cultuur! 17 Brogum zet in op Popcultura kanaal en landschapskunst Ode aan agenda Officieuze Nieuwjaarsparty Nieuw logo, nieuw interieur, nieuwe identiteit zaterdag 5 januari 2013 Ontvangst met bubbels in het vernieuwde Brogum Popcultura. foto Dirk-Jan Cjeltema lil II ll'll illllllllll 11 'WHIII WIMIiH1 1 1 'III 'ili I 'ill 11 Hl nol Kanaal richting Veere, 120/30 cm, acryl op doek. Een van de eerdere werken van Leen van Duivendijk. Brogum is meer dan een podium voor muziek en theater. Wij willen plaats bieden aan veel meer cul turele uitingen en samenwerken met meerdere organisaties." Voorzitter Frans Kruijff zei dat gis teravond bij de presentatie van het nieuwe logo van het Zierikzeese poppodium. Popmuziek blijft wel de corebusiness, maar de mogelijk heid en ruimte zijn er om meer te doen. Met de nieuwe ondertitel 'Popcultura' slaat Brogum bewust een brug naar Campus Cultura. Onder die naam worden bij Pon tes Pieter Zeeman de bibliotheek, de muziekschool en de Jeugdthea- terschool gevestigd. „Mochten daar activiteiten zijn met veel ge luid, wijk dan gerust uit hier naar Brogum", luidde de uitnodiging. De feestelijk opening van het ver nieuwde Brogum ging gepaard met bubbels en dankwoorden voor de vrijwilligers die keihard hebben gewerkt aan het nieuwe in terieur. Daarna was er muziek van Rats on Rafts, Di Stefano en dj Rij school Ad. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow Wie leert mij kijken? Wie houdt mijn hand vast, terwijl ik schilder? Hoe leer ik het landschap zien als ele ment zonder de decorftinctie uit het verleden? Die vragen spelen een essentiële rol voor de Zeeuwse kunstschilder Leen van Duiven dijk bij de ontwikkeling van zijn project History of my Horizon. Het gaat om een zogeheten 'work in progres' in de Drukkerij in Mid delburg. Gedurende het hele jaar 2013 le vert Van Duivendijk elke maand een schilderij op een klein doek van 20 x 40 cm. Het worden twaalf werken over één plek in het Walcherse kanaallandschap. Tus sen Middelburg en Veere takt het Arnekanaal af naar naar Arnemui- den en Nieuw- en Sint-Joosland. Op dat punt richting Veere heeft de kunstenaar zijn oog laten val len. „Je kunt er alleen per boot ko men", zegt Van Duivendijk, die zelf een gretig roeier is en zijn voorbereidende foto's en schetsen dan ook vanaf het water heeft ge maakt. Zijn schilderijtjes komen aan een bescheiden wand tussen de kunstboeken in De Drukkerij. „Met dit werk wil ik 'de geschiede nis van die plek', 'de geschiedenis van de landschapskunst' en 'de ge schiedenis van mijn bewondering voor andere schilders' verbeel den", licht hij toe. Hij wil juist de nadruk leggen op het feit dat elke kunstenaar natuurlijk op enigerlei wijze wordt beïnvloed door het geen zijn voorgangers hebben ge maakt. „Het lijkt tegenwoordig wel of het steeds nadrukkelijker ont kend moet worden dat je altijd ba gage van anderen meekrijgt. Die tendens noem ik 'de terreur van de originaliteit'. Ik wil juist laten zien dat voorgangers nou eenmaal invloed op je werk hebben, zon der dat er sprake is van naboot sing." Volgens Van Duivendijk spiegelen kunstenaars zich al eeu wen aan collega's. Het gaat hem persoonlijk vooral om het bestude ren van werk van anderen en om het analyseren van hun invloed. „Het gaat mij ook om de passie tot schilderen in combinatie met mijn passie voor Zeeland, met name voor het genoemde punt 'History of my horizon'. Als ik dit kan over brengen is mijn project geslaagd." Van Duivendijks eerste werkje hangt sinds deze week aan de wand bij de kunstboeken in De Drukkerij. Dit januariwerk is 'het moederwerk'. Dit kanaalland schap zal in alle overige elf werken van 2013 op een bepaalde wijze te rugkomen. „Als een soort Canto Ostinato", zegt de kunstschilder als verwijzing naar een beroemde compositie van de onlangs overle den musicus Simeon ten Holt, waarin specifieke klanken steeds terugkeren. Van Duivendijk draait tijdens het schilderen vaak mini mal music met herhalende elemen ten. Hij ziet duidelijk een relatie met de 'ritmisch aangeplante' bo men langs het kanaal. In het 'januariwerk' is de loop van de jaargetijden te zien. Aan de lin keroever staat de meidoorn in vol le bloei en wat verder weg komen de rode bessen tevoorschijn. Ook de zilverabelen aan de rechteroe ver gaan van frisgroen naar kale wintersilhouetten. Tijdens de volgende maanden gaan werken verschijnen van dit moederlandschap, beïnvloed door kunstenaars uit het verleden, zoals Hendrick Avercamp, Esaias van de Velde, Meindert Hobbema, Jan Toorop en Edward Munch, maar ook uit het heden, onder meer: Jan Fabre, René Daniels, Luc Tuy- mans, Robert Zandvliet. „Dit werk gaat over het ontstaan van het idee van History of my ho rizon. Dit is vooral mijn horizon", aldus Van Duivendijk. Hij laat des gevraagd weten dat de dood van zijn vader in september dit jaar voor hem ook van invloed is ge weest. „Daar lag ik nachten wak ker van. Om te kunnen slapen, moest ik mezelf dwingen aan posi tieve dingen te denken. Zo lang zaam aan is het idee van deze ode aan het kanaal en aan de kunste naars van het landschap ontstaan. Verder hoop ik met dit project mensen te stimuleren ook eens wat beter te kijken in de omgeving dichtbij huis. Daar is vaak zoveel moois te zien." WW—l'llli lil 1W 11 «li I1 liM' WIMMHMMHflHMMIIIli 'I Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 5 JANUARI Meliskerke Lammetjesdagen, Kaasboerderij Marie- kerke Mariekerke 24, 10.00-16.00 uur Wemeldinge Open dag Beeldhouwerscollectief Het Zeeuwse Beeld, Wemeldingse Zandweg 21, za. 5/1, 13.30 - 17.00 uur Westkapelle Taxatiemiddag a la 'tussen kunst en kitsch'Polderhuis, 13.30-16.30 uur ZONDAG 6 JANUARI Wissenkerke ATB Toer- en Wandeltocht van Toer club De Kroon in Wissenkerke. Voor atb-ers 15, 30 of 60 kilometer en voor wandelaars 10, 15 of 21 kilometer, start tussen 9.00 en 11.00 uur. Vanaf 12.00 uur is er 'apres-fiets' in HCR De Kroon. PODIUM ZATERDAG 5 JANUARI Goes Concert Jungle by Night. Support: The Sun Prophets, 't Beest, 21.00 uur Middelburg Familievoorstelling 'Lang Gelukkig', Theatergroep Duinart, 't Spiegeltheater, 20.00 uur Rhythm of the Dance. Schouwburg, 20.00 uur Concert Parallel Cinema. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Terneuzen Nieuwjaarsreceptie met o.a. Kabuki, Zeeuwse Gronde, Masked, Shameless Lies, Giant Diamond Sea Turtle; daarna tot 3 uur dj Jantino (a.k.a. amicus) als af sluiter. De Pit, 20.00 uur Jeans 22. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Optreden Busted Feet, Café De Concurrent, 22.00 uur Zaamslag Nieuwjaarsconcert Savannah, 'Back to the country, part 3', met Dick van Altena en Cor Sanne. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Nieuwjaarsparty met Bad Hair Day. Brogum, 21.00 uur ZONDAG 6 JANUARI Ellewoutsdijk Nieuwjaarsconcert door het Veerse Scheepstuig. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur (uitverkocht) Middelburg Openbare repetitie Zeeuws Orkest, Zeeuwse Concertzaal, 14.00 - 17.00 uur Familievoorstelling 'Lang Gelukkig' door Theatergroep Duinart. 't Spiegeltheater, 14.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Tango Rosa Rio met 'Piazzolla, a Por trait', theaterconcert. Theater De Wegwijzer, 15.00 uur Terneuzen New Rotterdam Jazz Orchestra meets Anton Goudsmit. Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Trio C tot de Derde met klezmer, bal- kan- en zigeunermuziek. 't Speelhuus Ter Reede, 11.30 uur MIDDELBURG - Onder het motto van 'officieuze Nieuwjaarsparty' biedt podium De Spot! in Middel burg vanavond met het project 'Pa rallel Cinema' een ode aan de mu ziek van Bollywood. Het optreden wordt gebracht door de muzikan ten die op kerstavond in De Spot! ook het uitverkochte festijn 'How to throw a christmasparty' verzorg den. De groep bestaat uit een koor, twee drummers, sitar, tablas en dansers. Zij oefenen vandaag overdag in dit podium voor Noor derslag en geven 's avonds spon taan dit muzikale feest. Het 'januari-werk' in het project 'History of my horizon'. Leen van Duivendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17