zeeland 25 'Het waren Franse granaten* £2B Ik hoorde de harde klappen van de bommen' Ook huurder mag een zomerhuisje Watersportclub pakt verhuren van de Raad van State haven voortvarend aan alsnog in de plus Goossens denkt dat de Fransen de Stationsbrug als doel hadden om hun aftocht te dekken. Auto's beschadigd bij kop-staart-botsing zaterdag 5 januari 2013 MM|M|||||>||M|M||a||||||||M||||||||M^ WKKKHHKKMSSSSSBBÊKtlÊMKKKHÊHKKHIIHÊHHKHHHHKÊKKK Een groep Duitse militairen wandelt door het verwoeste centrum van Mid delburg. De foto is genomen vanaf de toenmalige Wal. De Abdij en omge ving liggen grotendeels in puin. foto Collectie C. Ovee, foto uit besproken boek Het was een Duitse beschieting, geen bombardement door de Luftwaffe. De conclusie van his toricus Peter Sijnke in het boek Het Vergeten Bombardement maakt drie jaar geleden al de tongen los. Middelburger Toon Goossens gaat in het zijn uitga ve 'Gestold Verleden' nog een stap verder. Niet Duitse, maar Franse granaten waren de oor zaak van de grote stadsbrand van 17 mei 1940. door Theo Ciele Waar is het be wijs? Ik heb nooit geloofd dat er een Duits luchtbombarde ment op Middelburg heeft plaats gevonden. Maar wat was dan wel de oorzaak van de verwoestingen in de stad?" Die vraag stond centraal bij het on derzoek van Toon Goossens naar de gebeurtenissen van vrijdag 17 mei 1940, de dag dat een groot deel van de binnenstad als gevolg van oorlogsgeweld in een rokende puinhoop veranderde. Om meteen met de deur in huis te vallen: „Onderzoek in Duitse, Franse en Nederlandse militaire ar chieven brachten geen documen ten boven water die een onweer legbaar antwoord geven op de vraag wie de veroorzaker was van de grote stadsbrand. Maar 'de in houd van processen-verbaal, rap porten, interviews en mediaberich ten verwijzen specifiek naar de Franse artillerie. Ook is een aantal Franse blindgangers in de binnen stad gevonden", schrijft Goossens in zijn boek Gestold Verleden. De titel verwijst naar het monument Gestolde Herinnering, op de Nieu we Burg. Daarop is een plaatje ge schroefd waarin wordt gesproken van een bombardement door de Duitse Luftwaffe. Na de oorlog schaarde Middelburg zich in de rij slachtoffers van Duit se terreurbombardementen als Warschau, Coventry en Rotter- dam. Begrijpelijk dat Duitsers, als agressor, ook als de veroorzakers van de stadsbrand worden gezien, vindt Goossens, maar het heeft het zoeken naar wat daadwerkelijk is gebeurd op 'Vreselijke Vrijdag', lange tijd in de weg gezeten. Goossens: „In de loop van de tijd zijn die veronderstelde Duitse bombardementen als gerucht, door onjuist woordgebruik, door het wegslijten van tegenargumen ten en door collectief stilzwijgen over Franse beschietingen, als van zelfsprekend geworden. Dat heeft tot gevolg dat al tientallen jaren een sterke psychologische weer stand bestaat om de fatale beschie tingen door Frans geschut onder ogen te zien. De situatie is onom keerbaar geworden doordat een be zinning over de schuldvraag een echec zou zijn bij de herdenkin gen-" Overigens zette de Documentatie- groep Walcheren 1939-1945 al in 1990 vraagtekens bij het luchtbom bardement. In 2010 schreef Sijnke over Duitse beschietingen en Frans vuur die kleinere en grote branden veroorzaakten die in de grotendeels verlaten stad konden uitgroeien tot één gróte, onbe heersbare vuurzee. Goossens gaat een stap ver der. Hij weet dat hij hier mee een controversieel standpunt inneemt, maar gezien de resultaten van zijn onderzoek kan hij niet anders. De volgens-hem meest waarschijn lijke hypothese is dat de Fransen vanuit het zuiden de Stationsbrug als doel hadden om een eventuele Duitse opmars via Middelburg te vertragen. Omdat ze de Lange Jan als zichtbaar doel hadden, werd de toren gebruikt voor het zogeheten 'inschieten' van de kanonnen. Een maal ingeschoten, kon later, na een richtcorrectie, op de Kanaal- weg en de Stationsbrug geschoten worden om de Franse terugtocht te dekken. Dat inschieten heeft de branden veroorzaakt, is Goossens theorie. Hij voegt met zijn boek een nieuw hooftlstuk toe aan de langlopende discussie over de ver woesting van de binnenstad aan het begin van de oorlog. Gestold verleden, 17 mei 1940, Frans oorlogsgeweld op Middelburg, door A.B.J. Goossens,uitgave in eigen be heer. Op 17 mei 1940 zat de toen veertienjarige Paul Koole in de kelder van zijn va ders limonadefabriek Deko aan de Langeviele. Naar aanleiding van het boek van Ton Goossens schrijft hij: „Vanuit deze kelder hoorden wij een aan tal vliegtuigen naderen. Mijn in schatting, op basis van het geluid, was dat er sprake was van drie of vier vliegtuigen die bommen lie ten vallen. De vliegtuigen zijn in totaal drie of vier keer overgevlo gen en steeds lieten ze een aantal bommen vallen op Middelburg. Je hoorde naast de harde klappen van de bommen ook duidelijk het fluiten van de afgeworpen bom men. ki de tijd tussen deze bom bardementen zijn volgens mij de vliegtuigen over de Sloedam gevlo gen, een plaats waar de Fransen zich bevonden. Dit zou betekenen dat bombardementen niet zijn uit gevoerd door de Fransen, maar door de Duitse bezetter. Op het eind van de bombardementen is het korte tijd stil geweest en ver volgens hoorde je de Franse artille rie schieten, echter dit was van zeer korte duur. Hierna was en bleef het stil." Koole heeft de volgende dag nog de brandweer van Zoutelande meegeholpen bij het blussen van een brand in een pand aan de Pot- tenmarkt in Middelburg. Voor hem staat nog altijd vast dat de Duitsers de branden in de stad hebben veroorzaakt. „Ik ben er ten slotte zelfbij geweest." Goossens heeft wel een verklaring voor de stelligheid waarmee getui gen vasthouden aan het versie van het bombardement. Er vlogen con stant vliegtuigen boven de Sloe dam en Walcheren. Vliegtuigge luid gecombineerd met het geluid van ontploffende explosieven wek ken de indruk van een luchtbom bardement. Bovendien was Rotter dam een paar dagen eerder gebom bardeerd door de Luftwaffe dus de schrik dat Middelburg hetzelfde lot zou ondergaan zat er goed in. door Theo Giele MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg is vorig jaar slechts op pa pier met 200 mensen gekrompen; daadwerkelijk is de gemeente met zes inwoners gegroeid. Op papier telde de gemeente Mid delburg op 1 januari 2013 nog 47.768 inwoners, 200 minder dan het jaar daarvoor. De gemeente kon in eerste instantie geen verkla ring geven voor die daling van het bevolkingsaantal. Die is nu gevon den. De daling is inclusief 206 be woners van het asielzoekerscen trum aan de Koudekerkseweg. De ze mensen waren echter al in okto ber 2011 vertrokken. Administra tief werden ze pas in na 1 januari 2012 uitgeschreven. Er woonden op 1 januari 2012 dus in de praktijk 47.562 mensen in de gemeente Middelburg. Het aantal inwoners op 31 december jongstleden be droeg 47 568, zes meer dan aan het begin van het jaar. In 2012 kende Middelburg 51 meer geboortes dan sterfgevallen. Exclusief de asielzoe kers verhuisden er 45 mensen meer uit de gemeente dan er in de gemeente kwamen wonen. Bij de presentatie van de bevol kingscijfers over 2011 heeft zich de zelfde vertekening voorgedaan, zo blijkt nu. De daling met 250 inwoners in 2011 werd toen toegeschreven als effect van het vertrek van alle 600 asielzoekers. Een fors vestigings overschot, exclusief asielzoekers, van zo'n 300 mensen zou de krimp hebben beperkt. Nu blijkt dat er in 2011 dus geen 600 asiel zoekers zijn uitgeschreven maar een kleine 400. VLISSINGEN Op het Betje Wolffplein in Vlissin- gen raakten donderdag even na 16.30 uur twee auto's beschadigd bij een een kop-staart-botsing, al dus de politie. Een Vlissingse (26) automobilist reed tegen de auto van een voor hem rijdende vrouw (34) uit Middelburg. De Vlissinger had te veel gedronken en werd aan gehouden. Zijn rijbewijs werd inge vorderd en hij kreeg een rijverbod van zeven uur. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Het verhuren van een zomerwoning bij een permanente woning is niet langer alleen voor behouden aan de eigenaar van die permanente woning. De Raad van State corrigeerde de gemeente Veere op verzoek van een aantal bezwaarmakers tegen het bestemmingsplan Kom Zoute lande. In dat plan is de bepaling opgenomen dat verblijfsrecreatie alleen is toegestaan bij woningen die permanent door de eigenaar worden bewoond. Daarmee wilde de gemeente Veere voorkomen dat zomerwoning en permanente wo ning afzonderlijk verhuurd zou den worden, waardoor er twee zelfstandige wooneenheden op een perceel ontstaan. Het Haags gerechtshof is echter van mening dat die bepaling niet in een bestemmingsplan mag wor den vastgelegd. De gemeente mag wel voorwaarden stellen om te waarborgen dat er niet twee zelf standige wooneenheden ontstaan op een perceel. Volgens Veere's wethouder Jaap Melse heeft de uitspraak geen ver dere gevolgen voor het tweede wo- ningbeleid van de gemeente. „Het gaat hier om de zogenoemde Dom- burgse zomerhuisjes. Woningen die op hetzelfde perceel als een permanente woning staan. Het be langrijkste is dat de hoofdwoning permanent bewoond wordt. Dat mag dus ook een huurder zijn die er permanent wooftt en dus inge schreven staat in de gemeente." Op een aantal plaatsen binnen de gemeente staat Veere, onder voor waarden, toe dat er naast een woonhuis ook een zomerwoning geëxploiteerd mag worden. Maar Veere wil wel dat er een directe re latie is tussen het gebruik van het woonhuis en de zomerwoning. Dat is van belang als het gaat om handhaving en aansprakelijkheid. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - De jachthaven Scharendijke is vlak voor de jaar wisseling door de gemeente for meel overgedragen aan de water sportvereniging. „En voor de le den hebben we goed nieuws, want we hebben gelijk de vierkan te meterprijs verlaagd met één eu ro", zegt voorzitter Cees van Toor. „Nou ja, dat is eigenlijk om de btw een beetje te compenseren want wij zijn nu natuurlijk btw-plich- tig." De Watersportvereniging Scharendijke heeft voor het ko mende jaar heel wat plannen op stapel staan. De haven wordt voor zien van nieuwe steigers. Dat ge beurt nog voor de start van het nieuwe seizoen. Daarnaast starten de voorbereidingen voor een nieuw Havenkantoor. „En we zijn aan het nadenken over een beveili gingssysteem", zegt Van Toor. „We leven toch* in een veranderen de tijd." Volgens Van Toor is het niet zo dat in Scharendijke meer wordt ingebroken of vernield dan in andere jachthavens, maar came ratoezicht wordt wel overwogen. Tot slot gaat de watersportvereni ging bij de oude haven een reling aanleggen bij de kade en komen daar bankjes zodat mensen over de haven kunnen uitkijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 109