261 zeeland DAGBOEK Eerste klus op nationale tv Martin Murre, brandweerman Martin Murre is brandweerman op de post Olympiaweg in Vlissingen. Per jaar wordt honderd keer een beroep op hem gedaan. Het motto is: altijd met z'n zessen weer naar huis. Hij vindt voldoening in het klaarstaan voor anderen. Afgelopen week hield hij een dagboek bij. Woensdag 27 december Donderdag Vrijdag Zaterdag en zondag Oudejaarsdag zaterdag 5 januari 2013 Rust, tot de pieper gaat De vroege ochtend na de kerstda gen begint met een brandmelding in een woning in Vlissingen. Ik word gewekt door mijn pieper. Ongeveer vijf minuten later zit ik in mijn bluskleding op de tank autospuit onderweg naar de wo ningbrand. Nog geen acht minu ten na het ontwaken ben ik ter plaatse. Gelukkig hebben de bewo ners het huis tijdig kunnen verla ten. Er is veel rook- en roetschade. De brand is mogelijk ontstaan in of rond de kerstboom, die op dat moment als één grote fakkel mid den in de woonkamer staat Ie pro beert op een veilige en een zo effi ciënt mogelijke manier (met wei nig water) de brand te blussen. Dat lukt Achteraf blijkt dat er geen rookmelders in de woning aanwezig waren. Verder krijgen we om 14.02 uur een brandmelding van een bus op de Sloeweg-Noord vlakbij Rit- them. Het gaat om een brand in de wielkast van een bus op aard gas. Onderweg horen we dat de personen al uit de bus zijn. Je neemt in je overwegingen mee dat de bus op aardgas rijdt. Achteraf blijkt het te gaan over een warm gelopen rem. Net na middernacht worden we opgeroepen om een ambulance te assisteren in Oost-Souburg. Ook dit behoort tot onze taak. Als am bulancepersoneel een patiënt niet via de normale weg vanuit de wo ning naar de begane grond kan brengen, komen wij met een red- voertuig. We brengen de patiënt met brancard in de korf van de hoogwerker naar de begane grond. Met al het - steeds zwaardere - vuurwerk dat de dagen voor en tij dens de jaarwisseling de lucht in geschoten wordt, houd ik mijn hart als burger, maar zeker als hulpverlener, regelmatig vast. De verkoop start dit jaar een dag eer der en de omzet is als nooit te vo ren. Ieder jaar weer hoop ik dat het niet uit de hand loopt. Om scholieren (groep 7 en 8) bewust te maken van de gevaren van vuur werk, hebben we de afgelopen we ken samen met bureau HALT en de politie voorlichting gegeven op de brandweerkazerne. Aan een groot aantal scholieren hebben we uitleg gegeven over wat wel en niet mag, geprobeerd de groepen bewust te maken van de gevolgen van het verkeerd omgaan met vuurwerk, en wat te doen als het toch mis gaat. Nu maar hopen dat dit effect heeft en dat er geen onge lukken gebeuren. Rond de jaarwisseling is het vaak drukker. De dagen voor oud en nieuw beginnen vaak met buiten brandjes in containers of afval op straat. Ook dit weekend hebben we een aantal van deze brandjes. Verder geen grote uitrukken. Op Oudejaarsdag is het tot 10.30 uur rustig. Vanaf 8 uur is de Vaste' Martin Murre. ploeg van acht personen aanwezig op de post Stromenweg. We begin nen de dag met koffie en napraten over wat de afgelopen dagen is ge beurd. Om 10.24 uur komt er een mel ding binnen van een binnenbrand in Nieuw- en St. Joosland. We ruk ken binnen één minuut uit. Het blijkt mee te vallen. Ter plaatse hoeven we ons alleen te richten op nacontrole, waarbij we gebruik maken van de warmtebeeldcame- ra en een CO meter. Na dit incident kunnen we gelijk door naar een ondergrondse vuil container in Oost-Souburg. En om 11.39 uur wordt de tankautospuit met spoed naar de Roozenburg- laan in Middelburg gestuurd. We krijgen meerdere meldingen bin nen van rook uit een woning. On derweg wordt duidelijk dat het gaat om schuurtjes bij het rouw- centrum. Met adembescherming op en twee stralen hoge druk is ook dit snel onder controle. Tussentijds hebben we net even tijd om het voertuig in orde te ma ken en om te eten. Ook worden er inmiddels diverse vrijwilligerspos- ten ingeschakeld, omdat de mel dingen niet meer te behappen zijn voor één tankautospuit. Om 13.26 uur een melding in Arnemuiden. Tijdens de rit komt het bericht dat het vuur gedoofd is. Het blusvoer- tuig van Arnemuiden is mee ge alarmeerd en gaat ter plaatse. Direct hierna volgt een oproep van de meldkamer in verband met een woningbrand in Vlissingen. Het betreft hier een brand in de ga rage, die vast zit aan de woning. De buren hebben de brand met een slang water al grotendeels on der controle. Voor ons is het dus een kwestie van nablussen en de woning controleren op de aanwe zigheid van koolmonoxide. Dit blijkt het geval te zijn, dus we ven tileren het huis door ramen en deuren open te zetten. En weer kunnen we gelijk door. Dit keer naar een coniferenbrand in Vlissin gen. Het vuur is snel onder contro le. Zo volgen er deze dag nog diver se meldingen. foto Ruben Oreel Het is inmiddels bijna 17.00 uur. Het einde van de werkdag lonkt. Tijd voor een oliebol en wat te drinken. Om 16.56 uur, op de val reep, komt er een melding binnen van een buitenbrand in Grijpsker- ke. Een vreugdevuur met daarom heen een vijftiental jongelui. Zij zitten niet echt te wachten op de komst van de brandweer. Na een kort gesprek beseffen zij dat het vuur een beetje te groot geworden is. We doven het vuur volledig en de sfeer slaat meteen om en wordt grimmig. Jammer om deze werk dag te moeten afsluiten met een groep jongeren die in opstand komt tegen de brandweer, zeker omdat tot dusver de brandweer overal met open armen is ontvan gen. Rond 20.30 uur staat krijgen we melding van een brand aan de Oude Markt in Vlissingen. Onder weg overleggen we onder andere over het pand, of er mensen aan wezig zijn en hoe het zit met de bereikbaarheid. Ter plaatse blijkt inderdaad een deel van het dak te Sebastiaan Hoekman presenteert zaterdag het RTL 4-programma Klus je Rijk. foto Lex de Meester door Denise van Minnen MIDDELBURG - De landelijke televi siecarrière van Sebastiaan Hoek man (32) uit Middelburg begint vandaag. Hij presenteert het pro gramma Klus je Rijk op RTL 4. In het programma worden drie huiseigenaren gevolgd die hun wo ning energiezuiniger maken. De kandidaat die daar het best in slaagt, wint 10.000 euro. „Het is best spannend om voor de eerste keer op de nationale televi sie te komen", zegt Sebastiaan. Maar producent Jolanda Santber gen heeft het volste vertrouwen in hem. „Hij is lekker naturel en heeft geen last van kapsones. Bo vendien doet hij zijn werk als pre sentator goed." Sebastiaan werkte eerder als presentator bij Maxi maal TV (nu CTV Zeeland). De watertoren in Oostburg wordt in het programma ook onder de loep genomen. Santbergen: „De ei genares van de watertoren krijgt het niet warm gestookt, dit zorgt voor enorme stookkosten. Ons team van experts gaat hiermee aan de slag en zoekt een oplossing voor het enorme energieverbruik." Sebastiaan kijkt het programma vanmiddag met zijn ouders: „Daar na duik ik met vrienden de kroeg in om mijn debuut te vieren." Klus je Rijk, zaterdag 16.30 uur, RTL 4. Herhaling zondag om 12.30 uur. zie ook de video op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 102