221 zeeland Raad van State geeft Veere tik op de vingers Veerse Scheepstuig haalt zijn goud binnen Inbraken in Vlissingen Mei 1940 Jeugd maakt kennis met zweefvliegen zaterdag 5 januari 2013 door Annemarie Zevenbergen DOMBURC - Het verhuren van een zomerwoning bij een permanente woning is niet langer alleen voor behouden aan de eigenaar van die permanente woning. De Raad van State corrigeerde de gemeente Veere op verzoek van een aantal bezwaarmakers tegen het bestemmingsplan Kom Zoute- lande. In dat plan is de bepaling opgenomen dat verblijfsrecreatie alleen is toegestaan bij woningen die permanent door de eigenaar worden bewoond. Daarmee wilde de gemeente Veere voorkomen dat zomerwoning en permanente wo ning afzonderlijk verhuurd zou den worden, waardoor er twee zelfstandige wooneenheden op een perceel ontstaan. Het Haags gerechtshof is echter van mening dat die bepaling niet in een bestemmingsplan mag wor den vastgelegd. De gemeente mag wel voorwaarden stellen om te waarborgen dat er niet twee zelf standige wooneenheden ontstaan op een perceel. Volgens Veeres wethouder Jaap Melse heeft de uitspraak geen ver dere gevolgen voor het tweede wo- ningbeleid van de gemeente. „Het gaat hier om de zogenoemde Dom- burgse zomerhuisjes. Woningen die op hetzelfde perceel als een permanente woning staan. Het be langrijkste is dat de hoofdwoning permanent bewoond wordt. Dat mag dus ook een huurder zijn die er permanent woont en dus inge schreven staat in de gemeente. We gaan nu in onze bestaande, en toe komstige, bestemmingsplannen die bepaling 'door de eigenaar' ver vangen door 'de permanente be woner'. Zo blijft die koppeling tus sen de zomerwoning en de hoofd woning toch verankerd." Op een aantal plaatsen binnen de gemeente staat Veere, onder voor waarden, toe dat er naast een woonhuis ook een zomerwoning geëxploiteerd mag worden. Maar Veere wil wel dat er een directe re latie is tussen het gebruik van het woonhuis en de zomerwoning. Dat is van belang als het gaat om handhaving en aansprakelijkheid. door Annemarie Zevenbergen VEERE - Het shantykoor Het Veer se scheepstuig haalt zondag in Elle- woutsdijk het goud binnen dat het koor afgelopen jaar won in Wijk bij Duurstede. Het Veerse koor sleepte in septem ber de Gouden Zuidwester in de wacht. Deze landelijke prijs wordt sinds het eerste festival in 2003, uitge reikt aan het shantykoor dat vol gens de jury de beste performance heeft gegeven. Criteria zijn: zang, muzikaliteit, muziekkeuze, origina liteit en uitvoering. Het Veerse Scheepstuig kreeg in 2011 al de Zil veren Zuidwester. Tijdens het concert in 't Kerkje van Ellesdiek krijgen de shantyzan- gers de onderscheiding uitgereikt. Het voltallige bestuur van het Wij- ker shantykoor Tussen Rijn en Lek, dat de jaarlijkse wedstrijd or ganiseert, reist af naar Ellewouts- dijk om de prijs uit te reiken. Het Veerse koor wil dit jaar opnieuw voor de Gouden Zuidwester gaan. „We moeten die natuurlijk verde digen. We zijn al druk bezig met nieuwe nummers", aldus Frans Minneboo van het koor. Het shantykoor zingt in 't kerkje een deel van het winnend repertoi re uit Wijk bij Duurstede. Minne boo: „We zingen natuurlijk diver se zeemansliederen en we brengen ook een aantal van onze potpour ri's van Nederlandstalige zeemans liederen." Het Nieuwjaarsconcert in Elle- woutsdijk begint om 14.30 uur. Zondag wordt ook de vijftigdui zendste bezoeker aan 't Kerkje.ver wacht. Die vijftigduizendste bezoe ker is iemand die gereserveerd heeft voor het nieuwjaarsconcert Het Veerse Scheepstuig, hebben de stichtingsleden van 't Kerkje be rekend. Het concert is overigens volledig uitverkocht. vlissingen - De afgelopen dagen werd in Vlissingen in verschillen de woningen ingebroken, zo meld de de politie vrijdag. Tussen 31 december 11.00 en 2 ja nuari 21.00 uur werd in de Wester- zicht een woning door inbrekers bezocht. Ze kwamen binnen door het vernielen van een ruitje en de woning werd doorzocht. Er wer den een racefiets van het merk Ed dy Merckx, fietskleding, twee ra dio's en een sleutel gestolen. De waarde van de racefiets bedraagt volgens de politie enkele duizen den euro's. Tussen 26 december 13.00 uur en 3 januari 01.30 uur was een woning in de Jan Vermeerlaan het doelwit van inbrekers. Om binnen te kunnen komen werd een ruit vernield, daarna werd de gehele woning doorzocht. De bewoners missen volgens de politie een laptop, een iPad en sie raden. De waarde van de gestolen goede ren is onbekend. Op 10 mei 1940 vielen Duitse tróepen Nederland binnen. Na het bombardement van Rot terdam capituleerde ons land op 14 mei, met uitzondering van de provincie Zeeland om dat zich daar nog Franse troepen bevonden die Nederland te hulp waren geschoten. AXEL - Zweefclub Axel doet op nieuw mee aan een landelijk pro ject waarbij jongeren van veertien tot en met negentien jaar een jaar lang kunnen zweefvliegen voor de helft van de normale prijs. Een cur sus kost dan 250 euro in plaats van 500 euro die beginnende zweef vliegers normaal moeten betalen. De zogenoemde iFly! regeling wordt betaald door opleidingsinsti tuut EPST en de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart. De beide instellingen willen jonge ren in Nederland en België kennis laten maken met het zweefvliegen. Deze regeling is bestemd voor jon geren die nog op de middelbare school zitten. De jongeren moeten ten minste Nederlands, Engels, Wiskunde en Natuurkunde in het vakkenpakket hebben. Ook moeten ze voldoen aan de medische eisen waaraan alle pilo ten moeten voldoen. Zo mogen pi loten niet meer wegen dan 95 kilo en moeten ze goede ogen hebben. Volgens Wim Hindenbergh, zweef- vlieginstructeur in Axel, is het zweefvliegen populair. „Maar na tuurlijk is jong talent altijd wel kom. De kandidaten die aan deze iFly! regeling willen deelnemen, mogen geen vliegervaring heb ben." De zweefvliegopleiding wordt ge geven vanaf het vliegterrein in Axel. 4 Aanmelden kan tot 15 januari via: '-p www.ifly.zweefportaal.nl Auteur Ton Goossens bij het monument Gestolde Herinnering. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22