i8l zeeland Baltic Ace was zwaarste klus Verlies waardevolle objecten voorkomen Walradar begeleidt schepen Westerschelde I I I I Brogum luidt met veel muziek en nieuwe stijl het jaar 2013 in PZC KNRM Neeltje Jans 87 keer in actie 'Als je routes afstemt op wat zo'n gebied zelf te bieden heeft, laat je het ook beleven' 'Die oude cichoreifabriek bij Capelle, die komt ner gens voor op een lijst en is dus niet beschermd1 KLASSENFOTO'S EN VERDER vrijdag 4 januari 2013 door Ton van den Nouweland neeltje jans - Het venijn zat 'm in de staart, afgelopen jaar op het KN- RM-station Neeltje Jans. Op 5 en 6 december verleende de Koopmans- dank assistentie bij de redding van opvarenden van het gezonken au toschip Baltic Ace. De redders van Neeltje Jans kwamen 87 keer in ac tie in 2012. Die 87 acties zijn een normaal ge middelde van de afgelopen jaren. Het is er één meer dan in 2011. In 2010 rukte het station nog 102 keer uit en het jaar daarvoor 120 keer. Daarmee lijkt 2010 het keerpunt. Daarna neemt het aantal acties met tientallen af. Neeltje Jans-woordvoerder Robert van Tricht weerlegt de veronderstel ling dat de Kustwacht (die de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij inschakelt) minder vaak alarm slaat. „Dan zou dat uit de landelijke cijfers moeten blij ken, maar dat is niet het geval. Wij zijn minder vaak uitgevaren, ande re stations juist meer. Ik denk dat het het weer is dat het meest van invloed is op onze cijfers. Meer dan tweederde van onze uitruk- door Ali Pankow zierikzee - Poppodium Brogum in Zierikzee telt tot vanavond 20.00 uur af. Dat is het tijdstip waarop het nieuwe interieur, de nieuwe vi sie en de nieuwe identiteit zal wor den onthuld. „Dat wordt een plechtigheid waar bij ik alle genodigden eerst buiten wil ontvangen om vervolgens ie dereen te onthalen in de vernieuw de, veel ruimer ogende zaal", zegt voorzitter Frans Kruijff. Na alle onthullingen wordt het vol gens hem dan hoog tijd voor mu ziek. Daarvoor tekenen vanavond de band Rats on Rafts, dj Di Stefa- no en dj Rijschool Ad. Aanslui tend volgt zaterdagavond de nieuwjaarsparty in Brogum, ver zorgd door de regionale coverband Bad Hair Day's. Rats on Rafts be gint zijn optreden vanavond rond 21.00 uur. Deze band werd in 2005 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor C 9,95 (PR06AKTIE) U Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratie (NA28) Ik betaal doormiddel van automatische incasso: O 28,95 per maand J f. 82.50 per kwartaal Naam: mQv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar pze.nl/abomierwi of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, lezersservice, Antwoorder. 54050.5004 VB Tilburg iMtwwiagngm vontetouden Op ak nfomaef <fe u «ereoctt s de Wet Beschaming Prrcoon&gegevcns van toepassing, in het colofon van de bant en op de »(t>s*e treft u nadere Wonnaöe aan. Ria Geluk, bestuurslid Stad en Lande ken betreft ook de recreatievaart." Topmaand voor Neeltje Jans was augustus. Toen werd 19 keer uitge varen. In juni en september was dat 13 keer. De bemanning van de Koopmans- dank beschrijft de assistentie bij de Baltic Ace in december als 'zwaar en ingrijpend', 's Nachts werd meegezocht naar overleven den en de volgende dag werd een 'vrije-valboot' van het rampschip in veiligheid gebracht. De 148 me ter lange Baltic Ace zonk binnen twintig minuten na de aanvaring met de Corus J. Van de 24 beman ningsleden konden 13 worden ge red. Vijf verdronken zeelieden wer den geborgen en zes personen wor den nog steeds vermist. Ernstigste acties op de Oosterschel- de waren een sportvisser die in maart met boot en al onder de Oosterscheldekering werd getrok ken en een uitgebrande en gezon ken sportvisboot in november. Het KNRM-station Westkapelle kwam 47 keer in actie, station Veere 42 keer. Veel drukker had den de redders het op Goe- ree-Overflakkee. Station Ouddorp kwam 109 keer in actie, Stellen dam 85 keer. opgericht door enkele Rotterdam se jongens die zelf eerst naar heel veel platen hadden geluisterd om ervaring op te doen voor hun ei gen band. Inmiddels heeft de groep een mooie lijst aan optre dens op zijn naam staan. Rats on Rafts zijn vooral geïnspireerd door The Fall, The Cure en Echo and Bunnyman. Dj Di Stefano valt niet onder één noemer te vatten. Hij biedt een mix aan electro, indie dance, nu disco en alles wat beat en ritme heeft. Dj Rijschool Ad laat weten in te zijn voor alle soorten muziek en verzoekjes zijn welkom. De Nieuwjaarsparty van Bad Hair Days in Brogum is een traditie ge worden. Voor de negende keer gaan alle registers open. De band biedt een repertoire met neder pop, rock, ballad, hiphop en disco. Het festijn in Brogum begint zater dag om 21.00 uur. Wat is erfgoed? Iets stoffigs? Iets ouds, iets wat al lang voorbij is? „Welnee, erfgoed geeft karakter en identiteit aan Schouwen-Duive- land", zeggen de makers van de 'No ta Integraal Erfgoedbeleid'. In een se rie van vier afleveringen wordt de no ta belicht. Deel III door Ali Pankow In het buitengebied van Schou- wen-Duiveland dreigen er veel te veel cultuurhistorische elementen verloren te gaan. Die hartenkreet uitte Ria Geluk in 2000 al tot toenmalig wethouder Pia Berrevoets-Ringelberg en be leidsambtenaar Jacco van Baaien. Geluk is voorzitter van zowel Streek- en landbouwmuseum Goe- manszorg en van de Commissie Cultuurhistorische Elementen van de Vereniging Stad en Lande. Directe aanleiding voor haar zorg destijds was de sloop van een oude uienschuur bij Bruinisse. „De gemeente wilde er wel iets aan doen, maar er was geen geld voor. Terwijl toen toch leden van de VAC (Vrouwen Advies Commis sie) bereid waren rond te gaan fiet sen en te registreren. Maar het kwam niet van de grond." Geluk ziet een herkansing in het zogeheten LOP, ofwel: Landschaps ontwikkelingsplan. Dat LOP be oogt oude elementen in het bui tengebied beleefbaar te maken voor hedendaagse bewoners en toeristen. Een concreet voorbeeld: het weer in beeld brengen van het vroegere landbouwhaventje De Staart bij Sirjansland. Vooruit lopend op de Erfgoednota stelde de gemeente twee jaar gele den dat LOP vast en pakte Stad en Lande alvast de inventarisatie van cultuurhistorische elementen in het buitengebied op. „Je moet daar het publiek bij betrekken en je moet het stukje voor stukje per af gebakend gebied doen", weet Ge luk vanuit haar praktijkervaring. Zij pleit ervoor bij aanleg van het wandelnetwerk sporen uit het ver leden (vijvers, kreken, dampalen, veedrinkputten, grenspalen, var kenskotten) in te passen in de ver schillende routes. „Als je die routes afstemt op wat zo'n gebied zelf biedt, laat je het ook beleven. Maar het is best veel werk voor een vrijwilligersorgani satie. Je hebt daar bijna een be roepskracht bij nodig." Geluk weet hoeveel kennis over vroeger er onder de bevolking leeft en zou die graag veel breder uitgedragen zien. „Neem bijvoor beeld de Ring van Dreischor. Van bijna elke gevel is wel iets te vertel len vanwege een bijzonder ele ment: makelaars, bovenlichten, ge velstenen, muurijzers. Stad en Lan de heeft per dorp destijds - zeker veertien jaar geleden - best veel geïnventariseerd. Het resultaat is dan ook twaalf mappen met foto's en er is toen ook een boekje uitge komen. Dat is inmiddels uitver kocht, maar het is zo zonde dat dit alles niet is gedigitaliseerd. Geen tijd, te weinig mensen, onkunde met het computerprogramma. Het zou zeer welkom zijn als iemand bij het gemeente-archief dat eens zou willen uitzoeken en zorgen dat het digitaal beschikbaar komt." Behoud door ontwikkeling spreekt Geluk zeer aan. Van uit Stad en Lande is er dan ook spontaan meegewerkt aan de inventarisatie van cultuurhisto rische elementen in het gebied rond Schuddebeurs. De actualise ring van dit bestemmingsplan is tot proefproject gemaakt in het ka der van de nieuwe wet 'Modernise- door Melita Lanting neeltje jans - Op het voormalig werkeiland Neeltje Jans komt een walradar te staan. De radar wordt 113 meter hoog. De radar wordt gebruikt voor bege leiding van de scheepvaart voor de Westerschelde. „Op die manier kunnen we de scheepvaart op de Westerschelde nog vlotter afwikke len", zegt Annet Uitterhoven van Rijkswaterstaat. Naast de toekom stige radar op Neeltje Jans is in Bel gië ook een exemplaar gebouwd. Zo is de monding van de Wester schelde helemaal afgedekt. De keuze voor Neeltje Jans lag niet ring Monumentenzorg. „Schudde beurs kwam even dwars door on ze planning heen. We hadden de polder Dreischor al in beeld ge bracht en waren inmiddels bezig met inventariseren van de Vier Bannenpolder. Daar hebben we ook al best veel gedaan en onze be vindingen zullen binnenkort gepu bliceerd worden, zodat mensen daarop kunnen reageren." Geluk bepleit dat de bestaande lijs ten van beeldbepalende of bescher- mingswaardige gebouwen en ele menten worden aangevuld. „Daar ontbreken nog wel wat objecten op, hoor. Die oude cichoreifabriek bij Capelle bijvoorbeeld, die komt nergens voor op een lijst en is dus niet beschermd." Stad en Lande is een van de organi saties die al vanaf het voortraject betrokken is bij de opzet van de Erfgoednota. Niet alleen met deze heemkundige vereniging, maar ook met SCEZ, VW en Stichting Renesse werden gesprekken ge voerd. „Dat is goed gebeurd, beter dan die Erfgoedarena. Dat was een wat minder vlot lopende bijeen komst", vindt Geluk. Zij kan zich overigens heel goed vinden in het voornemen een Platform Cultu reel Erfgoed op te richten. Ook dat zou een concreet resultaat kunnen worden van de Erfgoednota. „Zo'n platform zou goed zijn voor de bundeling van kennis en mens kracht", meent Geluk. Maar voor alles vindt zij dat nu eerst eens begonnen moet worden met het eiland een beetje op te rui men. Zij doelt op de wildgroei aan verouderde en/of vervuilde verwij zingsbordjes. „Ik ben zelf al een keer in Zierikzee met een emmer water en een borstel aan de slag ge gaan, maar dat moet beter aange pakt worden. Daar hoeft geen on derzoek aan vooraf te gaan. Geef mij twee dagen twee gemeente werklieden mee en dan wordt het geregeld." direct voor de hand. Het was oor spronkelijk de bedoeling om de ra dar in zee te bouwen, maar dat bleek een te kostbare variant. Daar om is uitgeweken naar de noorde lijke pier bij de Roompotsluis. Hoe de radar er exact uit gaat zien is nog niet bekend. De aannemer die het werk gaat uitvoeren zal zelf een ontwerp moeten maken. De hoogte staat wel vast. Dat heeft te maken met het bereik van de ra dar. Deze hoogte is nodig om over de curve van de aardbol heen te kunnen kijken. Rijkswaterstaat is begonnen met de aanbestedings procedure, naar verwachting start de bouw in april volgend jaar. Oude klassenfoto's van Schou- wen-Duiveland zijn terug te zien én te plaatsen op het blog Kiek Noe! Zijn er beelden te zien van ontevre den kooplui op de markt in Zierikzee via www.pzc.nl/video tips naar schouwen-duiveland@pzc.nl Lees het laatste nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46