zeeland 25 'Het waren Franse granaten' Coes zet in 0 op strenge 'Ik hoorde de harde klappen van de bommen' controle bijstand Reprise tv-serie Contessa van Renesse Troubadour en zoon geven 'in-store' concert Goossens denkt dat de Fransen de Stationsbrug als doel hadden om hun aftocht te dekken. zaterdag 5 januari 2013 Een groep Duitse militairen wandelt door het verwoeste centrum van Mid delburg. De foto is genomen vanaf de toenmalige Wal. De Abdij en omge ving liggen grotendeels in puin. foto Collectie C. Ovee, foto uit besproken boek Het was een Duitse beschieting, geen bombardement door de Luftwaffe. De conclusie van his toricus Peter Sijnke in het boek Het Vergeten Bombardement maakt drie jaar geleden al de tongen los. Middelburger Toon Goossens gaat in het zijn uitga ve 'Gestold Verleden' nog een stap verder. Niet Duitse, maar Franse granaten waren de oor zaak van de grote stadsbrand van 17 mei 1940. door Theo Ciele Waar is het be wijs? Ik heb nooit geloofd dat er een Duits luchtbombarde ment op Middelburg heeft plaats gevonden. Maar wat was dan wel de oorzaak van de verwoestingen in de stad?" Die vraag stond centraal bij het on derzoek van Toon Goossens naar de gebeurtenissen van vrijdag 17 mei 1940, de dag dat een groot deel van de binnenstad als gevolg van oorlogsgeweld in een rokende puinhoop veranderde. Om meteen met de deur in huis te vallen: „Onderzoek in Duitse, Franse en Nederlandse militaire ar chieven brachten geen documen ten boven water die een onweer legbaar antwoord geven op de vraag wie de veroorzaker was van de grote stadsbrand. Maar 'de in houd van processen-verbaal, rap porten, interviews en mediaberich ten verwijzen specifiek naar de Franse artillerie. Ook is een aantal Franse blindgangers in de binnen stad gevonden", schrijft Goossens in zijn boek Gestold Verleden. De titel verwijst naar het monument Gestolde Herinnering, op de Nieu we Burg. Daarop is een plaatje ge schroefd waarin wordt gesproken van een bombardement door de Duitse Luftwaffe. Na de oorlog schaarde Middelburg zich in de rij slachtoffers van Duit se terreu rbombardementen als Warschau, Coventry en Rotter- dam. Begrijpelijk dat Duitsers, als agressor, ook als de veroorzakers van de stadsbrand worden gezien, vindt Goossens, maar het heeft het zoeken naar wat daadwerkelijk is gebeurd op 'Vreselijke Vrijdag', lange tijd in de weg gezeten. Goos sens: „In de loop van de tijd zijn die veronderstelde Duitse bombar dementen als gerucht, door on juist woordgebruik, door het weg slijten van tegenargumenten en door collectief stilzwijgen over Franse beschietingen, als vanzelf sprekend geworden. Dat heeft tot gevolg dat al tientallen jaren een sterke psychologische weerstand bestaat om de fatale beschietingen door Frans geschut onder ogen te zien. De situatie is onomkeerbaar geworden doordat een bezinning over de schuldvraag een echec zou zijn bij de herdenkingen." Overigens zette de Documentatie- groep Walcheren 1939-1945 al in 1990 vraagtekens bij het luchtbom bardement. In 2010 schreef Sijnke over Duitse beschietingen en Frans vuur die kleinere en grote branden veroor zaakten die in de grotendeels verla ten stad konden uitgroeien tot één grote, onbeheersbare vuurzee. Goossens gaat een stap ver der. Hij weet dat hij hier mee een controversieel standpunt inneemt, maar gezien de resultaten van zijn onderzoek kan hij niet anders. De volgens hem meest waarschijn lijke hypothese is dat de Fransen vanuit het zuiden de Stationsbrug als doel hadden om een eventuele Duitse opmars via Middelburg te vertragen. Omdat ze de Lange )an als zichtbaar doel hadden, werd de toren gebruikt voor het zogeheten 'inschieten' van de kanonnen. Een maal ingeschoten, kon later, na een richtcorrectie, op de Kanaal- weg en de Stationsbrug geschoten worden om de Franse terugtocht te dekken. Dat inschieten heeft de branden veroorzaakt, is Goossens theorie. Hij voegt met zijn boek een nieuw hoofdstuk toe aan de langlopende discussie over de verwoesting van de binnenstad aan het begin van de oorlog. Gestold verleden, 17 mei 1940, Frans oorlogsgeweld op Middelburg, door A.B.J. Goossens,uitgave in eigen be heer. Op 17 mei 1940 zat de toen veertienjarige Paul Koole in de kelder van zijn va ders limonadefabriek Deko aan de Langeviele. Naar aanleiding van het boek van Ton Goossens schrijft hij: „Vanuit deze kelder hoorden wij een aan tal vliegtuigen naderen. Mijn in schatting, op basis van het geluid, was dat er sprake was van drie of vier vliegtuigen die bommen lie ten vallen. De vliegtuigen zijn in totaal drie of vier keer overgevlo gen en steeds lieten ze een aantal bommen vallen op Middelburg. Je hoorde naast de harde klappen van de bommen ook duidelijk het fluiten van de afgeworpen bom men. In de tijd tussen deze bom bardementen zijn volgens mij de vliegtuigen over de Sloedam gevlo gen, een plaats waar de Fransen zich bevonden. Dit zou betekenen dat bombardementen niet zijn uit gevoerd door de Fransen, maar door de Duitse bezetter. Op het eind van de bombardementen is het korte tijd stil geweest en ver volgens hoorde je de Franse artille rie schieten, echter dit was van zeer korte duur. Hierna was en bleef hef stil." Koole heeft de volgende dag nog de brandweer van Zoutelande meegeholpen bij het blussen van een brand in een pand aan de Pot- tenmarkt in Middelburg. Voor hem staat nog altijd vast dat de Duitsers de branden in de stad hebben veroorzaakt. „Ik ben er ten slotte zelfbij geweest." Goossens heeft wel een verklaring voor de stelligheid waarmee getui gen vasthouden aan het versie van het bombardement. Er vlogen con stant vliegtuigen boven de Sloe dam en Walcheren. Vliegtuigge luid gecombineerd met het geluid van ontploffende explosieven wek ken de indruk van een luchtbom bardement. Bovendien was Rotter dam een paar dagen eerder gebom bardeerd door de Luftwaffe dus de schrik dat Middelburg hetzelfde lot zou ondergaan zat er goed in. door Nadia Berkelder GOES - Mensen met een bijstands uitkering in Goes moeten rekening houden met strengere controles. Ook het aantal onaangekondigde huisbezoeken gaat omhoog: ieder een wordt gecontroleerd. Hierdoor wil de gemeente het aantal uitke ringen gelijk houden. Het gaat om een proef in de eerste drie maanden van dit jaar. Na af loop van de proef wordt bekeken of er meer fraudegevallen worden ontdekt. Tot nu toe kreeg onge veer een kwart van de aanvragers van een uitkering bezoek aan huis. De bezoeken zijn bedoeld om frau de tegen te gaan: bijvoorbeeld van iemand die samenwoont zonder dat te zeggen of van iemand die bijverdient zonder die inkomsten op te geven. Sinds 1 januari worden bijstandsge rechtigden veel strenger gestraft als ze naast hun uitkering nog in komsten hebben. Wie wordt be trapt, moet het volledige bedrag te rugbetalen. Daarnaast krijgt een fraudeur een boete die net zo hoog is als het bedrag dat te veel is ontvangen. Bij de tweede keer wordt het bedrag verhoogd tot 150 procent. Om het aantal nieuwe uitkerings gerechtigden te beperken, over weegt men in Goes om de wacht tijd die nu voor jongeren geldt voor iedereen in te voeren. Jonge ren krijgen nu de eerste vier we ken geen uitkering: ze moeten eerst zelf op zoek naar een baan. Verder worden met uitzendbu reaus afspraken gemaakt zodat mensen direct aan de slag kunnen. Deze en andere maatregelen moe ten ervoor zorgen dat van alle aan vragers slechts zestig procent een uitkering ontvangt. Daarnaast moeten mensen die al een uitke ring hebben aan het werk: vijftig procent van alle mensen die extra hulp krijgen, moet binnen een jaar een betaalde baan hebben. Mensen die een inburgeringscur- sus hebben gevolgd en toch maar niet aan het werk komen, krijgen voortaan extra begeleiding om een baan te vinden. COLIJNSPLAAT - De Goese trouba dour Theo van Teijlingen en de Keulse band van zijn zoon Benja min, Knivefight!, geven vrijdag 18 januari een optreden in de winkel De Kleine Deugniet aan de Voor straat in Colijnsplaat Eigenares An- net Versluys biedt een beperkt aan tal mensen toegang tot haar winkel/woonkamer voor een avond met liedjes, vertellingen en folk-arbeidersliederen met viool, banjo en gitaar bij de houtkachel. Toegang is vijf euro, kaarten zijn te reserveren bij De Kleine Deug niet, 0113-695305. De avond begint om 20.00 uur, vanaf 19.30 uur is de winkel open. door Ali Pankow RENESSE - De in de Schouwse Westhoek opgenomen tv-serie Contessa van Renesse krijgt vanaf vandaag een heropvoering bij RTL 8. De komende acht weken wordt elke zaterdag om 16.30 uur een afle vering uitgezonden. De serie was in september vorig jaar al eerder te zien op RTL 4 en RTL 8. De Contessa van Renesse is een idee van theatermaker Jerry Rijs- tenbil, oorspronkelijk afkomstig uit Renesse en van producent Alan Bredenhorst. Het draait in de serie om de Contessa (Saskia van Zutphen), die getrouwd is met graaf Jan (Jerry Rijstenbil) en om diens jeugdvriendin Adelheid (Pau- lette Willemse). Verder duikt af en toe ook Roxy op, de tienerdochter van de Contessa uit een eerder hu welijk. De hoofdpersonen hebben in de serie hun vaste stek op cam ping Schouwen. Hun optrekje daar ademt nog de sfeer van de verloren gegane grandeur uit een rijker leven. In elke aflevering draait het vooral om de natuur op Schouwen-Duiveland. De verschil lende locaties voor de opnamen werden nauw overleg met Staats bosbeheer gekozen. Saskia van Zutphen en Paulette Willemse zijn ook bekend als het duo Mrs. Einstein. Zij werken mee aan het meezingprogramma Vuile Huichelaar 3, dat woensdag 23 ja nuari in De Mythe in Goes staat. Scène uit de tv-serie 'Contessa van Renesse'. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101