Grote herdenking Ramp Kruiningen BEVELANDEN/THOLEN Speelgoeddokter behandelt dierbare poppenkinders Jongen (19) slachtoffer zinloos geweld Reglement almanak Schade vuurwerk lijkt mee te vallen 17 18 Comité wil 64 slachtoffers in naam terug naar het dorp brengen VRIJDAG 4 januari 2013 door Nadia Berkelder KRUININGEN - Bij de herdenking van de watersnoodramp in Krui ningen worden dit jaar de namen van de 64 slachtoffers bij het be staande monument geplaatst. „We willen de slachtoffers in naam terugbrengen naar Kruinin gen", zegt Cees de Jonge van het Comité Herdenkingen Kruinin gen. Oud-premier Jan-Peter Bal kenende, die een oudoom, een oudtante en een nichtje in Krui ningen verloor, komt het ver nieuwde monument onthullen. Tijdens de herdenking op 1 februa ri krijgen nabestaanden en direct betrokkenen de gelegenheid om te praten over hun ervaringen en hun verlies. „We hebben van alle Kruiningse slachtoffers de nabe staanden opgespoord", zegt De Jonge. „Van alle slachtoffers heb ben we wel een broer, of een zus of een moeder gevonden, over het hele land verspreid, van Kruinin gen tot Wezep en van Doesburg tot Haarlem." Alle namen van de mensen die zijn overleden of vermist tijdens de ramp worden op glazen platen gegraveerd. Die platen komen op drie zijden van de sokkel van het beeld dat Jan Wolkers in 1957 maakte ter nagedachtenis aan de Ramp. Op de vierde zijde, de voor kant, staat een gedicht van Adriaan Roland Holst. Het comité zamelt geld in om de kosten voor de herdenking te kun nen betalen. „Ik zou het heel erg mooi vinden als "de bevolking van Kruiningen zou bijdragen aan de kosten", zegt De Jonge. „Als het ge dragen wordt door de mensen zelf. Van het geld dat over is willen we de tuin rondom het monu ment opnieuw inrichten en een bankje plaatsen, zodat mensen daar kunnen zitten." De herdenkingen in Kruiningen hebben jarenlang op een laag pitje gestaan, tot het comité een paar jaar geleden besloot tot een jaarlijk se herdenking. „Het was eerst om de vijf jaar. Dat vonden wij geen herdenken, dan krijgt het iets plichtmatigs. Herdenken heeft ab soluut meerwaarde. Ik denk dat de Ramp in Kruiningen een veel gro tere impact heeft gehad dan vijf jaar Tweede Wereldoorlog." Mensen die willen bijdragen aan de herdenking en het monument kunnen geld overmaken op bank rekeningnummer 125570570, ten name van Comité Herdenkingen Watersnood. GOES - Gespannen volgen jonge, maar vooral wat oudere 'meisjes' de verrichtingen van speelgoeddokter Wim Noteboom uit Hein- kenszand. Hij hield gisteren consult bij Histo risch Museum De Bevelanden in Goes, waar hij vooral poppen op leeftijd onder handen kreeg. En een enkel stoommachientje dat een nieuw veiligheidsventiel behoefde. Noteboom repareert al 35 jaar speelgoed, na een loop baan als systeemmanager in de vliegtuigindus trie. De liefhebber van modeltreinen rolde het vak van reparateur in via Vissertoys. Vandaag is hij ook te raadplegen bij het museum van 13.30 tot 16.00 uur. Kijk ook de video: www.pzc.nl/bevelanden foto Willem Mieras RETRANCHEMENT - De 19-jarige Niek van Cuijck uit Retranche- ment is dinsdagochtend het slacht offer geworden van zinloos geweld bij het Casino in Knokke. Zonder enige aanleiding sloeg een voorbij ganger hem in elkaar. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de dader. Nieks vader Jacky doet dan ook aan iedereen die ter plek ke was, de oproep zich als getui gen te melden bij de politie. Hij richt zich vooral tot Zeeuws-Vla mingen die hetzelfde feest als zijn zoon bezochten in het Casino. „Ik weet dat dit feest heel populair is onder Zeeuws-Vlaamse jongeren." Het incident gebeurde buiten het Casino dinsdagochtend omstreeks zes uur. Niek wilde met zijn vrien den naar huis met een taxi. Er was een opstootje gaande. Niek en zijn vrienden hielden zich daar verre van. Vier mannen kwamen langs lopen. Eén van hen ging Niek plot seling te lijf. Hij raakte buiten be wustzijn en is naar het ziekenhuis van Knokke overgebracht waar bleek dat hij een hersenschudding had opgelopen. Zijn pols en vier voortanden waren gebroken. De politie van Knokke onderzoekt de zaak. Die Zierikzeeënaar had het geluk de kerstdagen in de tropen door te mo gen brengen. Het leven gaat daar 'toko toko': in een rustig tempo. Op Bonaire staat één bushalte, maar daar stopt sinds jaren geen bus meer. De maximumsnelheid bedraagt zes tig kilometer per uur. Vanwege alle kuilen in de wegen rijdt ook nie mand harder. Toen de Zierikzeeë- Tip? redactie@pzc.nl naar een auto nodig had, leek het de verhuurder raadzaam om het Antilli aanse verkeersreglement toe te lich ten. „Wie op de breedste weg rijdt, heeft altijd voorrang", begon de ver huurder. De Zierikzeeënaar schreef het braaf op. „En verder?", vroeg hij. „Hoezo verder", antwoordde de verhuurder. „Dit is het verkeersreglement."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51