wonen 17 Constant en overal het zonnetje in huis Veel huizen hebben een slechte akoestiek. Al die betonnen wanden en harde vloeren zorgen voor weerkaatsing van geluid en een holle, galmende klank. Wat te doen om de echo te verdrijven? door Suzanne Dijkstra Weg met vrijdag 4 januari 2013 die galm! Geluid is niet zichtbaar, maar kan heel onbe haaglijk voelen in huis. Een nagalm als je praat, hard klikken de hakken op de vloer en het ge voel alsof je in een echoput zit, zijn niet echt bevorderlijk voor de gezelligheid in huis. Strak vormgegeven interieurs met harde vloeren, minimalistische le ren meubels en dunne gordijnen, maken de akoestiek vaak niet opti maal. Maar je kunt met een paar simpele ingrepen al heel wat oplos sen. Leg bijvoorbeeld een vloer kleed in de zithoek, hang dikke gordijnen op en plaats hier en daar wat grote kamerplanten. Ook een geluiddempende ondervloer onder parket of laminaat verlaagt het aantal decibellen in huis aan zienlijk. Maar dat is in veel gevallen niet ge noeg. „Vooral in grote woningen zijn meer voorzieningen nodig. Ar chitecten houden vaak geen reke ning met de akoestiek in wonin gen, maar ze zijn wel kwistig met het ontwerpen van huizen met grote raampartijen, gietvloeren en hoge hallen met vides. Je zult er maar wonen met drie kleine kinde ren", zegt Ralph Huiskens. Hij werkt bij Incatro, een bedrijf dat sinds tien jaar akoestische op lossingen realiseert in kantoren en woningen. Huiskens merkt dat er steeds meer vraag naar is. „Akoes tiek is echt trending. Er komen steeds meer bedrijven bij die akoes tische panelen of andersoortige op lossingen aan de man brengen." Incatro levert onder de naam ART- panel speciale kant-en-klare pane len van 6 centimeter dik voor wand of plafond. Ze absorberen de galm in een ruimte. Het pro duct is vermomd als schilderij, af gewerkt met een foto of kleur naar keuze. Dat klinkt als een makkelij ke oplossing. Toch valt dat wat te gen. „Zorgen voor een goede akoes tiek is meer dan simpelweg een paar panelen ophangen. Als je echt effect wilt sorteren, dan moet je goed weten wat jouw woning nodig heeft", weet Huiskens. Akoestiek is meetbaar. Laat dat door een deskundige doen, zodat de ruimte aangenamer gaat klin ken en voelen. Het professioneel la ten aanbrengen van akoestische oplossingen is niet goedkoop. Re ken op een paar duizend euro voor een ruimte van gemiddelde grootte. Huiskens: ,*,Je moet ook oppassen dat je het geluid in de ruimte niet te veel dempt, want dan krijg je een dood gevoel in huis." Volgens ARTpanel werkt het aan brengen van geluiddempend mate riaal op het plafond effectiever dan aan de wand. „Je kunt beide systemen ook combineren. Niet voor niets hebben kantoren vaak een zacht systeemplafond; dat dempt het geluid goed in tegenstel ling tot alle betonnen plafonds in huiskamers." En zo zijn er allerlei oplossingen. Bijvoorbeeld de geluidsisolerende platen uit het Vabrisesysteem van het bedrijf Vacoustic. Ze dempen niet alleen het geluid in de ruimte, ook de storende decibellen van weg- trein- of vliegverkeer of de buren worden gedempt. De mu ren grenzend aan de geluidsbron worden voorzien van trillingsvrije regels met daarin geluidsisoleren de platen, bestaande uit schuim en polyestervezels. Vervolgens wordt het geheel afgewerkt met een dub bele laag gipsplaten. Bijkomend voordeel: de muur is meteen geïso leerd. Hierna kan de wand wor den behangen of geschilderd. Of kies voor het afwerken van de muur met een geluiddempende stuclaag. Ook hiervoor heeft het bedrijf Vacoustic een product: Fineco genaamd. Dit is een meng sel van katoen, lijm en kleurstof dat in gevarieerde diktes op wan den kan worden gespoten of gespa- teld. Hoe dikker de aangebrachte laag, hoe hoger de geluidsabsorbe- rende waarde. En zo zijn er meer leveranciers, waaronder Stucacous- tic, die een akoestisch plafond ge baseerd op duurzame technieken aanbieden. Een plafondspecialist brengt eerst biologische mineraal platen aan op het plafond, om dit te bedekken met een akoestisch vlies en daarna af te spuiten met stucwerk in een stijl naar keuze. Tot slot enkele oplossingen die de akoestiek verbeteren en tegelijker tijd een decoratieve functie heb ben. Het Zweedse designlabel Of- fecct ontwikkelt Soundwave pa nels, oftewel akoestische panelen, ontworpen door bekende desig ners, zoals de Nederlandse Ineke Hans. Bekend zijn ook de Clouds van de Franse ontwerpers Ronan en Er- wan Bouroullec. Voor stoffenmerk Kvadrat ontwierpen zij koppelba- re tegels van textiel, waarmee een soort wolk kan worden gemaakt. Niet alleen staat zo een opvallend object in de ruimte, ze zorgen tege lijk voor demping van het geluid. Onlangs gezien op de Dutch De sign Week: Fields. Dit bedrijf 'geeft de stilte vorm' met driedi mensionale akoestische designob jecten van vilt. Fields levert maat werk en werkt samen met een akoesticus die een goed onderlegd plan maakt. Het ontwerp haakt in op de architectuur van de ruimte, de gebruiksfunctie en geeft de ruimte een thuisgevoel. Om stil van te worden. WW www.artpanel.nl www.stucacoustic.nl www.vacoustic.nl www.kvadratclouds.com www.fields.co.nl www.offecct.se Reageren? wonen@depersdienst.nl l/ï Niet elk tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmland. rn De meeste staan in eigen tuin. door Jan van Mullem Van kalverstal tot theehuis; het kan verkeren... Fred de Jong: „Ja, dat is een flinke verandering. Het is niet zo dat wij plots zijn gestopt met boeren of zo, en dat daardoor de stal overbodig werd. In 2000 hebben wij het stuk grond, grenzend aan onze tuin, gekocht waarop de voormalige stal stond. De vorige eigenaar had het huisje al niet meer in gebruik voor vee; het fungeerde als opslag. Mijn echtgenote zag de stal liefst tegen de vlakte gaan. Ik zag er potentie in, dacht er met een paar ingrepen nog iets moois van te kunnen maken. Dat is gelukt, getuige hèt huidige 'theehuis'." 'Een paar' ingrepen? Er was vast meer voor nodig. „Goed, iets meer, maar ik heb de meeste klussen toch zelf, of incidenteel met hulp van de buurman, kunnen uitvoeren. Handig was dat we rond dezelfde tijd ons woonhuis hebben verbouwd. Een paar kozijnen - ook met glas-in-loodraam erin - heb ik zodoende kunnen overplaatsen naar het theehuis. Verder heb ik elektrici teitsvoorzieningen aangebracht, een nieuw dak er op gezet en al het houtwerk groen en geel gebeitst." NAMEN Fred (63) en Margreet de Jong (63) BEROEP beiden met de VUT WOONPLAATS Carderen TWEEDE HUISJE sinds 2000 FUNC TIE officieel 'theehuis', maar er mag ook wor den gegeten en een sigaartje worden gerookt Fred en Margreet de Jong in hun 'theehuis', een voormalige kalverstal. foto's FdJ Een zware klus was het egaliseren van de beton nen grup, de mestgoot, schreef je in je mail. „Ja, dat viel niet mee. En daarna moest de vloer betegeld worden. Maar ik ben toch best tevreden over het resul taat. De beschikbare ruimte is heel behoor lijk; 4,5 bij 3 meter. De houten loungeset past er prima in. Visite zit er ook graag, hebben we gemerkt. Met z'n vijven is het er goed toeven. Meer kan na tuurlijk ook, maar dan heb je een staanplaats." En dan wordt het onge past om een sigaartje op te steken... „Tja, wordt roken in middels niet altijd en óveral als ongepast be schouwd? Ach, mijn si gaar rook ik toch liever alleen. Boek erbij, iets te drinken... Genieten! In de winter zitten we liever gewoon thuis. Dan is het minder be haaglijk buiten, ook met het tentzeil naar beneden. Van het voor jaar tot oktober vinden wij het theehuistijd." Terwijl de zon er toch altijd schijnt. „Ja, meerdere zonnen, aan de wand. Op elke vakantie moet een zonnetje mee naar huis. We hebben ze van brons, van aardewerk, zelfs van een kalebas, uit Peru. Leuke souvenirs, en ze leveren altijd gespreksstof op!" fjrf Reageren en aanmelden? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43