61 wonen Sieboldinana hebben?! Holle stoel Hollow chair is de naam van de ze originele en multifunctionele armstoel. Judson Beaumont, een Canadese meubeldesigner, teken de voor het spraakmakende ont werp, dat via het label Straight Line Designs aan de man wordt gebracht. Opvallend aan de holle stoel is de open bergruimte on der de zitting en in de armleu ningen. Ideaal om bijvoorbeeld boeken of tijdschriften in weg te leggen, speelgoed knuffels in op te ruimen, of als 'mandje' voor de hond of kat. Overigens biedt de stoel ook zonder vulling een bijzondere aanblik, onder meer door de glanzende afwerking van de binnenzijde. De Hollow chair wordt met behulp van com putergestuurde machines (CNC) uit liefst 618 op maat gemaakte delen 'Baltic Birch plywood' op gebouwd. De zitting wordt van leer gemaakt. Prijs: op aanvraag. www.straightlinedesigns.com vrijdag 4 januari 2013 Kunt u zich een tuin voorstellen zonder camellia's? Waarschijnlijk wel, want de camellia wordt pas sinds 1980 op grote schaal aangeplant. Maar een tuin zonder hosta's, magnolia's en hortensia's? Lastig. Ik denk niet dat in Neder land veel tuinen zijn zon der hosta of hortensia. Magnolia. foto Rvdk Toch deden we het ooit zonder, ze worden pas sinds begin negentiende eeuw aange plant. Toen werden ze in Europa geïntroduceerd door Phi- lipp von Siebold, een naam die je terugvindt in bijvoor beeld Magnolia sieboldii en Hosta sieboldinana. Von Siebold was een Duitse arts, die na zijn studie de wereld introk. Vóór zijn tijd traden avonturiers als hij vaak in dienst van de VOC, maar in de tijd van Von Siebold was die al opgehe ven. Hij nam dienst in het Nederlandse leger en werd aange steld als chirurgijn-majoor. Daarna werd hij naar Batavia ge stuurd en van daar kwam hij in 1823 in Japan terecht. Daar woonden Nederlandse handelaren en diplomaten op een kunstmatig eilandje in de haven van Nagasaki: Des- hima. japan was in die tijd een voor buitenlanders gesloten land en de Nederlanders hadden er als eni gen een voet tussen de deur. Wel was Deshima een soort gevangenis, want de brug waarmee het eiland je met het vasteland was verbonden, werd streng bewaakt. Overdag mochten de Nederlanders onder escorte de stad in, maar 's nachts moesten ze terug. Op Deshima gaf Von Siebold colleges in geneeskun de aan japanners die speciaal voor de gelegenheid Nederlands hadden geleerd. Ook ontmoette hij daar de liefde van zijn leven, Otaki. Zij woonde met hem samen en verlichtte zijn gevangenschap. Na een paar jaar werd hun dochter O-Ine geboren. Philipp von Siebold verzamelde planten, vogels en schelpen. Hij stuurde honderden nieuwe soorten planten naar Nederland, waar zijn introducties nog altijd in de Botanische Tuin van Leiden .te vinden zijn. Omdat hij zo veel planten verzamelde, zou je denken dat hij jaren op Deshima doorbracht. Maar in 1829 werd hij betrapt met gedetailleerde landkaarten, en wegens spionna- ge uitgewezen. Hij vestigde zich in Leiden en begon een kwekerij. Zijn landgoed noemde hij Nippon. Hij trouwde met een Duitse vrouw, maar bleef Otaki en O-Ine missen. In het midden van de negentiende eeuw doorbrak de Ame rikaanse vloot het Japanse isolement; buitenlanders moch ten het land eindelijk binnen. Von Siebold reisde in 1859 te rug naar Japan. Naar Otaki en O-Ine, die inmiddels de eer ste vrouwelijke arts in Japan was geworden. Weer vloeiden blauweregens, camellia's en allerlei soorten clematis naar zijn thuisbasis Leiden. Daar leefde hij niet lang, en ongelukkig. Von Siebold werd in de adelstand ver heven, maar dat veranderde weinig aan zijn moeilijke karak ter. Uiteindelijk verkocht hij zijn kwekerij, keerde verbitterd naar Duitsland terug en stierf daar in 1866 aan tyfus. Foto links: De producten van Fields zijn mooi om te zien én ze geven 'de stilte vorm'. Foto boven: Soundwave panels van Offecct dempen het geluid. Fóto rechts: Zorg voor een goede akoestiek middels wandpanelen. Laat een deskundige eerst een taxatie maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42