zeeland 123 'Het waren Franse granaten' 'Ik hoorde de harde klappen van bommen' Strengere controle bijstandsfraude 102 bekeuringen voor fietsen zonder licht Ton Goossens Ontmoeting met kunst en cultuur in De Vleeshal Auto's beschadigd bij kop-staart-botsing Strandjutten met Terra Maris zaterdag 5 januari 2013 w 'In de loop van de tijd zijn die veronderstelde Duitse bombardementen als ge rucht, door onjuist woordgebruik, door het wegslijten van tegenargumenten en door collectief stilzwijgen over Franse beschietingen, als vanzelfsprekend gewor den.' foto rechts: gedenkplaatje in de binnenstad Een groep Duitse militairen wandelt door het verwoeste centrum van Mid delburg. De foto is genomen vanaf de toenmalige Wal. De Abdij en omge ving liggen grotendeels in puin. foto Collectie C. Ovee, foto uit besproken boek Het was een Duitse beschieting, geen bombardement door de Luftwaffe. De conclusie van his toricus Peter Sijnke in het boek Het Vergeten Bombardement maakt drie jaar geleden al de tongen los. Middelburger Toon Goossens gaat in het zijn uitga ve 'Gestold Verleden' nog een stap verder. Niet Duitse, maar Franse granaten waren de oor zaak van de grote stadsbrand van 17 mei 1940. door Theo Ciele Waar is het be wijs? Ik heb nooit geloofd dat er een Duits luchtbombarde ment op Middelburg heeft plaats gevonden. Maar wat was dan wel de oorzaak van de verwoestingen in de stad?" Die vraag stond centraal bij het on derzoek van Toon Goossens naar de gebeurtenissen van vrijdag 17 mei 1940, de dag dat een groot deel van de binnenstad als gevolg van oorlogsgeweld in een rokende puinhoop veranderde. Om meteen met de deur in huis te vallen: „Onderzoek in Duitse, Franse en Nederlandse militaire ar chieven brachten geen documen ten boven water die een onweer legbaar antwoord geven op de vraag wie de veroorzaker was van de grote stadsbrand. Maar 'de in houd van processen-verbaal, rap porten, interviews en mediaberich ten verwijzen specifiek naar de Franse artillerie. Ook is een aantal Franse blindgangers in de binnen stad gevonden", schrijft Goossens in zijn boek Gestold Verleden. De titel verwijst naar het monu ment Gestolde Herinnering, op de Nieuwe Burg. Daarop is een plaat je geschroefd waarin wordt gespro ken van een bombardement door de Duitse Luftwaffe. Na de oorlog schaarde Middelburg zich in de rij slachtoffers van Duit se terreurbombardementen als Warschau, Coventry en Rotter dam. Begrijpelijk dat Duitsers, als agres sor, ook als de veroorzakers van de stadsbrand worden gezien, vindt door Nadia Berkelder GOES - Mensen met een bijstands uitkering in Goes moeten rekening houden met strengere controles. Ook het aantal onaangekondigde huisbezoeken gaat omhoog: ieder een wordt gecontroleerd. Het gaat om een proef in de eerste drie maanden van dit jaar. Na af loop van de proef wordt bekeken of er meer fraudegevallen worden ontdekt. Tot nu toe kreeg onge- Goossens, maar het heeft het zoe ken naar wat daadwerkelijk is ge beurd op 'Vreselijke Vrijdag', lange tijd in de weg gezeten. Goossens: „In de loop van de tijd zijn die veronderstelde Duitse bombardementen als gerucht, door onjuist woordgebruik, door het wegslijten van tegenargumen ten en door collectief stilzwijgen over Franse beschietingen, als van zelfsprekend geworden. Dat heeft tot gevolg dat al tientallen jaren een sterke psychologische weer stand bestaat om de fatale beschie tingen door Frans geschut onder ogen te zien. De situatie is onom keerbaar geworden doordat een be zinning over de schuldvraag een echec zou zijn bij de herdenkin gen." Overigens zette de Documentatie- groep Walcheren 1939-1945 al in 1990 vraagtekens bij het luchtbom bardement. In 2010 schreef Sijnke over Duitse beschietingen en Frans vuur die kleinere en grote branden veroor zaakten die in de grotendeels verla ten stad konden uitgroeien tot één grote, onbeheersbare vuurzee. Goossens gaat een stap ver der.' Hij weet dat hij hier mee een controversieel standpunt inneemt, maar gezien de resultaten van zijn onderzoek kan hij niet anders. De volgens hem meest waarschijn lijke hypothese is dat de Fransen vanuit het zuiden de Stationsbrug als doel hadden om een eventuele Duitse opmars via Middelburg te vertragen. Omdat ze de Lange Jan als zichtbaar doel hadden, werd de toren gebruikt voor het zogeheten 'inschieten' van de kanonnen. Een maal ingeschoten, kon later, na een richtcorrectie, op de Kanaal- weg en de Stationsbrug geschoten wordén om de Franse terugtocht te dekken. Dat inschieten heeft de branden veroorzaakt, is Goossens theorie. Hij voegt met zijn boek een nieuw hoofdstuk toe aan de langlopende discussie over de verwoesting van de binnenstad aan het begin van de oorlog. Gestold verleden, 17 mei 1940, Frans oorlogsgeweld op Middelburg, door A.B.J. Goossens,uitgave in eigen be heer. veer een kwart van de aanvragers van een uitkering bezoek aan huis. De bezoeken zijn bedoeld om frau de tegen te gaan, bijvoorbeeld van iemand die samenwoont zonder dat te zeggen of van iemand die bijverdient zonder die inkomsten op te geven. Sinds 1 januari worden bijstandsge rechtigden veel strenger gestraft als ze naast hun uitkering nog in komsten hebben. Wie wordt be trapt, moet het volledige bedrag te- Op 17 mei 1940 zat de toen veertienjarige Paul Koole in de kelder van zijn va ders limonadefabriek Deko aan de Langeviele. Naar aanleiding van het boek van Ton Goossens schrijft hij: „Vanuit deze kelder hoorden wij een aan tal vliegtuigen naderen. Mijn in schatting, op basis van het geluid, was dat er sprake was van drie of vier vliegtuigen die bommen lie ten vallen. De vliegtuigen zijn in totaal drie of vier keer overgevlo gen en steeds lieten ze een aantal bommen vallen op Middelburg. Je hoorde naast de harde klappen van de bommen ook duidelijk het fluiten van de afgeworpen bom men. In de tijd tussen deze bom bardementen zijn volgens mij de vliegtuigen over de Sloedam gevlo gen, een plaats waar de Fransen zich bevonden. Dit zou betekenen dat bombardementen niet zijn uit gevoerd door de Fransen, maar door de Duitse bezetter. Op het eind van de bombardementen is rugbetalen. Daarnaast krijgt een fraudeur een boete die net zo hoog is als het bedrag dat te veel is ontvangen. Bij de tweede keer, wordt het bedrag verhoogd tot 150 procent. Om het aantal nieuwe uitkerings gerechtigden te beperken, over weegt men in Goes om de wacht tijd die nu voor jongeren geldt voor iedereen in te voeren. Jonge ren krijgen nu de eerste vier we ken geen uitkering; ze moeten het korte tijd stil geweest en ver volgens hoorde je de Franse artille rie schieten, echter dit was van zeer korte duur. Hierna was en bleef het stil." Koole heeft de volgende dag nog de brandweer van Zoutelande meegeholpen bij het blussen van een brand in een pand aan de Pot- tenmarkt in Middelburg. Voor hem staat nog altijd vast dat de Duitsers de branden in de stad hebben veroorzaakt. „Ik ben er ten slotte zelfbij geweest." Goossens heeft wel een verklaring voor de stelligheid waarmee getui gen vasthouden aan het versie van het bombardement. Er vlogen con stant vliegtuigen boven de Sloe dam en Walcheren. Vliegtuigge luid gecombineerd met het geluid van ontploffende explosieven wek ken de indruk van een luchtbom bardement. Bovendien was Rotter dam een paar dagen eerder gebom bardeerd door de Luftwaffe dus de schrik dat Middelburg hetzelfde lot zou ondergaan zat er goed in. eerst zelf op zoek naar een baan. Verder worden met uitzendbu reaus afspraken gemaakt zodat mensen direct aan de slag kunnen. Deze en andere maatregelen moe ten ervoor zorgen dat van alle aan vragers slechts zestig procent een uitkering ontvangt. Daarnaast moeten mensen die al een uitke ring hebben aan het werk; vijftig procent van alle mensen die extra hulp krijgen, moet binnen een jaar een betaalde baan hebben. MIDDELBURG - De Walcherse poli tie heeft de afgelopen maanden, vooral in Middelburg, 102 bekeu ringen gegeven aan fietsers die geen of onvoldoende verlichting op hun fiets hadden. De verschillende controles vonden plaats tussen 29 oktober en 29 de cember op wisselende locaties zo als de omgeving van de Oude Vlis- singseweg, Vrijlandstraat, Schroe- brug, Oosterscheldestraat, Wal- cherseweg, Torenweg en Staten- laan in Middelburg. Ook in- Oostkapelle, Domburg en Koudekerke werden enkele contro les gehouden en werden er bekeu ringen uitgeschreven. MIDDELBURG - In De Vleeshal in Middelburg wordt zaterdag 12 ja nuari tussen 17.00 en 19.00 uur een 'alternatieve' nieuwjaarsrecep tie gehouden: Een ontmoeting en dialoog in het teken van kunst en cultuur. Initiatiefnemers zijn Stichting Beel dende Kunst Middelburg De Vleeshal, Het Zeeuws Tijdschrift, Stichting IK en de Middelburgse Atelier Stichting. Tijdens een 'ont spannen samenzijn' presenteren de organisatoren op ongedwongen wijze hun nieuwe jaarprogramma. Op diezelfde dag is tevens de nieuwjaarsreceptie van de gemeen te Middelburg van 16.00 uur tot 18.00 uur, naast De Vleeshal, in de burgerzaal van het stadhuis aan de Markt. VLISSINGEN Op het Bet je Wolffplein raakten donderdag even na 16.30 uur twee auto's beschadigd bij een een kop-staart-botsing, aldus de politie. Een Vlissingse (26) automobilist reed tegen de auto van een voor hem rijdende vrouw (34) uit Mid delburg. De Vlissinger had te veel gedronken en werd aangehouden. Een blaastest wees uit dat hij meer dan 2,5 keer de toegestane hoeveel heid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij kreeg een rijverbod van zeven uur. OOSTKAPELLE Natuurmuseum Terra Maris bij- Oostkapelle houdt zondag 6 janua ri van 14.00 tot 16.00 uur de activi teit Strandjutten. De activiteit is be doeld voor alle leeftijden. De kos ten zijn 4 euro per persoon. Het strandjutten begint met een in leiding bij het grote zee-aquarium. Daarna kunnen de deelnemers met de jutter langs het strand op zoek naar natuurlijke en niet-natuurlij- ke aanspoelsels. Aanmelden via het reserveringsfor mulier op www.terramaris.nl onder de rubriek activiteitenagenda of via 0118 582620.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23