181 zeeland Schade vuurwerk lijkt mee te vallen Walradar op Neeltje Jans Psyiënt heeft stevige voet in zorgwereld m mjft w Vier ton voor onderzoek naar afslag A58 bij Goes Chapeau Johannes Fierloos PZC Coöperatie Kunstcollectief houdt open dag in Wemeldinge 'De aanleg van 3300 bomen bij de Tunnelweg, daar draaien we onze hand niet meer voor om' Vereniging Psyiënt Nederland verbetert de kwaliteit van leven en zorg vrijdag 4 januari 2013 door Nadia Berkelder goes - Het vuurwerk lijkt dit jaar veel minder materiële schade te hebben aangericht dan tijdens voorgaande jaarwisselingen. Dat blijkt uit een voorlopige inventari satie van de Bevelandse gemeen ten. „Onze eerste schatting is dat er voor vijfduizend euro schade is", zegt burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal. „En dat is de helft minder dan vorig jaar. Maar ik wil daar wel bij opmerken dat el ke cent die we daar aan uitgeven er wat mij betreft één te veel is." In Goes is de daling spectaculair. Daar is tot nu toe 9460 euro aan schade geteld aan gemeentelijke ei- neeltje jans - Op Neeltje Jans komt een walradar te staan. De ra dar wordt 113 meter hoog. De ra dar wordt gebruikt voor begelei ding van de scheepvaart voor de Westerschelde. „Op die manier kunnen we de scheepvaart nog vlotter afwikkelen", zegt Annet Uitterhoven van Rijkswaterstaat. Ook in België is een exemplaar ge bouwd. Zo is de monding van de Westerschelde helemaal afgedekt. Coöperatie van ondernemers in de kleinschalige zorg in Zeeian wwwjnijnpass«ndezo(\j.nl era&NOUD In Zeeland is de Coöperatie van ondernemers in de kleinschalige zorg in Zeeland opgericht. De leden, zo als zorgboerderijen, hoeven niet meer ieder afzonder lijk subsidie aan te vragen bij de gemeenten. Dat doet de coöperatie voor hen. gendommen. Vorig jaar was dat op 3 januari bijna 28.000 euro. „Vo rig jaar zijn er twee abri's ver nield", laat een woordvoerster van de gemeente weten. „En dit jaar geen één. Vorig jaar gingen 51 afval bakken de lucht in, tegen negen dit jaar." Op Noord-Beveland zijn vijf afvalbakken opgeblazen, een schadebedrag van tweeduizend eu ro, bijna vijfhonderd euro minder dan een jaar geleden. Hoe het komt? „Het weer!", klinkt het uit alle gemeentehuizen. Door de regen was het vooral tijdens de jaarwisseling zelf erg onaantrekke lijk om de straat op te gaan. In Rei merswaal zijn dit jaar wat meer maatregelen genomen om schade te voorkomen. In Goes was dat ver gelijkbaar met voorgaande jaren. Het was eerst de bedoeling om de radar in zee te bouwen, maar dat bleek te duur. Daarom is uitgewe ken naar de noordelijke pier bij de Roompotsluis. Hoe de radar er exact uit gaat zien is nog niet be kend. De aannemer zal zelf een ontwerp moeten maken. De hoog te staat vast. Dat heeft te maken met het bereik van de radar. Deze hoogte is nodig om over de curve van de aardbol heen te kijken. De dertig cliënten van De Fruit en Natuurhoeve in 's-Gravenpol- der staan te popelen om de han den uit de mouwen te steken. „Wij zijn een schoolvoorbeeld van de nieuwe Participatiewet in wording", zegt directeur Adri Walhout. door Frank van Cooten Het eigen zorg-, werk-, leer- en re- integratiebedrijf is onderdeel van de Vereniging Psyiënt Nederland, een onafhankelijke be langenorganisatie voor (ex-) psy chiatrische patiënten. Het clubje mannen dronk donder dag nog even koffie toen het busje kwam voorgereden bij de vesti ging van Psyiënt aan de Burge meester Jansenstraat. De volgende klus wachtte. Het snoeien van de boomgaard in het wijkpark aan de Elvis Presleylaan in de Goese wijk Ouverture. „Dit park beheren wij in opdracht van dè gemeente Goes", zegt Walhout. Op het bureau van Adri staat een steen met daarop te tekst 'Je bent een rots in de branding'. „Ach, ik ben slechts faciliteerder van het ge heel. Als ik zie hoe de mensen ie dere dag weer met een zinvolle dagbesteding bezig zijn, doet me dat goed." Walhout stond aan de wieg van de belangenvereniging die inmid dels een stevige voet aan de grond heeft gekregen in de Zeeuwse zorg wereld. „Emergis heeft een budget van negentig miljoen euro en vijf tienhonderd medewerkers. Wij doen het met een half miljoen en vijftien medewerkers. Beide orga nisaties hebben een samenwer king die zijn weerga niet kent. Leen van Leersum, voorzitter van de Raad van Bestuur van Emergis, zei tijdens onze eindejaarsbijeen- komst dat Emergis ons de komen de tijd nodig heeft. Een groter compliment kun je niet krijgen." De Fruithoeve biedt men sen met een psychische beperking een meer dan zinvolle dagbesteding. Ze snoeien fruitbomen, helpen mee met de oogst en leggen zelfs een bos aan zoals onlangs met een deel van het Sloebos. „En we gaan binnenkort weer 3300 bomen aanplanten bij de tunnelweg. Daar draaien wij on ze hand niet meer voor om." Het kabinet wil reïntegratie bevor deren met de nieuwe Participatie wet die op 1 januari 2014 van kracht moet worden. De regering wil onder meer meer mensen met een arbeidshandicap aan het werk helpen. „Wij zijn dus een school voorbeeld van hoe het in de toe komst moet gaan." Veel werk betekent ook dat Psyiënt veel ruimte nodig heeft voor bijvoorbeeld opslag van mate rialen. De vereniging krijgt nu een forse uitbreiding met de loods van de voormalige bandenhandel Roovers. Dit bedrijf vertrok begin vorig jaar naar een andere locatie. Deze loods staat pal achter de ge bouwen van Psyiënt. „De loods stond te verpauperen. In mijn kennismakingsgesprek met wethouder Ad Schenk, die toen net was aangetreden, kwam ik met het idee om deze loods over te nemen. We kwamen tot overeenstemming. De komende vijf jaar mogen we hier blijven zit ten. Dat geeft rust en de mogelijk heid te investeren." Doelstelling van Vereniging Psyiënt Nederland is het (helpen) verbete ren van de kwaliteit van leven en zorg van (ex-)GGZ-cliënten en hun directe omgeving. Dit wordt gedaan met een volledig werkweekprogramma bij het leer-, werk-, en re-integratiebedrijf De Fruit- en Natuurhoeve. Dit gebeurt in nauwe samenwer king met onder andere Emergis en Eleos vanuit De Bevelanden en Wal cheren en met name ten gunste van de inwoners van de gemeen ten Middelburg, Goes, Borsele en Reimerswaal. Het waren immers die gemeenten die in 2007 besloten subsidie te ge ven aan Psyiënt. De werk-, zorg-, leer- en re-integra tie-activiteiten zijn ondergebracht in een jaarwerkprogramma fruit teelt en een jaarprogramma Na tuurbeheer. Professionele fruittelers en natuur beheerders, onder andere de Vere niging Natuurmonumenten, zijn op drachtgever. De Fruit- en Natuurhoeve biedt echter ook onder meer huishoude lijke- en bezorgdiensten en mede in het kader van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) een tuin- en verhuisservi- ce, vriendendiensten, verwenzorg en belangenbehartiging. li - NISSE - Johannes Fierloos uit Nisse kreeg donderdagavond uit handen van wethouder Conny Miermans van de gemeente Borsele het chapeaubeeldje. Dat is een onderscheiding die de gemeente af en toe geeft aan mensen die veel betekenen voor de gemeenschap. Fierloos heeft zich 55 jaar verdien stelijk gemaakt voor schietvereniging S.V. Pro Patria Nisse. Hij is baancom- mandant en verbouwde ook nog eens de schietkelder. foto Willem Mieras 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE) Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). ik betaal doormiddel van automatische incasso: €28,95 per maand 82,50 per kwartaal mQv Adres: Postcode: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Woonplaats: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, Lezersservice. Antwoorder 54050.5004 VB Tilburg PrliSKiipiglnasfi voorbehouden. Op alle infonrafle die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van to het colofon van de krant en op de weösite treft u nadere informatie aan. door Nadia Berkelder goes - Voor een onderzoek naar een nieuwe aansluiting op de A58 aan de zuidkant van Goes wil het gemeentebestuur vier ton uitge ven. Dat blijkt uit een voorstel dat naar de gemeenteraad is gestuurd. Van het geld wordt een voorlopig ont werp gemaakt voor de westelijke variant van de aansluiting. Vorig jaar stelde de gemeenteraad ook al eens 550.000 euro beschikbaar voor een studie naar de afslag. Het is op dit moment onduidelijk of de afslag er ooit komt. Het Rijk bezuinigt op infrastructuur; de mi nister laat in het vroege voorjaar weten voor welke projecten er nog wel geld is. Goes wil hoe dan ook verder met de plannen. Het college hoopt dat een lobby vanuit de provincie helpt om de minister over de streep te trekken. De variant die de voorkeur heeft van de gemeente Goes ('West-B') kost 18 miljoen euro. Daarbij wordt op een bijdrage van 8,8 mil joen euro van het Rijk gerekend. Als de minister niet over de brug komt, wil Goes aankloppen bij an dere Zeeuwse gemeenten en de provincie, liet het college eerder al weten. wemeldinge - Beeldhouwerscollec- tief Het Zeeuwse Beeld opent za terdag de deuren voor het publiek. Tussen 13.30 en 17.00 uur is ieder een welkom aan de Wemeldingse- zandweg 21 in Wemeldinge. In het atelier laten de kunstenaars zien hoe ze werken. Er is tevens een kleine expositie van hun werk te bezichtigen. Het kunstcollectief bestaat mo menteel uit twintig beeldhouwers en keramisten die werken met steen, hout, glas, kunststof en klei. De groep kan overigens nog nieu we leden gebruiken. Kunstenaars die nog ruimte zoeken om te wer ken, kunnen zich zaterdag melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52