zeeland 121 Voorproefje Kikke TV snel in de lucht Lange rij om eeuweling te feliciteren NU... 50% Korting LE Zeeuwse Erftrofee voor mooiste streekeigen erf CA Nu bij ons in de showroom! De nieuwe Toyota Verso S Tomorroiu Vanaf 17.225,- 525 jaar marine in het Schelpenmuseum Lezing ontwikkeling industrie Kanaalzone Nieuwjaarsreceptie met muziek in De Pit CAPPENDIJK TOYOTA TERNEUZEN vrijdag 4 januari 2013 Enkele tientallen filmpjes over allerlei onderwerpen zijn al te zien op www.facebook.com/kikketv.sluis en www.kikketvsluis.nl Via die website kun nen geïnteresseerden zich ook melden om mee te helpen met Kikke TV. «êm Een lokale televisiezender voor en door jongeren, die was er in Nederland nog niet. De gemeen te Sluis krijgt dit jaar de pri meur. Kikke TV trapt binnen een paar maanden af. door Martijn de Koning S foto Mark Neelemans inds een week of vijf maakt een negental ba sisscholieren filmpjes in en over West-Zeeuws- Vlaanderen. Die zijn nu nog te vinden op Facebook en You- Tube, maar de activiteiten zijn een voorbode van de komst van een echte tv-zender: Kikke TV. Jeannice Adriaansens van Stich ting Welzijn West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het project on der haar hoede. „Organisatorisch en praktisch gezien is het opzetten van een eigen zender best moge lijk", vertelt ze. „Ik heb alleen wel getwijfeld of ik voldoende budget zou kunnen vinden." Dankzij on der meer een bijdrage van diverse fondsen en Stichting Welzijn zelf, heeft ze nu zo'n 100.000 euro bij elkaar. „En dat is voldoende om goed materiaal aan te schaffen." De filmgroep heeft nu vier handza me camera's in bezit. Zeker het in zetten van alle camera's tegelijk le vert mooie resultaten op. „We heb ben dat bijvoorbeeld gedaan tij dens de bonte avond van het Zwin College. De jongeren kun nen er dan een echte reportage, met letterlijk verschillende invals hoeken, van maken." Natuurlijk kan de zender straks niet alleen draaien door jongeren. „Het moet een mix worden van jongeren en volwassenen", legt Adriaansens uit. „De jongeren, van 12 tot pakweg 25 jaar, presenteren, interviewen en filmen. We gaan ook veel gebruik maken van sta giairs, die voor twee maanden of een half jaar komen. En we zoe ken een groep van pakweg acht volwassenen. Zij houden zich be zig met begeleiding en monteren." De oudere vrijwilligers zijn ook nodig voor de continuïteit van Kik ke TV. „Want de groep jongeren zal ongetwijfeld rouleren." Op de zender is straks wekelijks ongeveer een uur televisie te zien. „Het wordt een mix van korte re portages en studiogesprekken", verklaart Adriaansens. Bij Stich ting Welzijn komt een studio voor het opnemen van praatprogram ma's. „Bert van Leerdam, oud-pre sentator van Omroep Zeeland, gaat de jongeren coachen", vertelt Adriaansens. Ook andere 'ouwe rotten' uit het vak begeleiden de jonge televisiemakers. Die krijgen straks trainingen op vaste tijdstip pen en kunnen vijf dagen per week binnenlopen om te werken aan hun filmpjes of advies en bege leiding te vragen. Meewerken aan Kikke TV kost niets. Stichting Welzijn, in de lucht gehouden door de gemeente Sluis, heeft immers als doel om jongeren bezig te houden, ze iets te leren en daarmee te investeren in de eigen bevolking. „Als men sen hier een leuke jeugd hebben, zijn ze eerder geneigd te blijven of terug te keren", verwoordt Adriaansens de politieke gedachte achter de gemeentelijke steun voor het project. hkêkêkêbbbbsssêxbssxêuê door Maxime Ambrosini axel - Het was donderdagmiddag een drukte van jewelste in zorgcen trum De Vurssche in Axel. Bewo ner René Boon, afkomstig uit Nieuw-Namen, werd honderd jaar. Dit werd samen met familie en vrienden gevierd. René Boon maakte in die honderd jaar heel wat mee, vertelt hij. Zo heeft hij beide wereldoorlogen en de crisis van de jaren dertig van de twintigste eeuw nog in herinne ring. Hoewel: tijdens de Eerste We reldoorlog was hij nog erg jong. „Ik was zeven jaar oud toen die eindigde, dus daar weet ik niet meer zo heel erg veel meer van." Tonny Boon, zijn jongste zoon, schudt lachend zijn hoofd. „Nee, je was toen nog maar vijfjaar oud hoor." Over de Tweede Wereldoorlog weet de jarige nog wel veel te ver tellen. „Ik woonde in Nederland, maar ik had de Belgische identiteit en moest dus als een Belgische sol daat dienst doen. In 1940 werd ik als krijgsgevangen genomen bij Boulogne-Sur-Mer. We moesten toen te voet naar Duitsland lopen en kregen niets anders dan water en brood te eten." Na de oorlog beleefde René naar eigen zeggen een mooie tijd. Tot zijn vijfenzestigste werkte hij op zijn eigen boerderij in Nieuw-Na- men. Daarna droeg hij het bedrijf over aan zijn oudste zoon. Daar door kon hij voor de eerste keer met zijn vrouw op vakantie naar Lourdes. Dit deden ze later nog een aantal keer. In 1986 overleed de vrouw van René Boon. Vijfjaar geleden ver huisde hij naar De Vurssche. René Boon heeft drie kinderen, vijf kleinkinderen en zeventien achterkleinkinderen. Deze waren bijna allemaal aanwezig op het ver jaardagsfeest. En niet alleen zij: er stonden lange rijen met mensen die René wilden feliciteren. Het leverde de jarige ook heel wat op: iedereen bracht een cadeau mee. ZAAMSLAG Het Schelpenmuseum in Zaamslag houdt vanaf dinsdag een expositie over het 525-jarig bestaan van de Marine en het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Marine. Bezoekers kunnen boeken en fo to's over de geschiedenis van de Marine bekijken en er zijn verschil lende uniformen en uitrustings stukken te zien. SAS VAN GENT Toon Franken, schrijver van het boek Op stoom!, Industrieel erfgoed in Zeeland (1850-1970), houdt dinsdag 8 januari een lezing over de ontwik keling van de industrialisatie van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Heemkundige Kring Sas van Gent tekent voor de organisatie. De bijeenkomst vindt plaats in De Speye aan de Wilhelminalaan 1 en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Markt 4 4531 EP Terneuzen tel. 011561484 TERNEUZEN Poppodium De Pit aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen houdt morgen, zaterdag, voor de eerste keer een nieuwjaarsreceptie. Bands die De Pit als oefenlocatie ge bruiken, treden op. Daaronder zijn Kabuki, Masked, Shameless Lies en Giant Diamond Sea Turtle. Dj Janti- no sluit de rij optredens af met een daverende show. De receptie begint om 20.00 uur. Toegang is gratis, drankjes zijn voor eigen rekening. door Harmen van der Werf terneuzen - Wie heeft het mooi ste streekeigen erf van 2013? Dat is de inzet van een prijsvraag die is uitgeschreven door Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ), land bouworganisatie ZLTO en de Boer derijenstichting Zeeland. Kandida ten maken kans de Erftrofee 2013 te winnen. „We willen met deze prijs waarde ring uitspreken voor boeren en an dere eigenaren van erven die moei te nemen iets extra's te doen", legt SLZ-medewerkster Sylvia Tuinder het doel van de prijsvraag uit. „In Zeeland zijn nogal wat mensen be reid geld en tijd te steken in het be houd en het herstel van eigen er ven. Dat verdient naar ons idee ex tra aandacht." Zonder de inbreng van particulie ren zouden veel Zeeuwse, streekei gen elementen al lang uit het land schap zijn verdwenen. Hoogstam- fruitbomen zien er mooi uit, maar het fruit ervan laat zich niet ge makkelijk oogsten. Alleen echte liefhebbers houden ze daarom in stand. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor drinkwaterputten. Die heb ben in de moderne landbouw hun functie verloren. En veel oude boerderijen waren waarschijnlijk afgebroken als het alleen om doel matigheid zou gaan. Bij de Erftrofee staat centraal wat eigenaren van streekeigen erven hebben ondernomen om de die ren- en plantenrijkdom te bevorde ren en wat ze aan behoud van cul- tuurhistiorie hebben gedaan. Aan melden kan tot 5 februari. Het inschrijfformulier is te vinden op de websites van de drie organi saties. Telefonisch inschrijven kan ook: 0113-230964. Mr.F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 René Boon vierde gisteren zijn hon derdste verjaardag. Prijzen inclusief BTW. exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis .0800-0369 of kijk op www.toyota.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61