zeeland 123 Dertig procent Kapelle steekt kop niet in het zand voor grote druk nieuwe herindeling Inwoners 's-Heerenhoek zijn echte zoetekauwen Strandjutten bij Oostkapelle met Terra Maris 'Met name in de weekeinden zijn de boterkoeken, de roombroodjes en de bolussen niet aan te slepen'. In onze schappen is geen enkel artikel van over de datum te vinden' Zeelandia kijkt in 'Coupure' terug Ramp Apollo speelt het Nieuwjaarsconcert Lezing over Schotse filosoof David Hume Goede manieren op zijn Frans uitgelegd Ouders van kinderen met kanker bij elkaar 102 bekeuringen voor fietsen zonder licht zaterdag 5 januari 2013 Peter Uitenhoven van de Troefmarkt 's-Heerenhoek Dorpsbewoners moeten veertig procent van hun wekelijkse boodschappen in de buurtsupermarkt doen. Anders is het moeilijk het hoofd boven water te houden. De Troefmarkt in 's-Heerenhoek zit nu op dertig procent foto Willem Mieras Peter en Astrid Uitenhoven runnen nu een jaar de buurtsupermarkt in 's-Heerenhoek. „We hebben het zo naar onze zin." door Frank van Cooten Inwoners van 's-Heerenhoek zijn echte zoetekauwen. Peter en Astrid Uitenhoven van de Troefmarkt kunnen de room broodjes, de bolussen en de boter koeken niet 'aanslepen. „Vooral in het weekeinde worden ontzettend veel zoete koeken gege ten in 's-Heerenhoek. Dat is onge kend." Wat Peter Uitenhoven ook opvalt, is de hoeveelheid brood die iedere zaterdag wordt gekocht. „Mensen oostkapelle - Bij Natuurmuseum Terra Maris in Oostkapelle kun nen bezoekers op zondag 6 januari van 14.00 tot 16.00 uur mee met de strandjutter. Deelnemers gaan langs het strand op zoek naar natuurlijke en niet natuurlijke aanspoelsels. De jutter geeft uitleg over de natuurlijke vindsels. Bijvoorbeeld over schel pen, doorboorde veenbrokken, ei- kapsels van de wulk. Bij de niet na tuurlijke vindsels hoort meestal ook een verhaal. De activiteit is be doeld voor alle leeftijden. De kos ten zijn vier euro per persoon. Het strandjutten begint met een inlei ding bij het grote zee-aquarium. kopen brood voor de hele week en stoppen dat.in de vriezer. Dat is wel een verschil met Leiden waar iedere dag vers brood op tafel komt. Een keer brood kopen voor de hele week is blijkbaar iets ty pisch voor het platteland. Wij spe len daar uiteraard op in. We heb ben iedere dag vers brood van twee streekbakkers maar nu in het weekeinde natuurlijk veel meer." Peter beseft als geen ander dat een dorpswinkel een naam heeft hoog te houden. Een slechte ervaring van een klant en je kan wel inpak- door Frank van Cooten kapelle - Als het aan burgemees ter Anton Stapelkamp ligt, doet de gemeente Kapelle niet mee aan een nieuwe herindeling. „Die le vert maar korte winst op, is de er varing. We koesteren bovendien onze eigenheid, onze korte lijntjes naar de samenleving en anders om", zei hij deze week in zijn nieuwjaarstoespraak. Toch waarschuwde hij ervoor de kop niet in het zand te steken. „De druk om te herindelen zal groot worden. Die druk kunnen we al leen weerstaan als we er voor zor gen dat we onze taken aan kun- ken. Dergelijks nieuws gaat hard in een dorp. „Bij ons is dus geen enkel artikel van over de datum te Vinden. Dat controleren wij een paar keer per dag. Gebeurt dat wel, dan is dat betreffende artikel gra tis." En waar Peter en Astrid ook kien nen. Daarvoor is het nodig dat we investeren in onze eigen organisa tie, zodat die kwantitatief en kwali tatief de toets der kritiek kan weer staan." Voor die taken waar Kapelle te klein voor is of waarvoor de lokale identiteit niet belangrijk is, is sa menwerking nodig om de kwali teit te waarborgen en kosten te be sparen. „Daar is veel winst te beha len, zoals bijvoorbeeld de belasting- samenwerking via SaBeWa laat zien. Door de opschaling weten de deelnemende overheden daar een miljoen euro per jaar te bezuini gen." De discussie over de schaalvergro- op zijn, is het voorraadbeheer. „Als we iets niet hebben waar de klant om vraagt, is dat er de vol gende keer. Als we die producten niet op tijd via de gebruikelijke ka nalen kunnen krijgen, koop ik ze bij een andere supermarkt. Ik maak daarop natuurlijk geen cent winst, maar de goodwill die je daarmee kweekt is onbetaalbaar. We hadden dat laatst met rook worsten. Heel 's-Heerenhoek at rookworst. Die heb ik dus maar even bij een andere super ge kocht." mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm ting van het bestuur in Nederland is mede ingegeven door de grote decentralisaties (WSW, Jeugdzorg en AWBZ) van Rijk naar gemeen ten, gekoppeld aan forse bezuini gingen. „We zullen financieel in zwaar weer terecht komen, lijkt het", ver wacht Stapelkamp. „Het motto bij de laatste begroting was al 'De rek is er uit', maar er zal dus nog het nodige op ons afkomen. Of we har de keuzes nog langer kunnen uit stellen, is dus nog maar de vraag." De Kapelse burgemeester stond ook stil bij de versterking van de positie van de gemeenteraad. „Dit alles vergt een cultuuromslag." WISSENKERKE Theaterproductiehuis Zeelandia brengt zaterdag 12 januari het thea terstuk 'Coupure' in Zaal Onder de Toren in Wissenkerke. Heieen Ver burgen schreef het in 2002. Het stuk over de Ramp van 1953 is een fictief dubbelportret van een man en een vrouw die door toeval ge dwongen worden terug te kijken op de Ramp. Aanvang 20.00 uur. WISSENKERKE Muziekvereniging Apollo brengt vrijdag 11 januari het Nieuwjaars concert in de Opstandingskerk aan de Voorstraat in Wissenkerke. Dirigente Cathy Kotoun leidt de muzikanten in een programma dat een brede muziekselectie en de 'echte Nieuwjaarsklassiekers' be looft. Entree is gratis, de voorstelling be gint om 19.30 uur. KAPELLE Herman De Dijn, professor in de wijsbegeerte in Leuven, bespreekt woensdag 16 januari het leven en werk van de Schotse filosoof David Hume (1711-1776) bij De Heyzon in Kapelle. Hume wordt gerekend tot de Britse verlichtingsfilosofen, hij was een scepticus die alle filosofi sche en wetenschappelijke theorie- en wantrouwde. Aanvang 20.00 uur, entree vijf euro. KLOETINCE Weten hoe te leven, savoir-vivre op zijn Frans, slaat volgens de Allian ce Fran^aise Coeur de Zélande niet op de rijke genietingen des levens maar op de wijze waarop die geno ten dienen te worden. Valérie Chouchana onderwijst woensdag 16 januari in Amicitia in Kloetinge in wellevendheid, goede manieren en etiquette op zijn Frans en in het Frans. Aanvang 20.00 uur. GOES De Vereniging van Ouders Kinde ren en Kanker houdt woensdag 16 januari een bijeenkomst voor ouders wier kinderen tegen kanker worden behandeld of die dat mee gemaakt hebben. Ook ouders van kinderen die aan kanker overleden zijn welkom. De gespreksavond wordt gehouden in het GGD-ge- bouw aan de Westwal in Goes van 20.00 tot 22.00 uur. MIDDELBURG De Walcherse politie heeft de afge lopen maanden in totaal 102 bekeu ringen afgegeven aan fietsers die geen of onvoldoende verlichting op hun fiets hadden. De verschillende controles vonden plaats tussen 29 oktober en 29 de cember op wisselende locaties vooral in Middelburg, maar ook in Oostkapelle, Domburg en Koude- kerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107