binnenland 5 Rechter in Rotterdam straft wél zwaarder voor geweld oud en nieuw aan banken 'Iemand probeert Ryanair in een kwaad daglicht te stellen' 'Wie klaagt wordt standby gezet, maakt geen vlieguren en verdient niks' Staat legt flink toe op steun Incidenten Ryanair Verbod op grote dozen paracetamol Boeren Zimbabwe niet onteigend Jeugdzorg kende mishandelde peuter Zacht begin winter zorgt voor lage kosten Oliebollen met worm door te oud meel 'Massaal feest schaadt broedseizoen vogels' 2 1 vrijdag 4 januari 2013 Evert-Jan Hilgeman, directeur van piiotenschool Stella Aviation Nico Voorbach, voorzitter European Cockpit Association bestookt met kritiek uniek. Alle maatschappijen bereke nen hoeveel brandstof nodig is voor een vlucht. Wettelijk moet daar een veiligheidsmarge aan wor den toegevoegd om in noodgeval len uit te kunnen wijken en nog een half uur extra te vliegen. De Ryanairvlucht die op 26 juli bij Valencia in de problemen dreigde te komen door brandstoftekort, voldeed aan die eisen. De wacht tijd in de lucht was echter zo lang dat er alsnog problemen dreigden. Volgens de Ierse luchtvaartautori teit kon Ryanair, gezien de omstan digheden, vooraf weten dat het op stijgen met de minimaal voorge schreven brandstof een 'uitdaging' kon vormen voor de piloot. De maatschappij krijgt het advies dit brandstofbeleid te veranderen. Is het toeval dat de hele discussie rond Ryanair juist nu de kop op steekt? Nee, denkt opleidingsdirec teur Hilgeman. Pilotenbonden ver zetten zich tegen het Europese plan om het maximum aantal vlieguren op te rekken. Diezelfde illustratie Mark Reijntjens bonden zijn gefrustreerd omdat ze bij Ryanair geen poot aan de grond krijgen, omdat het bedrijf structureel weigert met vakorgani saties te praten. Met verhalen over brandstofgebrek en ziekte zouden Ryanairpiloten geprikkeld worden zich te verenigen; een theorie die in de directe omgeving van de In spectie voor Leefomgeving en Transport ook rondzingt. Voorbach en Van Zwol werpen de mmammmmmmmmmm De Ierse prijsvechter Ryanair haalde de afgelopen maanden regelmatig het nieuws met incidenten: Op 23 september 2012 kwam een Ryanair-toestel in problemen op vliegveld Memmingen bij München. Het toestel brak op het laatste moment een landing af. De piloten wilden een vertraging wegpoetsen. Zij hadden gevraagd op een baan dichter bij de terminal te mogen landen zodat het taxiën minder tijd zou kosten. Op weg vanuit het Franse Beauvais naar Tenerife maakt een Ryanair- toestel op 16 september 2012 een voorzorgslanding in Madrid, vanwege technische problemen. Een dag eerder maakte een toestel een noodlanding in Barcelona. Oor zaak: een beschadigde motor. Op 26 juli 2012 gaven drie Rya- nair-toestellen boven Valencia aan in nood te verkeren. Hun brandstof was bijna op. De drie voorzorgslan dingen op één dag leidden tot be schuldigingen dat Ryanair piloten structureel met te weinig brandstof op pad zou sturen. beschuldiging verre van zich. Volgens Ryanair hebben piloten niets te vrezen en blijkt dat ook uit de ziektemeldingen van 2012. Rest de vraag of het eigenlijk nog veilig is om met de Ierse prijsvech ter te vliegen. „Ik vlieg regelmatig met ze", verzekert directeur Hilge man van de piiotenschool. Ook de inspectie vindt Ryanair veilig. De pilotenbonden reageren diploma tiek. „Ik ga niet zo ver dat ik vlie gen met Ryanair afraad", zegt ECA-voorzitter Voorbach. Zijn VNV-collega Van Zwol: „De klant moet alle informatie gebruiken bij het maken van zijn afweging." zie onze website: economie Klik door voor meer info over de inciden ten met Ryanair ROTTERDAM - De rechter in Rotter dam vindt dat geweld tijdens de jaarwisseling wél zwaarder moet worden bestraft dan geweld op een normale uitgaansavond. Dat blijkt uit de uitspraak van de Rot terdamse politierechter gisteren. De politierechter in Den Haag zei een dag eerder nog dat oudejaars nacht een uitgaansnacht als alle an dere is. Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag vindt dat de supersnel- rechter te lage straffen heeft opge legd aan drie raddraaiers die met oud en nieuw de fout in gingen. In drie van de vier zaken die woensdag aan de Haagse rechter werden voorgelegd, gaat het OM in hoger beroep. De politiebond ACP wil dat het supersnelrecht wordt afgeschaft. Het OM in Den Haag is het ook niet met de rechter eens dat de oudjaarsnacht gewoon hetzelfde als een andere uitgaansnacht is. „De jaarwisseling heeft alle ingre diënten in zich om uit de hand te lopen. Zo wordt er veel drank ge bruikt, maken mensen vreugdevu ren en wordt er vuurwerk afgesto ken." De officier van justitie had in de drie zaken wekenlange cel straffen geëist, maar de rechter deelde werkstraffen tot 60 uur uit. Het OM eist sinds een aantal jaar structureel hogere straffen voor wandaden die tijdens de jaarwisse ling worden gepleegd, namelijk 75 procent hoger dan anders. Wanneer het gaat om geweld te gen bijvoorbeeld politie of hulpver leners, eist het OM 200 procent ho gere straffen. Politiebond ACP wil af van het su persnelrecht. „Politieagenten wor den met de dood bedreigd, er wordt vuurwerk naar ze gegooid, ze moeten rennen voor hun leven. En als ze dan horen dat er een taakstraf volgt, zakt de moed ze in de schoenen", zei ACP-vicevoorzit- ter Wiep van der Pal gisteren in EenVandaag. DEN HAAG - De Staat heeft vorig jaar 193 miljoen euro verlies gele den op steunmaatregelen aan de Nederlandse banken. Komende ja ren zal dat beeld niet veranderen. Ook dan moet de overheid toeleg gen op de maatregelen die in 2008 en 2009 genomen zijn om de ban ken te redden. Minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën heeft dat aan de Tweede Kamer geschre ven. Hij had er eerder al op gezin speeld tijdens een nieuwjaarsrecep tie van de PvdA in Nijmegen. Het Tweede Kamerlid Eddy van Hijum (CDA) wil de minister hierover in het vragenuurtje van 15 januari aan de tand voelen. UTRECHT Vanaf 10 januari mogen doosjes pa racetamol bij de drogist nog maar maximaal vijftig tabletten bevat ten. De reden is het al jaren stijgen de aantal zelfmoordpogingen met een overdosis paracetamol. Het Col lege ter Beoordeling van Genees middelen heeft de verkoop van grootverpakkingen daarom verbo den. Apothekers mogen nog wel grootverpakkingen verstrekken. HARARE Zimbabwe ziet af van onteigening van boerenbedrijven die in buiten landse handen zijn, omdat een groep van 40 Nederlandse boeren een rechtszaak tegen deze maatre gel heeft gewonnen. Minister Her- bert Murerwa zei gisteren dat het gaat om boerenbedrijven die be scherming genieten onder een bila terale investeringsovereenkomst, meldden Afrikaanse media. TILBURG Een onlangs ernstig mishandelde Tilburgse peuter is vorig jaar twee maanden in het vizier geweest van Bureau Jeugdzorg. Over het meisje kwam in januari, toen ze een maand oud was, een anonieme melding binnen. Voor ingrijpen zag Jeugdzorg geen aanleiding. Het meisje ligt met ernstig letsel in het ziekenhuis. Familie bracht haar in december bij de huisartsenpost. AMSTERDAM Door de milde temperaturen in het begin van de winter, heeft een ge middeld huishouden in Nederland al voor enkele tientallen euro's aan energie bespaard. Dat blijkt uit be rekeningen van energiebedrijf Nuon op Nu.nl. Huishoudens ge bruikten 12 procent minder gas dan normaal voor de tijd van het jaar. „Dat is een besparing van 25 euro per huishouden", aldus Nuon. WIRDUM De beestjes in oliebollen die zijn verspreid door een Friese brass band waren meelwormkevers. Niet gevaarlijk voor de gezondheid, wel vies. De Voedsel- en Warenautori teit heeft onderzoek gedaan in de bakkerij waar de bollen waren ge maakt en ook zijn monsters in het lab bekeken. De oliebollen waren gebakken met een partij meel die over de houdbaarheidsdatum was. BIDDINGHUIZEN De 50.000 christenen die jaarlijks de pinksterconferentie Opwekking in Biddinghuizen bezoeken veroor zaken overlast in het broedseizoen van vogels. Omdat geluidsnormen 'enorm' worden overschreden maakt Milieugroep Dronten be zwaar tegen de vergunning. De lok roep van de mannetjesvogel zou door het gezang niet door vrouw tjes worden gehoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5