io| Plofkip Actiegroep Wakker Dier heeft zich ontpopt tot een geduchte tegenstander van de bio-industrie. Campagnes tegen 'kiloknallers' en 'plofkippen' worden met prijzen overladen. AH en lumbo kunnen hun borst natmaken. Ze zijn het nieuwste doelwit van Sjoerd van de Wouw, gevreesd en bewierookt campagnestrateeg. zaterdag 5 januari 2013 'Vee-industrie is door Rob Berends Er gaat geen dag voorbij dat Sjoerd van de Wouw niet aan dierenleed denkt. Hij is campagneleider Plofkip bij actiegroep Wakker Dier. Het be strijden van dierenleed is zijn werk en zijn leven. Twintig jaar ge leden al ging hij in Wageningen de strijd aan met veehouders. Hij werkt met beeldende termen - ki loknallers, vee-industrie, industrie varkens, plofkippen - waarmee hij snel een beeld weet te scheppen. Communicatie-experts roemen zijn vaardigheden. Nu heeft hij zijn tanden gezet in de twee groot ste supermarktketens van het land, jumbo en Albert Heijn, te- vens de grootste verkopers van goedkope kip. De eis: zij moeten vanaf eind 2014 alleen nog vlees verkopen van kippen die een beter en langer leven hebben gehad. Waarom kiest u de supermarkten als doelwit? „De supermarkten hebben de macht. Zij kunnen veranderingen in gang zetten. Nu concurreren ze alleen op prijs. Ze gebruiken kip als stuntartikel. Kip is het speeltje van de supermarkten. Kom bij ons, roepen ze, wij hebben de goedkoopste kip. Het is mijn over tuiging dat plofkip alleen bestaat bij de gratie van de onwetendheid van de consument. Die weet niet hoe ellendig het leven van die kip pen is. Dat laten wij zien." U wilt dat zij geen plojkippen meer verkopen, maar zogeheten éénsterkip- pen. Wat is het verschil tussen die twee? „Een plofkip leeft maar zes weken. Het is een peuter in het lichaam van een volwassene. Zo'n kip groeit zo hard dat hij kreupel wordt. De laatste twee weken kan zij vaak niet meer lopen en ligt ze alleen nog maar, in haar eigen stront. Daardoor krijgt die kip borstpukkels en pootzweren. Een éénsterkip, dat is een keurmerk van de Dierenbescherming, leeft acht weken en wordt niet kreupel. Daardoor krijgt ze ook die andere aandoeningen niet. Ze hebben meer ruimte en kunnen, overdekt, naar buiten." Twee weken langer leven, is dat al les? „Het is een wereld van verschil. Doordat ze twee weken langer le ven en langzamer groeien, krijgen ze al die aandoeningen niet. Na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10