221 zeeland Nieuw kloppend hart voor Sas van Gent Het Witte Paard houdt Jeugdschaaktoernooi I I I I Hoe dan ook, het baasje blijft altijd de baas Opgewonden standje almanak Pol van de Vijver Lampionnen met Driekoningen in optocht Hulst Twee theaterzalen zit ten erin. Treedt Gerard Joling er op, dan kun je buiten echt niks horen' Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl zaterdag 5 januari 2013 door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen. Vandaag de eerste af levering. Aan de muur in de ka mer van dierenarts Jo han de Vos hangen hon derden foto's van hon den en katten. Ter inspiratie en ter overpeinzing. Veel plaatjes zijn van dieren die nog altijd vro lijk rondlopen, omdat een behan deling tegen kanker succesvol was. Maar er zijn ook dieren bij voor wie behandeling niet meer mocht baten. „Het blijft altijd een afweging die de eigenaar van het dier moet maken; hoe ver wil je gaan? Kijk, dit hondje was zestien jaar'!, wijst De Vos naar een foto. „Hij heeft als eerste hond in Ne derland een pootprothese gekre gen. Speciaal in Canada gemaakt. Die heeft nog een prachtig leven gehad. Het zijn keuzes. Die maken wij niet, die maakt het baasje. Er wordt ons regelmatig gevraagd wat wij zouden doen als het onze eigen hond was? We geven daar nooit antwoord op. Ook al den ken we stiekem 'ik wou dat ik 'm mocht behandelen, want dan blijft hij vast en zeker een tijd lan ger in goede conditie in leven'. He laas speelt ook de economische re cessie steeds meer een rol in de overwegingen van het baasje. Er is soms, hoe spijtig dat ook is, echt geen geld om een dier te be handelen." De dierenartsen staan in dat pro ces 'machteloos'. Ook in Dieren ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is Tip? redactie@pzc.nl Ze moet binnenkort onder het mes, die Zeeuws-Vlaamse. Ze wordt gehol pen, onklaar gemaakt, gesteriliseerd. Zoals te doen gebruikelijk, diende zij zich enkele weken voor de ingreep op een ochtend te vervoegen op het pre-operatief spreekuur, alwaar zij uitleg zou krijgen over de opname, de narcose, de ingreep en het herstel proces. Ze kwam een paar minuutjes te laat op het consult, tot chagrijn van de anesthesie-medewerker, die haar een goedemiddag in plaats van een goe demorgen toewenste. Zij pikte dat weer niet en het gesprek verliep be hoorlijk stekelig. Hij besloot het con sult met: „Voor de ingreep krijgt de patiënt één, maar in uw geval doen we maar twéé, kalmeringstabletjes." 'Vanaf 2007 zijn we bezig geweest om in Sas van Cent tot een nieuw multifunctioneel centrum te komen. De gemeente kwam met het initiatief de scholen erin on der te brengen. Zo is het steeds verder gegroeid. Sas van Cent kan hiermee jaren en jaren vooruit' en blijft het baasje de baas. Zijn besluit is leidend. Maar als hij be sluit tot behandeling, trekken de vier dierenartsen, drie specialis ten (orthopedie/neurochirurgie, neurologie en medische beeldvor ming) en zes assistentes alle regis ters open. Het dierenziekenhuis is befaamd om zijn behandeling van kanker bij dieren; het zorgt voor een aantrekkingskracht die Zeeuws-Vlaanderen ver over stijgt. Vijf ochtenden in de week zijn de twee operatiekamers in ge bruik. Opereren gebeurt door gaans alleen 's ochtends, omdat de dieren voor de operatie twaalf uur nuchter moeten zijn. En een hond vertellen dat-ie een hele dag geen brokken mag... Nee, dat is niet zo eenvoudig. Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren heeft een echoruiiflte, een 'menselijk' CT-apparaat, een labo ratorium voor bloedonderzoeken, een chemokamer en een wacht ruimte die zo groot is dat honden die wel heel erg op katten zijn ge fixeerd makkelijk buiten het be reik van Snoes en Lapje kunnen worden gehouden. Alle facetten van het dierenzieken huis komen de komende maan den aan bod in deze nieuwe ru briek. U kunt verhalen met een lach, blaf en soms een traan ver wachten. Wie de onderwerpen be paalt? U raadt het vast al, dat is uit eindelijk het baasje. Sas van Cent heeft nieuw vlag genschip, multifunctioneel cen trum De Statie aan de Canada laan. De bouw heeft zeker een halfjaar langer geduurd dan ge pland, maar dat zal snel verge ten zijn. door Harmen van der Werf Het is bijna zover. Nog iets meer dan twee maanden wachten en De Statie kan offi cieel geopend wor den door minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken. De da tum is geprikt: 11 maart. De buitenzijde is op het logo na praktisch gereed. Binnen is nog veel werk te doen, maar volgens projectopzichter Gyno Kou ijzer van opdrachtgever Woongoed Zeeuws-Vlaanderen is dat "goed te overzien. Gyno geeft met project leider Kees Bulthuis en manager vastgoed Pol van de Vijver van Woongoed alvast een rondleiding van ruim een uur. Werkelijk over alles is van te voren grondig nagedacht. Gyno opent de schuifdeur van één van de drie ruimtes van de kinderopvang. Een stootblokje is aan het einde ge plaatst, zodat de schuifdeur niet helemaal uitrolt. „Anders kunnen vingers van de kinderen ertussen komen." Het gebruik van - glazen - schuif deuren is al bijzonder. Alle verblij ven van de kinderopvang en de lo kalen van basisscholen De Sasse Vaart en Prins Frederik Hendrik zijn ermee uitgerust. Ze geven een open, moderne uitstraling. „Voor ons mag dit iets aparts zijn, maar onze architecte, Dorte Kristensen van Atelier Pro uit Den Haag, Aan de muur van de kamer van Johan de Vos wemelt het foto's van dieren, die elk hun eigen verhaal vertellen. Gyno Kouijzer, Pol van de Vijver en Kees Bulthuis van Woongoed Zeeuws- Vlaanderen bij De Statie op 'de Ramblas van Sas'. foto Mark Neelemans SAS VAN GENT - Schaakvereniging Het Witte Paard uit Sas van Gent houdt morgen, zondag, het zeven de Jeugdschaaktoernooi in De Ro- selaer aan de Noordstraat. Tot nu toe zijn voor het toernooi 64 aanmeldingen van jonge scha kers tot 20 jaar ontvangen. Aan melden is nog mogelijk tot zondag ochtend 10.15 uur en kost vijf euro. De eerste partij begint om 10.30 uur. De deelnemers zijn ingedeeld in zes leeftijdscategorieën. In iede re groep worden negen (of meer) ronden van een kwartier gespeeld. Wie eerste, tweede of derde van zijn of haar groep, wordt, wacht een beker, maar alle (school) scha kers krijgen een herinnering. Er zijn snacks in de zaal te koop, maar eigen eten meenemen om de hersenen scherp te houden, mag ook. De prijsuitreiking is om 16.30 uur. heeft er al heel veel mee gewerkt", weet Van de Vijver. De kinderopvang zal als eerste in De Statie trekken, volgende week al. Alles is er op kindermaat ge maakt tot en met de wc-potten, die aandoenlijk klein en laag zijn uitgevoerd met rode, verwijderba re wc-brillen. In lokalen van de twee basisscholen is ook rekening gehouden met de lengte van de leerlingen. Elk lokaal heeft een keukenblok, van laag tot hoog, al naar gelang de leeftijd en dus de grootte van de gebruikers. De Statie mag van de buitenzijde donker aandoen, met vrij domi nante zwarte houten betimme ring. Binnen is het gebouw licht en op veel plekken zijn vrolijke, verfrissende kleuren gebruikt. De Sasse basisscholen, de kinderopvang, sport- en culturele verenigingen, ge zondheidsdienst GGD, biljart clubs, de bibliotheek, ze gaan - te veel om te noemen - allemaal ge bruik maken van De Statie. Een grote en een kleine theaterzaal zit ten erin. „Op en top geïsoleerd. Je kunt hier Gerard Joling laten optre den en niemand zal hem buiten horen", verzekert projectleider Bulthuis. Dat geldt niet alleen voor de theaterzalen, ook de onver wacht grote sportzaal is 'geluid loos'. Speciale materialen zijn er gebruikt om de wanden te bekle den, waardoor de hal - met tribu ne - niet hol klinkt, zoals veel van zulke sportzalen. Modern is ook de verwarming waarvoor is gekozen, met aard warmte. De keuze van het juiste systeem heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De aanleg was ook geen sinecure, met 102 bronnen tot een diepte van 130 meter. Gas om het gebouw warm te houden is niet nodig, alleen elektriciteit. Dat bespaart veel geld en het aard- HULST - In Den Dullaertwijk in Hulst wordt morgen, traditioneel op 6 januari, de Driekoningenop tocht gehouden. Enkele tientallen koninkjes trekken door de wijk om de tocht te besluiten op het Van Ceulenplein. Ook dit jaar be looft het een dag te worden met een milde temperatuur. De jeugd mag zich als koning verkleden, zelf een kroon maken en de tocht lopen met lampionnen of andere felle lichtjes. De bewoners die aan de route wonen, wordt gevraagd de kerstverlichting aan te steken. Na een tocht door de wijk krijgen de deelnemers warme chocolade melk en een versnapering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 114