341 gezondheid Elektronisch Patiënten Dossier huisarts Schade aan de huid of het spierweefsel als gevolg van doorliggen. Sinds deze aandoening, die decubitus heet, eind vorige eeuw ook aandacht kreeg van politiek Den Haag, is het aantal patiënten flink afgenomen. Toch is er nog altijd vooruitgang te boeken. 'iEen ogenschijnlijk onschuldige rode vlek had zich ontwikkeld tot een groot gapend gat Meeroken vergroot kans op meningokokkenziekte Fitte patiënt heeft minder Echo-apparaat kan prima complicaties na hartoperatie longontsteking opsporen Hersenschudding ijlt lang na bij kinderen Bij zwangerschap oppassen met paracetamol zaterdag 5 januari 2013 door Jos van Bemmel Met behulp van het Elektronisch Patiën ten Dossier (EPD) kunnen zorgverle ners informatie uitwisselen over patiënten en medicijngebruik. Al in 2009 waren de minister van Volksgezondheid en de Landelijke Huisarts Vereniging (LHV) het eens over de noodzaak landelijk het EPD door te voeren. Op het eerste gezicht een prima plan. U heeft medicijnen voor uw hartin farct en suikerziekte. Woonachtig in Amsterdam, wordt u op vakan tie in Limburg ziek. De dokter al daar kan via het EPD uw medi sche gegevens inzien en u daar door beter behandelen. Wat kan daar op tegen zijn? In maart 2011 ging de Eerste Ka mer desondanks niet akkoord met het plan. En ik begrijp dat wel: het idee is mooi, maar de uit voering onveilig. Elk computersys teem is te kraken. Als zelfs het Pentagon gehackt kan worden waarom zouden uw gegevens dan wel veilig zijn? Omdat ze niet inte ressant genoeg zijn? Uw gegevens niet, maar wel die van een mil joen medelanders. Een verzeke ringsmaatschappij die graag veel gezonde (lees: goedkope) mensen verzekert, zou er erg blij mee zijn. Recent is het EPD weer van stal gehaald. Via het in het leven ge roepen Landelijk Schakelpunt (LSP) wordt het mogelijk patiënt informatie uit te wisselen tussen zorginstellingen. Het LSP bewaart de patiëntengegevens niet, maar ze zijn wel snel opvraagbaar uit computers van andere zorgverle ners. Intussen is er redelijk tege moetgekomen aan bezwaren die eraan het EPD kleefden. Zo zal het systeem niet landelijk maar re gionaal ingevoerd worden en moeten patiënten expliciet toe stemming geven aan hun zorgver lener om gegevens uit wisselen. Ook krijgen zorgverleners alleen toegang tot relevante informatie en zullen er flinke straffen staan op onrechtmatig inkijken van uw gegevens. Opnieuw zou ik zeggen: wie kan er nu nog iets hebben tegen dit volledig dichtgetimmerde, water dichte systeem? Toch zijn er nog steeds criticasters. Ik begrijp ze goed. Zo moeten huisartsen als ge- gevensverzamelaar idealiter de on zalige klus klaren uw dossier 'in- zage-proof maken. Wat heeft de chirurg immers te maken met het deel in uw dossier over uw echt scheidingsperikelen? Verder vraag ik me af wie de straffen gaat uitde len bij onrechtmatig inkijken van uw dossier. Hoe vang je een hacker? De cruciale vraag blijft of de meer waarde van het uitwisselen van uw persoonlijke gegevens op weegt tegen de kans dat diezelfde gegevens op straat komen te lig gen. Dat is een persoonlijke afwe ging. Bent u goed van vertrouwen dan geeft u toestemming tot deel name aan het EPD. Bent u nor maal'gesproken wat wantrou wend, dan weigert u. Zoals mis schien een columnist betaamt, ben ik meer van het laatste type. Ik vraag me af waarom we zo'n grootschalig systeem als het EPD c.q. LSP nodig hebben. Grootscha ligheid maakt kwetsbaar. Beschei denheid siert de mens. Waarom niet een elektronisch patiënten pasje of een beveiligde USB-stick met daarop de medische voorge schiedenis die na bezoek aan een zorgverlener al dan niet geüpda- tet wordt. Ik ben het eens met H. Bessem, oud LHV-voorzitter die stelt dat de patiënt zelf als eerste verant woordelijke is voor zijn medische dossier. Hij denkt daarbij aan een chip in de verzekeringspas van de patiënt, waarmee de toegang tot het EPD wordt geregeld. Tijdens een bezoek aan een andere zorg verlener kan hij deze dan toegang geven tot zijn medische gegevens. Natuurlijk kan ook zo'n pasje ge stolen en gekraakt worden: maar wie is er nu geïnteresseerd in uw ziektegeschiedenis? Kwaadwillen den denken groot. Alleen lijsten met duizenden of miljoenen na men en kwalen zijn verkoopbaar, niet die van u persoonlijk. Aandacht voor door Arnoud Kluiters illustratie Getty Images T 1 er bescherming van zijn privacy noemt verpleegkundig specialist in opleiding Peter Quataert hem Harry, een 60-jarige dwarslaesiepatiënt. „Gezond en wel was hij naar Engeland op vakantie gegaan, een week later opereerde een chirurg met spoed een zwaar geïnfec teerde wond op zijn zitvlak, zo groot als een vuist." Harry woont in een beschermende woon omgeving, waar alles aan zijn situatie is aan gepast, van tillift tot rolstoel. Ditzelfde geldt voor zijn werkplek bij een bank, waar hij zelfstandig en fulltime kan werken. „Toch ging het fout", zegt Quataert. „In het hotel in Dover moest hij zich te veel aanpassen. Zijn kwetsbare zitvlak leed onder iedere ver plaatsing van A naar B, maar door zijn ver lamming voelde hij dit niet. Eenmaal terug in Nederland kwam hij met hoge koorts in het ziekenhuis terecht. Een ogenschijnlijk onschuldige rode vlek had zich in nog geen week ontwikkeld tot een groot gapend gat." Een doorligwond ofwel decubitus kan zich in een tijdsbestek van drie tot vier uur ont wikkelen. In het beginstadium markeren ro de vlekken de plekken op het lichaam waar huid en bot dicht op elkaar liggen (categorie 1 wordt dit genoemd). Ellebogen, schouder bladen, knieën, polsen, oren, hielen, achter hoofd en staartbeen (stuitje) zijn de plek ken op het lichaam, waar decubitus kan op treden. Die zijn niet gebouwd op langdurige druk van buitenaf. Wie urenlang op dit soort plekken zit of ligt, zonder af en toe van houding te veranderen, raakt in de pro blemen. Vooral als de conditie (van de huid) ook al is aangetast. De bloedtoevoer wordt afgesloten en het weefsel komt zonder zuurstof te zitten. Dit hoeft nog niet direct tot symptomen te lei den, omdat spierweefsel het tot ongeveer een uur zonder vers bloed kan stellen. Klachten ontstaan pas wanneer de bloedva ten zich weer openen. Een deel van de zuur stof heeft zich dan omgezet in een zogehe ten zuurstof-radicaal, een soort atoom dat een verwoestende werking kan hebben op het weefsel. Hoe langer deze zuurstof-radi caal onbekommerd haar gang kan gaan, des te groter de schade. In de hoogste categorie 4 kan de open wond de grootte van meerde re tennisballen aannemen. Tot medio jaren negentig besteedden veel zorgverleners nauwelijks aandacht aan door- ligwonden. „Tot die tijd overheerste de ge dachte dat dit soort klachten gewoon bij de patiënt hoorden", zegt Quataert. „Die was zo zwaar ziek, dacht ook ik destijds, we kun nen hem of haar niet goed helpen. Richtlij nen bestonden er nauwelijks. Iemand kwam bijvoorbeeld als longpatiënt het zie kenhuis in. Het idee dat bij hem decubitus kon ontstaan, verschoof naar de achter grond. De aandoening kreeg niet de aan dacht die er vandaag de dag wél voor is." Quataert weet waarover hij praat. Hij ziet deze patiënten niet alleen in het Wondex- pertisecentrum ZoigSaam in Terneuzen. Hij bekleedt ook verschillende bestuursfuncties in commissies en werkgroepen met een fo cus op de strijd tegen en de behandeling van wonden. „Veel landen dringen decubitus inmiddels verder terug (zie kader). In ons land stond de aandoening halverwege de jaren negen tig nog in de top 4 van nationale zorgkos- ten, tussen bijvoorbeeld kanker en hart- en vaatziekten. Wetenschappers trokken aan de bel. Daarna is met financiële hulp van de overheid een goede structuur opgezet om passende maat regelen te kunnen nemen." Op verschillende terreinen is er sindsdien vooruitgang geboekt. „Een goed voorbeeld is de jaarlijkse registratie sinds 1998 van het aantal mensen met doorligplekken. Per zie kenhuis en verpleeghuis worden die getal len genoteerd. En ook van mensen in de thuiszorgsituatie wordt bijgehouden of spra ke is van decubitus en in welke mate." Ter illustratie legt hij de cijfers naast elkaar. Kinderen die regelmatig staan blootgesteld aan sigarettenrook of van wie de moeder tijdens de zwangerschap heeft gerookt, lo pen een verhoogde kans op me ningokokkenziekte ('nekkramp' of ernstige bloedvergiftiging). Dat blijkt uit onderzoek. In Nederland worden kinderen in geënt tegen ééri type bacterie die meningokkenziekte veroorzaakt. http://bit.ly/Rr6ibc Wie een (geplande) hartoperatie in het vooruitzicht heeft, kan maar beter zorgen vooraf fit te zijn. Hoe beter getraind, des te kleiner is de kans op complica ties, met name longontsteking, na de operatie. Dat blijkt uit een ana lyse van acht wetenschappelijke studies. De goed getrainde patiën ten kunnen gemiddeld ook eerder naar huis. http://bit.ly/TQG90N Om longontsteking vast te stellen wordt vaak een röntgenfoto ge maakt. In plaats van zo'n foto is ook een onderzoek met echo ge schikt om, bij kinderen en jong volwassenen, longontsteking vast te stellen. Voordeel van de echo is dat de techniek gemakkelijk is te leren en een echoapparaat meer voorhanden is dan een röntgenap- paraat. O http://bit.ly/RZ9U40 De gevolgen van een hersenschud ding zijn nog lang te zien in de hersenen. Vier maanden nadat de klachten van een hersenschud ding bij kinderen zijn verdwenen, zijn er nog aantoonbare afwijkin gen te zien in de hersenen, met name in de witte stof, de snelle hersenvezels. Het is onbekend of de afwijkingen later weer verdwij nen. O http://bit.ly/QXgKFF Als vrouwen in het tweede tri mester (maand 4 tot en met 6) van de zwangerschap regelmatig paracetamol slikken, hebben hun zonen een verhoogde kans dat de zaadballen bij de geboorte nog niet zijn ingedaald. Dit blijkt uit onderzoek in Rotterdam. Het is nog niet duidelijk welke hoe veelheden paracetamol leiden tot afwijkingen bij de zonen, o http://bit.ly/RmPqCb I I 1 1 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34