'Ik druk mijn stempel graag wonen 13 ergens op' Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl door Sharon van Oost Dit huis is onze grootste im pulsaankoop ooit", grinnikt jan (*6o). Samen met zijn vrouw Veronie Rens (59) zit hij aan de grove houten keu kentafel in hun pas verbouwde woning aan de Hogezoom 99. Het echtpaar dat oor spronkelijk van Tholen komt, was wel van plan om ooit naar Schouwen te verhuizen, maar dat het zo snel zou gaan, hadden ze beiden niet verwacht. Jan komt van jongs af aan al op Schouwen. „Vroeger kampeerden we vaak bij een boer in Burgh-Haamstede. En toen al hield ik van dit eiland." Vijf jaar geleden verbleef het stel in een vakantiehuisje aan de Hoge zoom, toen zij bij toeval een verkoopadver tentie voor een huis een stukje verderop te genkwamen. Een bezichtiging volgde en de rest is geschiedenis. De keukentafel is, net als een aantal deuren, gemaakt van het hout dat bij de vorige be woonster als vloer fungeerde. Het is een van de stukken waaruit blijkt hoe creatief Vero nie en Jan zijn. Haar hele leven is Veronie al bezig met handvaardigheid. Haar bronzen kunstwerken stelt ze, naast het werk van an dere kunstenaars, ten toon in haar eigen ga lerie, ZeeUwArt. Veronie: „De mogelijkheid om een galerie aan huis te openen, gaf voor mij de doorslag om naar Renesse te verhui zen. Die luxe had ik niet in Tholen." Ook Jan is, sinds dat hij e.en aantal jaar gele den met vervroegd pensioen ging, veel be zig met zijn handen. Zijn werk bij Philip Morris heeft hij ingeruild voor een oplei ding glaskunst aan de Academie voor Scho ne Kunsten in Antwerpen. Eerder volgde hij daar een opleiding tot beeldhouwer. „Hier heb ik alle ruimte om lekkeF te knutse len". Vijf jaar geleden, op een dag in november, tekenden ze met zijn drieën het koopcon tract. Want, het houten huisje dat jaren gele den nog een eenvoudige vakantiewoning was, werd omgetoverd tot volwaardig woon huis, in dezelfde moderne stijl als die van Veronie en Jan. Goede vriendin Gemma heeft daar haar intrek genomen. Een glazen gang verbindt de twee huizen. Sinds de koop hebben de drie non-stop ver bouwd. Jan heeft bijna alles zelf gedaan. En nu is het, op wat kleine dingen na, af. Het ziet er niet precies uit zoals ze van te voren in gedachten hadden. Jan: „We wilden het huis eigenlijk nog moderner en extremer maken, met grote ramen die doorliepen over het dak en een glazen lift." Die plan nen hebben het echter niet gehaald. Het pas te volgens de gemeente niet in het plaatje. „Daar hebben we ons redelijk snel bij neer gelegd hoor. Je kunt wel tegenstribbelen, maar dan zouden we de bouwvergunning nu waarschijnlijk nog steeds niet binnen hebben." Ondanks dat ze niet al hun dromen konden verwezenlijken, is de signatuur van het stel overduidelijk zichtbaar. Jan: „Ik hou ervan om ergens mijn stempel op te drukken." En dat is gelukt. De tuin doet tropisch aan met kiezelstenen en zuidelijke plantensoorten. En je hoeft niet, zoals bij de meeste huizen aan de Hogezoom, tussen de bosjes door te gluren om het huis te bewonderen. „We hebben de tuin expres open gelaten, zonder veel begroeiing. Openheid is erg belangrijk voor ons." Dat merk je ook aan de grote ramen die zor gen voor flink wat lichtinval op de marme ren vloer. Ieder object heeft wel iets bijzon ders. Ook in de buurt is de familie Rens niet onopgemerkt gebleven. Veronie: „Een hoop mensen hebben de verbouwing op de voet gevolgd." Ook mevrouw Kooman, de vorige bewoonster, komt regelmatig langs om een kijkje te nemen in haar oude huis. „Volgens mij is ze best trots. Dat is toch wel het leuke' aan het wonen in dit Schouwe dorp." vrijdag 4 januari 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39