241 zeeland 1 1 1 1 I Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen loopt nog minstens twee jaar rond i Hoe dan ook, het baasje blijft altijd de baas Lappenmand Ontmoeting met kunst en cultuur FF zaterdag 5 januari 2013 door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen. Vandaag de eerste af levering. Aan de muur in de ka mer van dierenarts Jo han de Vos hangen hon derden foto's van hon den en katten. Ter inspiratie en ter overpeinzing. Veel plaatjes zijn van dieren die nog altijd vro lijk rondlopen, omdat een behan deling tegen kanker succesvol was. Maar er zijn ook dieren bij voor wie behandeling niet meer mocht baten. „Het blijft altijd een afweging die de eigenaar van het dier moet maken; hoe ver wil je gaan? Kijk, dit hondje was zestien jaar", wijst De Vos naar een foto. „Hij heeft als eerste hond in Ne derland een pootprothese gekre gen. Speciaal in Canada gemaakt. Die heeft nog een prachtig leven gehad. Het zijn keuzes. Die maken wij niet, die maakt het baasje. Er wordt ons regelmatig gevraagd wat wij zouden doen als het onze eigen hond was? We geven daar nooit antwoord op. Ook al den ken we stiekem 'ik wou dat ik 'm mocht behandelen, want dan blijft hij vast en zeker een tijd lan ger in goede conditie in leven'. He laas speelt ook de economische re cessie steeds meer een rol in de overwegingen van het baasje. Er is soms, hoe spijtig dat ook is, echt geen geld om een dier te be handelen." De dierenartsen staan in dat pro ces 'machteloos'. Ook in Dieren ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is MIDDELBURG - In De Vleeshal in Middelburg wordt zaterdag 12 ja nuari tussen 17.00 en 19.00 uur een 'alternatieve' nieuwjaarsrecep tie gehouden: een ontmoeting en dialoog in het teken van kunst en cultuur. Het Zeeuws Museum en Theater productiehuis Zeelandia, die altijd meededen met de receptie van de Vleeshal, zijn dit jaar afgehaakt. Zij vinden een receptie niet verant woord in tijden van bezuinigingen Initiatiefnemers zijn Stichting Beel dende Kunst Middelburg De Vleeshal, Het Zeeuws Tijdschrift, Stichting IK en de Middelburgse Atelier Stichting. Tijdens een 'ont spannen samenzijn' presenteren de organisatoren op ongedwongen wijze hun nieuwe jaarprogramma. Op diezelfde dag is tevens de nieuwjaarsreceptie van de gemeen te Middelburg in het stadhuis. en blijft het baasje de baas. Zijn besluit is leidend. Maar als hij be sluit tot behandeling, trekken de vier dierenartsen, drie specialis ten (orthopedie/neurochirurgie, neurologie en medische beeldvor ming) en zes assistentes alle regis ters open. Het dierenziekenhuis is befaamd om zijn behandeling van kanker bij dieren; het zorgt voor een aantrekkingskracht die Zeeuws-Vlaanderen ver over stijgt. Vijf ochtenden in de week zijn de twee operatiekamers in ge bruik. Opereren gebeurt door gaans alleen 's ochtends, omdat de dieren voor de operatie twaalf uur nuchter moeten zijn. En een hond vertellen dat-ie een hele dag geen brokken mag... Nee, dat is niet zo eenvoudig. Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren heeft een echoruimte, een 'menselijk' CT-apparaat, een labo ratorium voor bloedonderzoeken, een chemokamer en een wacht ruimte die zo groot is dat honden die wel heel erg op katten zijn ge fixeerd makkelijk buiten het be reik van Snoes en Lapje kunnen worden gehouden. Alle facetten van het dierenzieken huis komen de komende maan den aan bod in deze nieuwe ru briek. U kunt verhalen met een lach, blaf en soms een traan ver wachten. Wie de onderwerpen be paalt? U raadt het vast al, dat is uit eindelijk het baasje. Auteur Ton Goossens bij het monument Gestolde Herinnering. foto Ruben Oreel Aan de muur van de kamer van Johan de Vos wemelt het foto's van dieren, die elk hun eigen verhaal vertellen. door René Hoonhorst OOSTBURG - De Stichting Dijk- en Krekenbeheer West-Zeeuws- Vlaanderen garandeert herder Jan Klomp dat hij nog minstens twee jaar kan rondtrekken met de schaapskudde Zeeuws-Vlaande ren. Of de kudde ook daarna nog dijken en wallen in de regio blijft begrazen, is afhankelijk van begra- zingsbijdragen van overheden en natuurbeheerders, benadrukt stich tingsvoorzitter Eugène Wijffels. Tot 2015 kan Dijk- en Krekenbe heer nog rekenen op een halve ton subsidie van de provincie. Ruim de helft van dat bedrag is afkom stig van het Rijk en Den Haag heeft al aangekondigd die bijdra gen te schrappen. De provincie wil de zelf ook bezuinigen, maar hecht ook aan beweiding van na tuurgebieden met schapen, meldt Wijffels. „Beweiding met schapen is goed voor de biodiversiteit van een gebied, beter nog dan bewei ding met ander vee", verklaart de stichtingsvoorzitter. Stichting Dijk- en Krekenbeheer hoopt dat Het Zeeuwse Land schap, dat het nieuwe Waterdu- nen gaat beheren, over enkele ja ren beheerpremies voor de kudde overheeft. Wijffels: „Ook de ge meente Sluis ziet de kudde graag op nieuwe plaatsen verschijnen. Zo zouden de schapen een aantal dijken rondom Hoofdplaat kun nen begrazen." Om mensen de kudde meer te la ten beleven, moet er jaarlijks een publieksdag worden gehouden, eist de provincie. Wijffels beves tigt dat de lammertijd nu - in de afgelopen weken werden al ruim honderd lammeren geboren, de ko mende week wordt een piek van nog zo'n 150 dieren verwacht - een geweldige belevenis zou zijn. „Maar dat is voor twee herders niet te behappen. We denken daar om aan een schapendag in de zo mer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 108