een 2-gangen welkomstdiner én entreekaart voor Thermen Mineraal in Rijmenam, t.w.v. 48,50 p.p., geheel gratis bij 2 hotelovernachtingen inclusief dagelijks ontbijtbuffet! Dit luxe wellnesscenter ligt op 30 autominuten van het hotel en beschikt o.a. over diverse sauna's, een afkoelbad, whirlpools, stoombad en rustruimte. Bovendien is Leuven ook nog eens één van de gezelligste steden van België! Boek snel en geniet! Novotel Leuven Centrum**** Dit 4-sterren hotel ligt centraal, op ca. 15 minuten loopafstand van het centrum van het sfeervolle Leuven en wordt door klanten maar liefst beoordeeld met een 8'! Het hotel beschikt over liften, lobby, bar, restaurant, hamam, stoombad en fitnessruimte (alle gratis). Alle kamers zijn in 2011 compleet gerenoveerd en zijn van alle gemakken voorzien. Tegen betaling kunt u uw auto parkeren bij het hotel. Thérmen Rijmenam ligt op ca. 20 km (een half uur rijden) van het hotel. Aankomstdata en prijzen Aankomst van 1 januari t/m 31 oktober 2013. Lezersprijs 3 dagen vanaf C 99 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: 3 dagen (2 nachten) verblijf in Novotel Leuven Centrum, ontbijtbuffet, 2-gangen welkomstdiner én 1 entreekaart p.p. voor Thermen Mineraal in Rijmenam. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden en reis- en annuleringsverzekering, reserveringskosten 19,50 en bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 (beide per. boeking en verplicht). Ga voor informatie naar www.kras.nl/LR51150 Voor meer informatie en boekingen: Typ in de adresbalk www.kras.nl/LR51150 Kies uw datum, prijs en klik op BOEK NU. Telefonisch boeken? Bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR51150 Deze reis is exclusief voor u te boeken t/m 20 januari 2013. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35