zeeland 13 Lichaam vermiste vrouw is gevonden 'Geleidelijke overstap' Hoe scherp snijdt Schippers' kaasschaaf? Zorg om zorg Kleine wijziging in dienstregeling iferiTa commentaar George van Heukelom Bevochtiger Luchtreiniger. Twee in één. LAATSTE VIDEO'S fUii: i i:I u vrijdag 4 januari 2013 - Minder stroomverbruik - Nieuw design - Meer vermogen - Automatische uitschakeling - Stiller 1Speelgoeddokter in Goes (foto) 2. Carla Schönknecht gedeputeerde Bekijk ze op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - De treinen vanuit Vlissingen richting Roosendaal en verder vertrekken vanaf 7 januari een minuut eerder. Op de stations tussen Vlissingen en Roosendaal vertrekt de trein vervolgens tussen de 1 en 3 minuten eerder. De aan passing is nodig om de aankomst en vertrektijden iets te verruimen, waarbij rekening is gehouden met aansluitingen met het openbaar vervoer. Op de stations wordt de wijziging omgeroepen. Binnen 14 dagen niet tevreden geld terug. Exclusief verkrijgbaar bij: Harense Smid, EXPERT, EP, EUROPART, SATURN, Media Markt Uiterst eenvoudig: Bediening Reiniging, Hantering Zonder filterkussen: hygiënisch, probleemloos, eenvoudig onderhoud Geen stoomvorming The Original Het kabinet hevelt een reeks zorgtaken over naar de ge meenten. Inclusief de bijbehorende budgetten. Dat is goed nieuws. De gemeente staat dichter bij de burger dan de landelijke overheid en kan dus beter zorg op maat bieden. Toch liggen er ook gevaren op de loer. De Algemene Rekenka mer sluit niet uit dat er bij de besteding van de gelden wille keur ontstaat. Want wie ziet er op toe dat het budget aan de juiste taken wordt besteed? Ten tweede grijpt Den Haag deze operatie aan om fikse bezuini gingen door te voeren. Valt er met die gekrompen budgetten nog wel adequate zorg te bie den? De derde vraag is: zijn de gemeenten wel in staat deze ta ken naar behoren uit te voeren? Kleinere gemeenten zullen sa menwerking met andere ge meenten overwegen. Misschien moeten de kleinste gemeenten wel constateren dat zelfstandig blijven geen optie is. Het al maar uitdijende takenpakket wordt wellicht te complex voor een bescheiden organisatie. SINT-MAARTENSDIJK - Twee wande laars hebben donderdag rond het middaguur het lichaam gevonden van de vermiste Valerie Rust uit Sint-Maartensdijk. Ze lag in een sloot langs de Provincialeweg bij haar woonplaats. De 72-jarige dementerende vrouw was sinds dinsdagavond gemist. Op diverse internetfora was de af gelopen dagen veel kritiek te lezen over het feit dat pas op woensdag middag een bericht via burgernet werd verspreid, maar volgens de politie werd de vermissing pas op dat moment aangegeven door de familie. Omdat de vrouw niet in de directe omgeving van haar woning werd aangetroffen, heeft de politie een grote zoekactie op touw gezet. Daarbij werden onder meer een helikopter en honden ingezet. De aandacht richtte zich vooral op het Pluimpotgebied, omdat Valerie Rust daar volgens haar familie graag wandelde. Er werd tot laat in de avond gezocht, maar de vrouw werd niet gevonden. De politie wilde donderdag op nieuw met groot materieel gaan zoeken, maar nog voor deze actie kon beginnen, vonden twee wan delaars een lichaam in de sloot aan de Provincialeweg. Hoewel de poli tie eerst nog een slag om de arm hield, werd snel duidelijk dat het om Valerie Rust ging. Tel: 040 - 254 43 61 Fax: 040 - 254 05 35 E-maii: info@venta.nl www.venta-airwasher.nl Made in Germany Nr. 1 in Europa Wereldwijd unieke techniek Droge lucht is moeilijk te reinigen. Bevochtigen reinigen is effectiever. miljoen euro gaat vooralsnog af van het Zeeuwse budget voor jeugd zorg. Nu krijgt Zeeland 20 miljoen. „Ik heb er wel vertrouwen in dat gemeenten 1 januari 2015 de jeugdzorg kunnen overnemen. We kijken nu of we dit en volgend jaar al geleidelijk de overstap kunnen inzetten. Als experiment, vooruitlopend op de nieuwe wet. Dat lijkt me een verstandige voorbereiding." Als de Zeeuwse gemeenten In 2015 de jeugdzorg onder hun hoede krijgen, moeten ze het wel met zes miljoen euro minder doen. foto ANP/Robin Lonkhuijsen De regie voor de Zeeuwse jeugdzorg ligt nu bij de provincie. Met de verschui ving naar de gemeenten verwacht het kabinet dat het jeugdzorgstel sel eenvoudiger wordt. De Statenfracties van PvdA, CDA, D66 en SGP zijn er niet gerust op dat de Zeeuwse gemeenten in 2015 klaar zijn om die verantwoordelijk heid over te nemen. Ook het dage lijks provinciebestuur heeft wat twijfel. Vooral omdat ook de nieu we wet van minister Schippers er nog niet is, zegt gedeputeerde Ge orge van Heukelom (SGP, zorg). „Er is wel een concept, waar de Ka mer op zal reageren. Het zal weer tot aanpassingen leiden. We we ten dus nu nog niet precies waar we aan toe zijn. Het is kort dag, maar ik heb er wel vertrouwen in dat gemeenten op 1 januari 2015 het stokje kunnen overnemen. We kijken nu of we dit en volgend jaar al geleidelijk de overstap kunnen inzetten. Als experiment, vooruit lopend op de nieuwe wet. Dat lijkt me een verstandige voorberei ding." De Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO), de Jeugdzorg en de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ); daar zullen ge meenten een hele kluif aan heb ben, denkt Van Heukelom. Door de forse korting (6 miljoen euro) die de Zeeuwse jeugdzorg boven het hoofd hangt, lijkt het hem wenselijk dat gemeenten komen tot een gezamenlijk jeugdzorgpak ket en met één Zeeuwse jeugdzorg aanbieder werken. „Er zijn nogal wat organisaties die zich bezighouden met hulp aan en zorg voor jeugd. Door organisaties samen te ballen, kun je efficiënter werken en geld besparen. Die sa menwerking wordt ook al gezocht en lijkt me ook noodzakelijk." De Nederlandse gemeenten krijgen op dit moment 13 miljard aan taakspecifieke uitkeringen op een totaalbudget van 52 miljard euro. Dat budget stijgt de komende jaren naar 63 miljard euro omdat het Rijk taken aan hen overdraagt. Toch gaat die pakketoverdracht vaak gepaard met kortingen, zoals in de zorg. Hoe hoog de kortingen worden, is nog niet helemaal hel der, omdat minister Schippers van Volksgezondheid nog werkt aan een nieuwe wet. Gemeenten willen op zich graag de AWBZ en de jeugdzorg onder hun hoede nemen. Ze kennen de WMO-aanpak: vraaggericht wer ken en maatwerk leveren. Toch hebben ze zorgen over de centen. De dienstverlening en on dersteuning voor burgers komt on vermijdelijk in gevaar door de aan de decentralisatie gekoppelde be sparingen. Budget voor begeleiding en per soonlijke verzorging: totale budget korting min 1,7 miljard euro. Huishoudelijke hulp: budgetkor ting van 75 procent. De aanspraak op dagbesteding wordt geschrapt. Begeleiding van cliënten, inclu sief dagbesteding: budgetkorting van 25 procent. Afschaffen zorgzwaartepakket- ten. Besparing van 50 miljoen euro door hergebruik van rolstoelen en scootmobielen. De vraag is of dit haalbaar is. Jeugdzorg: gemiddelde budget korting 25 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3