Huidzorg AORZ blijft op peil zeeland 13 Sloop komt dichtbij voor Petruskerk in Vlissingen Petrakerk breidt uit Vogelbescherming in beroep over ontpoldering Lege kerken commentaar Bedreigde kerken zaterdag 5 januari 2013 Zeeland telt veel ker ken, maar steeds min der gelovigen. Het ge volg is dat veel kerk gebouwen hun functie verlie zen. Dat is een probleem voor de gelovigen, maar ook voor omwonenden. Vaak betreft het monumentale panden die een kern kleur en karakter geven. Daarom is sloop in veel geval len geen optie. Leegstand is on wenselijk. Een nieuwe bestem ming vinden blijkt vaak moei lijk. De functionaliteit is im mers beperkt en de kosten zijn hoog. Gelukkig nemen veel beheer ders van kerkgebouwen hun verantwoordelijkheid. Als ze sluiting van een gebouw voor zien, kondigen ze dat ruim van tevoren aan. Dat biedt de ge meente en ondernemende men sen de gelegenheid om de mo gelijkheden voor alternatieve bestemmingen te onderzoeken. Gezien de hoge kosten die ver bouw en beheer vergen, is het goed dat sinds november 2012 een beroep gedaan kan worden op de subsidieregeling Stimule ring herbestemming monu menten. door Frank Balkenende GOES - Het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) biedt ook dit jaar in Goes, Vlissingen en Zierik- zee vijf dagen per week dermatolo gische zorg. Door het vertrek van dermatoloog A. Galimont, die aan de slag is ge gaan bij het Dermateam in Middel burg en Goes (kliniek voor huid ziekten), dreigde een gat in het zorgaanbod te onstaan. Inmiddels is de vacature ingevuld, patiënten op drie locaties naar de dermato loog kunnen. Het dermatologische team bestaat momenteel uit de dermatologen P. van der Steen en P. Burger en verpleegkundig specialist S. Rol- loos. Het ADRZ beschikt naast drie poliklinieken voor dermatolo gie over drie expertisecentra voor specifieke huidaandoeningen. Voor chronische wonden is er het Wondexpertisecentrum. Aanvullend röntgenonderzoek, vaatlaboratoriumonderzoek of een kweek nemen van een wond wor den zoveel mogelijk in één zieken huis gepland. Het ADRZ heeft daarnaast een kindereczeemcen- trum, waarin wordt samenge werkt met Mediq-apotheken. Het ADRZ heeft ook een huidkanker centrum. Hierin werken dermato logen nauw samen met plastich chirurgen, pathologen en radiothe rapeuten. Een patiënt kan er bin nen een week terecht. WKÊKÊSBÊÊNÊÊÊKBMKÊHÊÊKÊÊÊÊHÊNÊKÊÊÊÊÊXSÊÊÊNÊÊÊXÊXKi Het wil maar niet lukken om een nieu we bestemming te vinden voor de Petruskerk aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen. De kerk staat leeg en wacht al zo'n tien jaar op een nieuwe bestemming. Gedurende die jaren kwamen verschillende plannen voorbij. Zo wilde projectontwikkelaar Marsaki woningen in het kerkgebouw maken en had zorginstelling SVRZ de kerk in het vi zier om er zorgappartementen in te realiseren. Volgens directeur Ruud de Baar van Marsaki, de eigenaar van het gebouw, haken potentiële investeerders af vanwege financiële redenen. „Je moet aan allerlei eisen voldoen voor bij voorbeeld geluid, lichtinval en brandveiligheid. Het is een pand waar je niet van alles aan wilt veranderen, maar als je de glas-in-lood-ramen bijvoorbeeld wilt houden, is er weer te weinig daglicht in de woningen. Er is een flink aantal studies gedaan, maar steeds kwam men weer tot de conclusie dat nieuwbouw minder zou kosten dan appartementen in de kerk bou wen." Eerder dit jaar toonden kerkgenootschappen belangstelling om het gebouw weer als kerk te gaan gebruiken, maar die plannen willen nog niet vlotten. „Nu we na tien jaar nog geen enke le bestemming gevonden hebben, overwegen we om met de gemeente in gesprek te gaan over sloop van de kerk." door Frank Balkenende MIDDELBURG - Vogelbescherming Nederland gaat in hoger beroep te gen de Nederlandse staat om ont poldering en natuurherstel in Zee land af te dwingen. Daarmee wil ze druk op het ontpolderingsdos- sier blijven zetten. De Vogelbescherming ving in okto ber bot bij de rechtbank in Den Haag. Ze eiste dat de staat haast maakt met het herstel van de na tuur in de Westerschelde, daarbij verwijzend naar de Scheldeverdra- gen. Volgens de rechtbank is het aan Nederland te bepalen hoe het wil voldoen aan Europese natuur- verplichtingen, dus ook op welke wijze de natuur wordt hersteld. Vogelbescherming Nederland vecht al jaren voor natuurherstel in de Westerschelde. Door verdie pingen van de vaargeul en inpolde ring is die achteruit gehold. Dat moet worden gestopt. In 2005 is met alle betrokken par tijen afgesproken dat er 600 hecta re nieuwe estuariene natuur wordt aangelegd: 300 door ontpoldering van de Hedwigepolder en het Zwin, 300 door maatregelen in het middengebied. Het nieuwe kabi net heeft de knoop over de Hedwi gepolder vorig jaar doorgehakt: die gaat geheel onder water. Vogelbescherming is blij dat de ontpoldering van de Hedwige in het regeerakkoord staat. Toch zet ze een kritische kanttekening: „Het is niet de eerste keer dat de regering een dergelijke toezegging doet, maar er vervolgens niets ge beurt. Bovendien wordt over de tweede 300 hectare in het regeer akkoord met geen woord gerept." Dat is mede de reden dat de Vogel bescherming Nederland zich niet neerlegt bij de uitspraak van de Haagse rechtbank en in hoger be roep gaat. Vogelbescherming wil meedenken hoe de tweede, 300 hectare grote ontpoldering tussen Vlissingen en Hansweert het beste kan worden ingevuld. Ze denkt dat ontpolde ring ook kansen biedt, met name voor recreatie. Ook dragen nieuwe schorren en platen bij aan bescher ming van dijken, zegt ze. De Petruskerk in aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen staat al zo'n tien jaar leeg. foto Lex de Meester RK-kerken in Hoek, Sas van Gent, Zandstraat, Westdorpe, Axel en Sluiskil zijn recent gesloten. Over Biervliet, Eede, Hoofdplaat, IJzen- dijke, Schoondijke en Sluis wordt waarschijnlijk dit jaar beschikt. De Protestantse Gemeente Mid delburg heeft de monumentale Oostkerk en de Morgensterkerk in de etalage gezet. In Aardenburg is de toekomst van de Sint Baafs- kerk ongewis. De onderhoudskosten voor een een kerkgebouw bedragen gemid deld 30.000 tot 60.000 euro per jaar. Dat is zo'n 25 procent van een doorsnee jaarbudget. Meer dan de helft van de jaarlijkse kos ten voor een kerkgemeenschap be treft de toelage van de zielszorgen Zie ook het blog op www.pzc.nl/monnikenwerk Terwijl veel kerken in Zee land kampen met krimp van de gemeente, moest de Petrakerk in Kapelle uitbreiden. De gereformeerde gemeente is de afgelopen jaren flink gegroeid tot ruim 1500 leden. Dat komt vooral doordat er veel jonge gezinnen in Kapelle wonen en er veel mensen van buitenaf naar de gemeente ver huizen. De Petrakerk - gebouwd in 1995 - is grondig verbouwd. Sinds februa ri vorig jaar kunnen er 1350 men sen in de kerk zitten. Door het plaatsen van een galerij kan dat aantal nog verder verhoogd wor den tot 1650 zitplaatsen. De kerk heeft bovendien drie nieuwe mul tifunctionele ruimtes gekregen en er zijn nieuwe parkeerplaatsen bij gekomen. De Petrakerk in Kapelle biedt sinds februari vorig jaar plaats aan 1350 mensen. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3