zeeland 27 Die gaon me nog 's vullen ee Twee dagen muziek en gebed Nieuwjaarsdag zaterdag 5 januari 2013 branden en woedt er ook binnen in het pand brand. Gelukkig is er niemand binnen. Mede door de omvang van de brand, de com plexiteit van het pand en de lig ging in de binnenstad, schalen we de brand op. De inzet van een tweede eenheid is noodzakelijk. Na twee uur zijn we klaar. Net voor middernacht thuis, zodat we oud en nieuw thuis kunnen vie ren. Voor onze collega's van de andere ploeg loopt het anders. Zij zijn tot bijna 3.30 uur op pad voor allerlei buitenbrandjes. Alles lijkt verder rustig te blijven, totdat tegen 6 uur 's ochtends de pieper weer gaat... We schalen gelijk op naar mid- delbrand. Het gaat om een uit slaande brand in de Walstraat in de Vlissingse binnenstad, met mogelijk nog mensen binnen. Tij dens het aanrijden hebben we weer overleg over de panden, de aanwezigheid van mensen, de be reikbaarheid in de winkelstraat en de mogelijkheid om water te win nen. Ter plaatse besluiten we de brand op te schalen naar grote brand. Dit betekent een derde eenheid erbij en diverse functionarissen, zoals een hoofdofficier van dienst, amb tenaren van de gemeente en een ambulance. Gelukkig heeft iedereen tijdig de diverse panden kunnen verlaten, met en zonder onze hulp. De scha de aan de panden is groot. We zijn tot 12.00 uur bezig. Bij het in orde maken van de auto op de post worden we aange roepen door de meldkamer. Enigszins vermoeid gaat dan toch de knop weer om. Even schakelen, bluspak aan dat nog nat is van de vorige inzet. Focussen en op naar het volgende brandadres. Gelukkig net voordat we ter plaatse zijn, krijgen we door dat het om een loze melding gaat. Nog even controleren en dan weer terug naar post. Na het harde werk eten we met de ploeg nog een broodje, drinken wat en praten na over wat er gebeurd is en hoe we het aange pakt hebben. Door te evalueren kunnen we le ren voor een volgende keer. De Nieuwjaarsdag verloopt verder rustig. Door een warme douche en wat oliebollen krijg ik weer wat energie. Op 2 januari besluit ik een vrije dag te nemen om weer wat op te laden, zodat ik donderdag weer fris aan de slag kan. Weer over tot de orde van de dag! VLissiNGEN - Zeeland staat deze maand twee dagen in het teken, van muziek en gebed tijdens het evenement Praise@Sea. In het Arsenaaltheater van Vlissin- gen wordt 18 januari het spits afge beten. Een dag later doet Praise@Sea de Westerkerk in Goes aan. Vanuit de provincie is een band samengesteld, die twee maanden heeft geoefend. De muzi kanten leiden de twee avonden en begeleiden de zang. door Rinus Willemsen Bie joe staot de kerstboom nog", zei de buurman dao net toen die even binnen kwam om 'n bakje koffie te drienken. „Die staot ook nog lao- te." Noe is 't zö, dan 'k mêêstal de kerstboom d'n dag nao Sinterkla- ois van de vliering 'aolen. En dan bluuf tie 'n maond staon. Bie Drie Koniengen gaot die dan wee terug nao boven. „Dan zet 'k 'm weer op stal", zeg 'k dan tegen m'n eigen. ,,'t Is wee gebeurd, je bin bedankt voor 'n jaor." „De dag nao Sinterklaois al?" vraogt de buurman nog 's. En die kiek me ongelooflijk an. „Zö vroeg a j oengen?" Ik knikken, want eigenlijk vinne kik dit noe de schoonste tied van 't jaor. Lekker vroeg doenker. En dan de lampjes an. Jao, soms wör 't van 'n 'êêle dag nie licht. Wete hie nog vorige weeke vriedag? Mee al die regen? Kiek, op zö'n dag doen 'k dan de grööte lampen nie an, maar staot d'n 'êêle dag die kerstboom te brann'n. En dan blienken die lampjes op m'n kasse, op de deure en ook op m'n computerschèrm. En soms, da mag je best wè weten, dan gaon 'k 's nao buuten om te kieken nao m'n brannende kerstboom. Dan staon 'k buuten vanaf de weg ge woon 'n stuitje nao m'n kerstboom en naor al die lichtjes te kieken. Daor 'angt nog êên veugel- tje in. Eigenlijk nie 'angt, mao die staot op 'n takje mee 's soort wasknieper. Zö'n zil ver veugeltjes mee rööie vlèrkjes. Èrg oud en 'êêl breekbaar. Mee 'n stèèrt as de kwaste van 'n persêêl. Ik dienken dat ie d'r al is van, toen nog kind was. Da's dus a wat jaortjes geleejen. Da zet 'k altied an de voorkant, zö dat 'k die goed in z'n öögen kan kieken. En morgen bie 't opbèr- gen, komt die in 'n soort tupper- ware-döösje. En op dien manier overleeft die jaor nao jaor. „Jao, morgen gaot die nao de vlie ring." Dan is 't ommers Driekonin gen. De buurman knikt en wiest op de pèèrse piek, die bovenop de boom staot. „Da's ook al 'n ouwen ze ker?" vraogt ie zö langst z'n neuze weg. Ik knikken 's en gaon in m'n gedachten terug. „Da zou best kun nen," zeg 'k, „dan zou 'k 's op ouwe foto's moeten kieken. Want vroeger maokende me nogal 's fo to's mee kerstdag. Misschiens staot ie dao wel op." As de tillefoon gaot, is 't ie mand van de Dilaectverêênigieng. Of wudder nog dialectnaomen en over veugels en wilde planten? Bie judder liggen die toch wè zö voo 't pakken? Die zitten- toch ommerst we in je computer? En noe gaon judder toch ook mee de volks kunst weer aan de slag? 'k Las 't in judder blad. Dan stier 'k nog wat ouwe knipsels en foto's op, belooft ie. De buurman zit ondertussen in 'n leeg bakjs koffie te kieken. „Die gaon me nog 's vullen ee?" zeg 'k en kieken binst nao m'n trommel tje mee sukerwaofeltjes. Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op www.morres.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 119