zeeland 121 NU... 50% Korting Kasteel 13-jarige jongen helpt kunstenaar Zeeuwse Erftrofee voor bij herstel van vernielde kunstwerk mooiste streekeigen erf MEUBEL OPRUIMING Jan-Frans Mulder Mannenkoor Salomo zingt in Geerteskerk Tweede verdachte straatroof opgepakt 525 jaar marine in het Schelpenmuseum vrijdag 4 januari 2013 Eens stond er in het Verdronken Land van Saeftinghe een kasteel, zo wil de overlevering. Maar waar? Wijlen de schoonvader van Richard Bleijenberg, Staf de Maaijer, zou nog over de fundamenten ervan hebben gelopen. De burgemeester van Hulst keek in het Verdronken Land zijn ogen uit Met een roestvrij stalen paal markeerde hij de plaats waar de vuurtoren heeft ge staan. Het vuur dat ooit voor licht zorgde en de schepen via de Schelde van en naar Bergen op Zoom begeleidde. Hij doopte de plek Mira, naar de ster. 'Die naam komt voortaan ook voor op de kaart van de gemeente.' Saeftinghegids Richard Bleijenberg uit de Kouter waadt door het Verdronken Land op zoek naar sporen van het verleden. foto Paul de Schipper Het fundament van de gevonden vuurtoren. foto Clement Reel-Terrijn Botten van een lang geleden overleden grazende viervoeter in Saeftinghe. TOTAAL WONEN 'S-HEERfNHOEK Heerenstraat 9 's-Heerenhoek Tel.: 0113-351311 www.totaalwonendejonge.nl Kijk voor alle aanbiedingen op onze website KLOETINGE Jong Mannenkoor Salomo geeft za terdag 12 januari om 19.30 uur een nieuwjaarsconcert in de Geertes kerk in Kloetinge. Ook de win naars van het Nederlands Premiere Concours doen mee. Er is een col lecte voor de stichting Hulpverle ners Vervolgde Christenen. Reseve- ren via www.peterwildeman.nl TERNEUZDEN Een tweede verdachte van een vori ge week donderdagnacht in Terneu- zen gepleegde straatroof is woens dag aangehouden. Het gaat om een 37-jarige Terneuzenaar. Kort na de roof was al een 21-jarige man opge pakt. Het tweetal mishandelde een plaatsgenoot (25). Ze eisten geld. Enkele vrouwen die bij hem wa ren, gaven hun portemonnee af. ZAAMSLAG Het Schelpenmuseum in Zaamslag houdt vanaf dinsdag een expositie over het 525-jarig bestaan van de Marine en het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Marine. Er zijn onder meer boeken en foto's over de geschiedenis van de Marine. door René Hoonhorst BRESKENS - De 13-jarige jongen door wiens vuurwerk een kunst werk op de dijk langs de Keerdam werd vernield, gaat de kunstenaar helpen het beeld weer op te knap pen. Eén van de kleurige vissen op de dijk werd op oudjaarsdag zwaar beschadigd toen een partijtje vuur werk, al dan niet onbedoeld, af ging- Dankzij de sociale controle in Bres- kens werd de jongen snel opge spoord, meldde de Sluise burge meester Jacques Suurmond woens dagavond in zijn nieuwjaarstoe spraak. De burgemeester was blij met de, vooral via sociale media betoonde, betrokkenheid van dor pelingen én met het 'adequaat op treden van de ouders'. Die toon den zich niet alleen bereid de scha de te vergoeden, maar laten hun zoon kunstenaar Albert Kramer ook helpen bij het opknappen van het beeld. Als 'opvoeder' vindt hij het mooi dat de jongen verant woordelijkheid voor zijn 'onbenul lige actie' neemt. „Zo'n jongen wordt nog een keer geconfron teerd met de enorme schade van een paar knallen. Hopelijk ziet hij ook in hoe gevaarlijk het spul kan zijn, want het materiaal waarvan de vissen zijn gemaakt, is zo sterk dat er zelfs vuurwerk in mag wor den vervoerd." Rotterdammer Kra mer heeft de schade aan het beeld - dat de kop van de vis verbeeldt, de staart staat een eindje verder op de dijk aan de Keerdam - nog niet kunnen inventariseren. Hij heeft op foto's kunnen zien dat de schade groot is, maar verwacht dat het beelJ te repareren is. „De brok stukken zijn waarschijnlijk nog te gebruiken om de gaten te vullen. Met wat schuimmateriaal en po lyesterhars hoop ik het beeld te kunnen maken. Dan moet ik nog wel twee keer terugkomen om het beeld te schilderen en van een coa ting te voorzien." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Wie heeft het mooi ste streekeigen erf van 2013? Dat is de inzet van een prijsvraag die is uitgeschreven door Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ), land bouworganisatie ZLTO en de Boer derijenstichting Zeeland. Inzet is de Erftrofee 2013. „We willen met deze prijs waarde ring uitspreken voor boeren en an dere eigenaren van erven die moei te nemen iets extra's te doen", legt SLZ-medewerkster Sylvia Tuinder het doel van de prijsvraag uit. Zon der de inbreng van particulieren zouden veel Zeeuwse, streekeigen elementen al lang uit het land schap zijn verdwenen. Hoogstam- fruitbomen zien er mooi uit, maar het fruit ervan laat zich niet ge makkelijk oogsten. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor drinkwaterput ten. Die hebben in de moderne landbouw hun functie verloren. En veel oude boerderijen waren waarschijnlijk afgebroken, als het alleen om doelmatigheid zou gaan. Bij de Erftrofee gaat het er om wat erfeigenaren hebben ge daan voor dieren- en plantenrijk- dom en behoud van cultuurhisto rie. Aanmelden tot 5 februari via 0113-230964 of via de website www.landschapsbeheerzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55