buitenland 19 r cheap.nl dagactie Supervoordelig bellen, sms'en en internetten, zolang je contract loopt. Nu ruim €320,- extra voordeel! 44% hollands nieuwe. Cameron 'doet alles' voor Falklands Landhuishotel incl. 4-gangen diner! cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 Wereldwijd 122 miljard schade in 2012 door natuurrampen Tijdelijk alleen voor lezers van de PZC Extra laag tarief van 3,8 cent Inclusief 500 MB internet Voor maar per maand Een Samsung Galaxy S3 Mini Samsung Galaxy S3 Mini Bekijk deze en alle overige lezersaanbiedingen op hollandsnieuwe.nl/pzc per/toplocatie één superactie! vr 4 januari vrijdag 4 januari 2013 ■HHMM WBBKMtÊHKÊtKÊKBÊtKÊÊUIHKSÊKÊBHHÊ Zover hoeft het in Syrië niet te ko men, de opstandelingen zouden al geholpen zijn met een no-flyzone die door Westerse landen wordt gehandhaafd. Een dergelijke zone is Verboden gebied voor de lucht macht. Het Westen heeft ervaring met no-flyzones. Van 1991 tot 2003 patrouilleerden Westerse gevechts vliegtuigen in twee no-flyzones in het Irakese luchtruim om te voor komen dat Koerden in het noor den en sjiieten in het zuiden door de luchtmacht van Saddam Hoes sein werden bestookt. De beslis sing tot het instellen van de twee zones werd genomen door de Ver enigde Staten, het Verenigd Ko ninkrijk en Frankrijk. Zij baseer den zich op een resolutie van de Veiligheidsraad, die echter geen ex pliciete toestemming of opdracht gaf tot het instellen van no-flyzo nes. Boutrous Boutrous-Ghali, in dertijd secretaris-generaal van de VN, noemde de no-flyzones 'ille gaal'. Anders ligt het met de no-flyzone die in 2011 is ingesteld boven Libië. De Veiligheidsraad stemde in met een resolutie die mi litair ingrijpen - en dus ook het in stellen van een no-flyzone - moge lijk maakte. Die resolutie kwam er omdat China en Rusland, die met een veto de resolutie tegen kon den houden, zich van stemming onthielden. „Er is het afgelopen jaar vaak gesproken over het instel len van een no-flyzone", zegt Floor Janssen, Midden-Oostendes kundige van het Nederlands Insti tuut voor Internationale Betrekkin gen Clingendael. „Telkens werd ge dacht dat het omslagpunt wel zou zijn bereikt, maar dat is blijkbaar nog steeds niet het geval. Iedereen tast in het duister of er een omslag punt komt, zolang de Veiligheids raad zo verdeeld is." Er is veel weerstand tegen ingrijpen, consta teert Janssen. De ervaringen met Libië spelen wat dat betreft ook een rol. Rusland stemde in met een resolutie van de Veiligheids raad die ingrijpen een rechtsbasis gaf De westerse landen rekten het mandaat echter zo ver op dat niet alleen het luchtruim werd bevei ligd tegen Libische gevechtsvlieg tuigen, maar dat er ook pantser voertuigen en tanks van het Libi sche leger werden gebombardeerd. Janssen: „Daardoor werd er door een land als Rusland gezegd 'dat willen we niet nog een keer'." De opstandelingen willen die no-flyzone graag. Janssen wijst er op dat er dan in 'bevrijd' gebied ge werkt kan worden aan het opbou wen van het bestuur. Ook kunnen dan hulporganisaties in die gebie den actief worden, waardoor de nood gelenigd kan worden. Want het lijden is groot, ook door de aanvallen van de Syrische lucht macht. Lama Fakih, vertegenwoor diger van Human Rights Watch (HRW) stelt dat uit onderzoek van deze organisatie blijkt dat de lucht macht opzettelijk burgers heeft aangevallen. Hoe de strijd in Syrië gaat verlopen durft Janssen niet te voorspellen. „Dat is vrijwel onmo gelijk, zeker omdat het conflict al zo lang sleept. Het is nu echter wel duidelijk dat er in Syrië sprake is van het falen van internationale sa menwerking." 'Schadepreventie is nodig in de VS' In 2012 9.500 mensen omge komen door natuurrampen. Aardbevingen, overstromingen en andere natuurrampen heb ben vorig jaar voor 122 mil jard euro schade aangericht. Tyfoon Bopha was de grootste humanitaire ramp. BERLIJN - Natuurrampen hebben het afgelopen jaar wereldwijd 9.500 mensenlevens geëist. De ma teriële schade die werd aangericht bedroeg 122 miljard euro. Daarvan was 50 miljard euro verzekerde schade, zo heeft Munich Re, de be langrijkste herverzekeraar in de wereld, gisteren bekendgemaakt. Bijna een derde van de schade we reldwijd werd veroorzaakt door de orkaan Sandy, die voor 38 miljard euro vernielde. Niet alleen in de Verenigde Staten maar ook in Ja maica, de Bahama's, Haïti en, la ter, Canada. Munich Rebestuurder Torsten Jeworrek plaatst kanttekeningen bij de enorme schade door Sandy. De Amerikanen hadden meer voorzorgsmaatregelen kunnen ne men. „De hoge schadeposten door natuurrampen in de Verenigde Sta ten maken duidelijk dat daar meer moet worden gedaan aan schade preventie. Het was zeker mogelijk geweest om de agglomeratie New en iedere maand: 275 belminuten of sms'jes 500 MB internetbundel York beter tegen stormen te be schermen. Dat is economisch zin vol en kan bijdragen tot lagere pre mies." De meeste schade werd aangericht door de stormvloed aan de kust. De wateroverlast was vele malen groter dan de schade door de wind zelf, aldus Munich Re. Behalve Sandy (in oktober) was 2012 toch al een rampjaar voor de Amerikanen. In maart kregen ze een reeks tornado's over zich heen en in de zomer was er de grote droogte in het Middenwesten, de graanschuur van de Verenigde Sta ten. De schade aan de gewassen wordt nu becijferd op 15 miljard euro, waarmee alleen de beruchte Dust Bowljaren van 1934-1936 als slechter in de boeken kwamen. Peter Hoppe, hoofd van de afde ling Geo Risico Onderzoek van Munich Re, voorziet in de toe komst meer schade door droogte en overstromingen, niet alleen in de Verenigde Staten. Hoppe: „Je kunt deze gebeurtenis sen niet per se toeschrijven aan kli maatsverandering. Theoretisch kunnen ze los van elkaar voorko men. Maar vele studies geven aan dat dit vaker gaat voorkomen. De stijging van het zeewater als ge volg van klimaatverandering zal het risico op stormvloed doen toe nemen. Aangezien er ogenschijn lijk geen schot zit in de internatio nale klimaatsonderhandelingen zo als die onlangs zijn gehouden in Doha wordt het essentieel snel ge schikte maatregelen te nemen te gen de risico's." Voor New York eist de verzekeraar dus een fatsoenlijke stormvloedke ring, waarvoor overigens al ver schillende Nederlandse bedrijven in de markt zijn. Het wereldwijde schadebedrag van alle natuurrampen in 2012 is 122 miljard. Hoog, maar veel lager dan de schade door natuurrampen in 2011. Toen deden zich zware aardbevingen voor in Japan en Nieuw-Zeeland. De aardbeving in Japan leidde tot een tsunami, die onder meer de kerncentrale van Fukushima trof. De schade door natuurrampen bedroeg twee jaar geleden 300 miljard euro. In 2011 werden 27.200 doden be treurd, ruim 17.000 meer dan in 2012. Ook dat is vooral toe te schrij ven aan de tsunami in Japan. In het afgelopen jaar vielen de mees te doden bij de tyfoon Bopha die in december over het oosten van de Filipijnen trok. Het aantal dode lijke slachtoffers liep uiteindelijk op tot boven de 1.000. Tienduizen den mensen sloegen op de vlucht voor het natuurgeweld. Bopha zorgde voor aardverschuivingen en behaalde windsnelheden met pieken van boven de 210 kilometer per uur. LONDEN - De Britse premier Came ron zegt dat hij 'alles zal doen' om de bewoners van de Falklandeilan- den te beschermen. Cameron kreeg woensdag een brief van de Argentijnse president Cristina Kirchner. Ze eist terugga ve van de eilandengroep die ooit onder de naam Las Malvinas bezit was van haar land. De Falklanders houden in maart een referendum over hun status. Verwacht wordt dat ze bij Groot-Brittannië willen blijven. alleen vandaag boekbaar! korting van 1Q7t50 per persoon, per arrangement 1/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis entree Holland Casino 1 x 4-gangen diner In de Twentse bossen gelegen ZZ Landhuishotel Herikerberg (2Scpm) 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9