Schikking Transocean over olieramp buitenland 17 Merkel loopt nog even op eieren mensen van. Tientallen doden door autobom Irak Angela Merkel WÊÊKÊÊÊKÊÊÊtÊttÊÊÊÊtÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊKÊÊKÊÊÊIÊÊKÊÊÊÊÊÊtÊÊÊtÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊtÊKÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊtÊtÊKM NEW YORK - Transocean heeft een schikking getroffen van meer dan 1,4 miljard dollar in verband met het aandeel van het bedrijf in de olieramp in de Golf van Mexico in 2010. De dienstverlener aan de olie- en gasindustrie betaalt ruim 1 miljard dollar schadevergoeding aan gedupeerden en nog eens 400 miljoen dollar aan boetes. Het be drijf bekent schuld aan een overtre ding van de milieuwetgeving. De overeenkomst 'brengt ons een be langrijke stap dichter bij gerechtig heid voor de enorme schade aan mens, milieu en economie die de ramp met Deepwater Horizon heeft veroorzaakt', zei de Ameri kaanse minister van Justitie Eric Holder in een verklaring. Transo cean was de eigenaar van het boor- platform Deep Horizon waar in april 2010 een explosie aan 11 me dewerkers het leven kostte. MUSSAYAB - Ten minste 27 sjiiti- sche pelgrims zijn donderdag ge dood door een zelfmoordaanslag op een busstation in de Iraakse stad Mussayab, 60 kilometer ten zuiden van Bagdad. Dat lieten de lokale politie en artsen weten. Ten minste 60 mensen raakten ge wond. Een man reed met explosie ven in zijn auto het busstation bin nen. Op het busstation waren veel pelgrims. Ze kwamen van de heili ge stad Kerbala. Duizenden sjiie ten reizen daar jaarlijks naartoe voor Arbaeen (de Veertigste Dag), een belangrijke religieuze feestdag. De dag is sinds de val van dictator Saddam Hoessein in 2003 vaker doelwit van aanslagen. Hij had sjii- tische festivals verboden. vrijdag 4 januari 2013 2 2 20 20^ 2013 Angela Merkel is al jaren de mach tigste vrouw op aarde. Als ze in sep tember de verkiezingen wint, kan ze de langstzittende vrouwelijke re geringsleider in de moderne ge schiedenis worden. Tot september balanceert Merkel echter op een heel dun koord. door Sander van Mersbergen Ze is de kop van Jut in Athene, Lissabon en Ma drid. Wordt steevast afge beeld als Hitler, of als sm-meesteres. Je zou je voor min der terugtrekken in je buitenop trekje in het serene Uckermark. Maar Angela Dorothea Merkel, in 1954 geboren in Hamburg, schrijft wereldgeschiedenis. Europa danst naar haar pijpen. Was een vrouw ooit machtiger? In de laatste zes jaar is ze door het Amerikaanse zakenblad Forbes vijf keer uitgeroepen tot machtig ste vrouw ter wereld. Van de man nen hoeft ze alleen Barack Obama voor zich te dulden. Als de Duitsers haar in september voor de derde keer op rij tot hun Bundeskanzlerin bombarderen, kan ze met twaalf jaar bovendien de langstzittende vrouwelijke pre mier in de moderne Westerse ge schiedenis worden. Margaret Thatcher diende Groot-Brittannië ruim elf jaar. In de peilingen voor de verkiezin gen van september scoort Merkel goed. Haar concurrent, SPD-kandi- daat Peer Steinbrück, staat een straatlengte achter. Het Duitse electoraat waardeert de manier waarop Merkel de eurocri sis aanpakt. De economie draait naar behoren, beter dan in veel buurlanden in elk geval. Onze oosterburen laten ook in 2013 een bescheiden groei noteren, is de verwachting. Met 6,5 procent is de werkloosheid voor Duitse begrippen laag. Een gelopen koers is herverkiezing echter allerminst. Angie zal nog acht maanden op ei eren moeten lopen om de gunst van het volk niet te verspelen. Ja, de Duitsers zijn positief over de manier waarop ze de eurocrisis on der controle houdt. Het zijn echter geen eurofielen. Merkel scoort vooral punten omdat ze streng is. De Duitsers kunnen in ieder geval Tijdens haar nieuwjaarstoespraak waarschuwde Angela Merkel de Duitsers dat de eurocrisis voorlopig niet over is. Ook 2013 wordt volgens haar een moeilijk jaar. foto EPA nog de illusie koesteren dat al het geleende geld weer terugkomt. De vraag is echter of en hoe lang de bevolking van de probleemlan- den bereid is het juk van de aan die steun gekoppelde bezuinigin gen en lastenverzwaringen te dra gen. Hoe lang weerstaan hun leiders de hitlersnorren en hakenkruizen? Blijven Griekse, Spaanse en ook Franse leiders bereid hun lot te ver binden aan impopulair door 'Brus sel' opgelegd beleid? Het zijn zaken waar Merkel maar zeer beperkt invloed op kan uitoe fenen, laat staan dat ze er controle over heeft. Een eerste zeer belang rijke test volgt in februari, wan neer de Italianen naar de stembus gaan. Nu nog zwaait demissionair premier Mario Monti daar de scep ter. De technocraat doet precies wat Merkel en de financiële markten willen, hij hervormt er lustig op los. Zijn herverkiezing is geen uitge maakte zaak. Stel dat Silvio Berlus coni een onverwachte nieuwe kans krijgt van de kiezers; of dat de partij van euro-scepticus Beppe Grillo invloed krijgt op het rege ringsbeleid. Dan liggen de kaarten in de derde economie van de euro zone ineens compleet anders. Zo zal de roep om kwijtschelding van schulden aanzwellen. Merkel kan hier met de verkiezingen in het achterhoofd onmogelijk ge hoor aan geven. Aan de andere kant weet ze dat ook chaos in de eurozone haar po sitie onhoudbaar maakt Het is een haast onmogelijke spagaat. Dat Merkel in staat is tot manoeu vreren, toonde ze vorig jaar aan. Ze verzachtte haar toon richting Griekenland. Het land kreeg in november meer tijd om de steun uit het nood fonds terug te betalen, een optie die de bondskanselier begin 2012 nog uitsloot. In de polls leed ze niet onder deze draai. Het verleden leert bovendien dat ze in staat is twijfels te overwin nen. Toen ze zich in 2002 kandideerde als partijleider, was ze in de ogen van collega-christendemocraten 'te flets'. Toen ze in 2005 een gooi deed naar het bondskanselier schap, misten de media leider schap en uitstraling. Kijk waar Angela Merkel nu staat. Dat buitenhuis in Uckermark kan nog wel een paar jaar wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7