201 zeeland Organisaties zijn op zoek naar mooiste streekeigen erf Zeeland De missie is volbracht: 732 keer Zeeuws missje llli graphics Zeeuws missje Hanne Liefting begint stichting voor weeshuis Z-Vlaming (19) mishandeld in Knokke 'Aan de ene kant ben ik blij dat het erop zit, aan de andere kant ben je wel lekker bezig' vrijdag 4 januari 2013 Is de huisstijl van llli graphics. Ze duikt overal op: op fietstassen, posters en kaarten. De 366ste van Liesbeth IMIilMMB» terneuzen - De Terneuzense stu dente Hanne Liefting (19) heeft een stichting opgericht om een weeshuis in Ghana te ondersteu nen. Liefting werkte afgelopen zo mer mee aan het opknappen van het weeshuis Suguru in het dorp Bugaya Paala. Ook nadat ze dit na jaar aan de studie milieukunde in Utrecht begon, is ze het weeshuis niet vergeten. Ze wil de 24 jonge bewoners blijven helpen en zette daarom eind vorig jaar de Stich ting Suguru op poten. Hanne hoopt via de stichting gelden in te zamelen voor onder meer matras sen, zakken mais en sojabonen. www.stichtingsuguru.nl door Harmen van der Werf middelburg - Wie heeft het mooi ste streekeigen erf van 2013? Dat is de inzet van een prijsvraag die is uitgeschreven door Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ), land bouworganisatie ZLTO en de Boer derijenstichting Zeeland. Kandida ten maken kans de Erftrofee 2013 te winnen. „We willen met deze prijs waarde ring uitspreken voor boeren en an dere eigenaren van erven die moei te nemen iets extra's te doen", legt SLZ-medewerkster Sylvia Tuinder het doel van de prijsvraag uit. „In Zeeland zijn nogal wat mensen be reid geld en tijd te steken in-het be houd en het herstel van eigen er ven. Dat verdient naar ons idee ex tra aandacht." Zonder de inbreng van particulie ren zouden veel Zeeuwse, streekei gen elementen al lang uit het land schap verdwenen. Hoogstamfruit- bomen zien er mooi uit, maar het fruit ervan laat zich niet gemakke lijk oogsten. Alleen echte liefhebbers houden ze daarom in stand. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor drinkwa terputten. Die hebben in de mo derne landbouw hun functie verlo ren. En veel oude boerderijen wa ren waarschijnlijk afgebroken, als het alleen om doelmatigheid zou gaan. Bij de Zeeuwse Erftrofee staat cen traal wat eigenaren van streekei gen erven hebben ondernomen om de dieren- en plantenrijkdom te bevorderen en wat ze aan be houd van cultuurhistiorie hebben gedaan. Aanmelden voor de Erftrofee kan tot 5 februari. Het inschrijfformu lier is te vinden op de websites van de drie organisaties, SLZ, ZL TO en de Boerderijenstichting Zee land. Telefonisch inschrijven kan ook: 0113-230964. retranchement - De 19-jarige Niek van Cuijck uit Retranche- ment is dinsdagochtend het slacht offer geworden van zinloos geweld bij het Casino in Knokke. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de da der. Het incident gebeurde buiten het Casino dinsdagochtend om streeks zes uur. Niek wilde met zijn vrienden naar huis met een taxi. Vier mannen kwamen langs lopen. Eén van hen ging Niek plot seling te lijf. Hij raakte buiten be wustzijn en is naar het ziekenhuis van Knokke overgebracht waar bleek dat hij een hersenschudding had opgelopen. Zijn pols en vier voortanden waren gebroken. Is het grafisch ontwerpbureau van Ilse Ars-Witmer uit Goes en Liesbeth de Koning uit Kapelle. Ze ronden onlangs het 365dagen project af, of eigenlijk 366 dagen, want 2012 was een schrikkeljaar. door Luc Oggel Het was een hele klus, maar de missie is ge slaagd: Ilse Ars-Wit mer en Liesbeth de Koning van grafisch ontwerpbureau llli graphics in Ka pelle maakten sinds 1 januari ieder dagelijks een 'Zeeuws missje'; een illustratie waarin het Zeeuwse missje, het zelfontworpen boeg beeld van llli graphics, figureert in een situatie die te maken heeft met de Zeeuwse of soms ook lan delijke actualiteit. Ze deden dat als deelnemers aan het landelijke 36sdagen-project. De bedoeling daarvan is dat je elke dag iets creatiefs doet waarover is nagedacht, zodat na een jaar een verzameling heel eigen, authentiek materiaal is ontstaan. „We hadden het ooit wel eens voorbij zien ko men en het leek ons een goede ma nier om onze creativiteit extra te prikkelen", zegt Ilse, de Goese helft van llli graphics. Het bedrijf van de twee bestaat nu ruim tweeënhalf jaar en voor de produc ten (fietstassen, wenskaarten en% posters) is belangstelling, maar winkels willen graag meer dan een handjevol kaarten, ze willen een hele molen vol. Het 36sdagenpro- ject was een mooie stok achter de deur om dat voor elkaar te krijgen. Het vergt nogal wat discipline om elke dag creatief te zijn, tussen alle dagelijkse beslommeringen door. Veel deelnemers haken dan ook voortijdig af, maar zo niet Ilse (II) en Liesbeth (li). „Er was best wat druk, in november had ik wel even een dipje", zegt Ilse. „Aan de ene kant ben ik blij dat het erop zit, aan de andere kant ben je wel lekker bezig." Dat kaartenrek kan nu dus met ge mak worden gevuld, maar het ma ken ervan was niet het enige uit gangspunt. Liesbeth: „We hebben ook de grafische programma's waarmee we werken beter onder de knie gekregen." Een half uur tot maximaal een uur per dag besteedden Liesbeth en Il se aan hun ontwerp, zonder van el kaar te weten wat de ander voor onderwerp had. „Soms hadden we wel eens hetzelfde idee, maar dan had ik net weer een andere invals hoek gekozen", zegt Liesbeth. Het bedrijf loopt op dit moment 'redelijk', aldus het creatieve duo. „Vanwege de afwijkende maat van onze kaarten en de kleine oplage zijn we net wat exclusiever, maar dus ook wat duurder", verklaart Liesbeth. Toch spotten ze Zeeuws missje al regelmatig 'in het wild'. „Ik vind het leuk om dan te zeg gen: 'goh, wat een leuke fietstas heeft u', zonder dat diegene weet wie ik ben", grapt Ilse. Wellicht is het een kwestie van tijd totdat de dames niet meer anoniem over straat kunnen, want het project heeft al veel deuren geopend. Er was de nodige media-aandacht, er hangen canvasdoeken bij de cam ping in Oostkapelle en Zeeuws missje was al even in beeld tijdens Serious Request. Het is de bedoeling dat er van de 'oogst' van afgelopen jaar in mei een boekje verschijnt, maar er zijn inmiddels ook al weer nieuwe plannen: Zeeuws missje gaat op avontuur. Hoe? Liesbeth: „We ma ken Zeeuws missje van stof, een pop dus, en we laten haar vervol gens steeds ergens een week loge ren. Daarna moet ze weer worden doorgeven. We weten niet waar ze belandt, maar mensen moeten haar op de foto zetten en daar gaan wij dan over bloggen." www.illigraphics.nl Ilse Ars (links) en Liesbeth de Koning van llli graphics. Use's persoonlijke favoriet Liesbeth's persoonlijke favoriet De 366ste van Ilse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48