81 buitenland Curasao wii vustin 60.000 doden, hoeveel is de toko Overleg VS en Caracas over betere relatie 'Het is duidelijk dat er bij drama in Syrië sprake is van falen van de internationale samenwerking' will d^dv 111 1 Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Er is regelmatig gesproken over een no-flyzone boven Syrië, maar tot nu toe zon der resultaat. Wanneer grijpt de internationale ge meenschap in? vrijdag 4 januari 2013 WILLEMSTAD - Het was druk, gezel lig, hartelijk op de nieuwjaarsrecep tie van de gouverneur van Cura sao. Maar de nieuwjaarsgroeten waren over het algemeen opval lend bescheiden. „Dat 2013 maar een saai jaar mag worden", zei een bankier met een glimlach. „Ik hoop dat 2013 heel rustig blijft", liet een hoteleigenaar weten. Een hoge militair zei vooral 'rust in de toko' te verlangen. Wat is er aan de hand op het ei land? Door iedereen wordt gewe zen naar de politiek. Men wil geen schandalen meer, geen geruzie. Op de laatste dag van 2012 kreeg Curasao een nieuwe regering, het kabinet-Hodge. Dit zogenaamde takenkabinet krijgt zes maanden om problemen op te lossen die al langere tijd spelen, maar door ge wone politici niet zijn aangepakt. Alle ministers in het kabinet, on der leiding van bankier Daniel Hodge, zijn werkzaam in het be drijfsleven of hebben een hoge functie op een ministerie. Van hen wordt verwacht dat ze kennis van zaken hebben om de begroting op orde te krijgen, de pensioenleeftijd te verhogen, de dure zorg aan te pakken en de criminaliteit te be strijden. Hete hangijzers die al lang bekend zijn, maar waaraan te weinig is gedaan in de afgelopen ja ren. Daniel Hodge is de derde pre mier die Curasao in 2012 mocht verwelkomen. Minister-president Gerrit Schotte, die op 10-10-10 was aangetreden, moest in september vertrekken nadat twee parlementa riërs na veel discussie hun steun in trokken. Sindsdien leidde Stanley Betrian een interimregering. Van daar de verzuchting van 'rust'. Op Curasao wil men geen 'gedoe' meer. Maar saaie vakministers die hun werk doen. Syriërs dragen het lichaam weg van een burger die omkwam bij een luchtaanval op de noordelijke stad Al-Bab. De aanval had in november plaats, maar nog steeds worden steden bestookt. foto Philippe Desmazes/AFP door Joost Sijtsma De hoge Commissaris voor de Mensenrech ten van de VN, Navi Pil- lay, schrok er zelf van. Uitgebreid onderzoek van de VN wijst uit dat er sinds het begin van de opstand in Syrië, bijna twee jaar geleden, meer dan 60.000 mensen zijn omgekomen. „Echt schokkend", zei de Zuid-Afrikaan se Pillay. De rebellen lijken terrein te win nen. Ze strijden tegen een machtig leger, maar vooral tegen een lucht macht die vrij spel heeft. Woens dag kwamen volgens de oppositie zeker dertig mensen om het leven bij een bombardement op een tankstation bij Damascus. Hoeveel doden moeten er nog vallen voor dat het Westen in actie komt? De Servische mortieraanval op de markt in Sarajevo op 5 februari 1994 waarbij 68 mensen om het le ven kwamen, leidde tot ingrijpen van de NAVO. De schokkende beelden van de aanslag zorgden er mede voor dat stellingen van de Serviërs rond Sarajevo werden ge bombardeerd, twee jaar na het be gin van het beleg van Sarajevo. CARACAS - Venezuela en de Vere nigde Staten zijn voorzichtig bezig te kijken of de betrekkingen tus sen beide landen kunnen worden genormaliseerd. Dat melden media in Caracas. Ter wijl president Hugo Chavez voor kanker behandeld wordt in Cuba, is bekend geworden dat zijn plaats vervanger, vice-president Maduro, al in november heeft gesproken met de Amerikaanse staatssecreta ris voor Buitenlandse Zaken, Ro berta Jacobson. Chavez heeft tij dens zijn bewind meermaals scherp uitgehaald naar de VS. Ooit sprak hij daags na George W. Bush de algemene vergadering van de VN toe met als openingszin dat hij achter het spreekgestoelte nog 'het zwavel van de duivel kon ruiken'. De zieke president gebruikte de VS regelmatig om naar al het kwaad in de wereld te verwijzen. De betrekkingen tussen de landen zijn al jaren slecht. Wederzijds zijn er geen ambassadeurs. Tijdens het gesprek tussen Jacobson en Madu ro is gesproken over de mogelijk heid weer gezanten op het hoog ste niveau uit te wisselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8