21 zeeland 365 dagen 'Er is angst of de zorg straks te betalen is' Vertel ons uw verhaal over de Ramp PZC vrijdag Connie Miermans vrijdag 4 januari 2013 door Ondine van der Vleuten Het adagium van 2013 is: ik heb een 365-dagen- project, dus ik leef. Of andersom, daar wil ik vanaf zijn. Nog vóór ik mijn laat ste oliebol achter de kiezen had, wist ik wat mijn project zou wor den. Hoepelen. Dat, heb ik vorig jaar ontdekt, is de énige sport die echt bij me past. Een zomer lang deed ik niets an ders dan filmpjes kijken van vrou wen in zwarte morphsuits die fan tastische dingen deden met licht gevende hoops en hoepelende turnsters op de Olympische Spe len. „Moet je zien!", verzuchtte ik bewonderend, starend naar Anna Bessanova die soepeitjes een hoe pel de lucht in wierp, snel een soort handstand deed op de grond en de hoepel met haar te nen weer opving. Dit probeerde ik te evenaren. Met wisselend succes. „Ik word nog eens gebeld dat mijn vrouw in de tuin vast is ko men te zitten in haar hoelahoep, met één voet in de vijgenboom en de andere in haar nek", zei mijn man tegen mijn schoonmoe- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. - Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl „Er is wel angst of straks alles te betalen is. Het Rijk kort de huishoudelijke hulp met 75 procent Dat treft mensen. We vragen ons af of we die later in een veel slechtere conditie terugzien, waarin ze dan dus veel meer zorg nodig hebben." der, die met verbazing mijn capriolen aanschouwde. Realistisch als ik ben, koos ik maar voor een andere uitdaging: de Hoop Challenge. Ofwel, dertig dagen lang een half uur hoepelen. Een soort mini-36sdagenproject, dus. Zolang de zon scheen, leek dit heel haalbaar. Maar toen kwamen de buien. „Heb je nou alweer het gras kapotgehoelahoept?", klaag de mijn man op een kwade dag, toen het al vijf dagen op rij gere gend had. Wachten tot het droog werd, dat was het enige wat ik doen kon. Eenzaam en verlaten hingen mijn hoepels tegen de schuurmuur, druipend van de re gen die viel of net gevallen was. Want binnen hoepelen, dat is meer iets voor mensen met een balzaal als huiskamer, constateer de ik bedroefd, toen een antiek vaasje sneuvelde. Het draaide erop uit dat ik de hele Hoop Challenge vergat. Nieuw jaar, nieuwe kans. Als het gras weer droog is en de zon weer schijnt. Dan pak ik mijn hoepel op. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De miljarden euro's die het Rijk naar gemeenten wil sluizen voor zorg (WMO, AWBZ en jeugd zorg) dreigen in een bestuurlijk niemandsland te vallen. Althans, dat vreest de Algemene Reken kamer. Willekeur hoe dat geld wordt besteed, ligt op de loer. door Frank Balkenende De Algemene Reken kamer stelt dat er nu al nauwelijks toe zicht is op zorgbud getten die gemeen ten ontvangen. Het kabinet moet het anders regelen als ze straks ook de AWBZ en de jeugdzorg naar gemeenten schuift. Diezelfde gemeenten willen juist niet dat zorggeld 'geoormerkt' wordt. Ze wensen dat het zorgbudget meelift in de jaarlijkse algemene uitkering die het Rijk aan gemeenten geeft. Gemeenten willen de handen vrij hebben om, nu de zorg goedkoper zal moeten worden uitgevoerd, de zorg juist slimmer te organiseren. Is de angst voor willekeur reëel, zo als de Algemene Rekenkamer vreest? Directeur Nelleke Groene wegen van Bureau Jeugdzorg Zeeland: „In principe kan een gemeente met haat algemene rijksuitkering doen wat ze wil. In de praktijk werkt het niet zo. Als een kinder rechter op ons advies besluit een kind uit huis te plaatsen, zal de wethouder van de betreffende ge meente dat moeten regelen en de rekening moeten betalen. Je zult geld voor zorg ook voor zorg moe ten inzetten. Het is echt geen vrij heid, blijheid." Wethouder Connie Miermans van de gemeente Borsele: „Deze vraag getuigt van wantrouwen te genover het lokaal bestuur. Kijk, wij gaan zorggelden besteden aan zorg. Alleen willen we wel flexibel met dat geld om kunnen gaan. Willen we voor minder geld. goe de kwalitatieve zorg blijven leve ren, dan zullen we vooral moeten investeren in preventie om op die manier te voorkomen dat mensen een zorgindicatie krijgen en dus veel duurdere zorg nodig hebben. Stel, je hebt een probleemjongere die hulp nodig heeft Kijk dan met een verder in dat gezin. Hebben de andere kinderen ook proble men? Dat is financieel alleen moge lijk als je de schotten tussen de ver schillende doelgelden weghaalt." Henk Krutwagen, voorzitter WMO-raad gemeente Terneu zen: „Ik zie in ons gebied geen ex cessen. De WMÓ is behoorlijk goed geregeld. Het is wel verstan dig om per regio straks dezelfde zorg te leveren. Het kan niet zo zijn dat je in IJzendijke (gemeente Sluis) totaal anders wordt behan deld dan in Hoek (gemeente Tene- ruzen). Grote verschillen in behan deling per regio is slecht. Overi gens werken de Zeeuws- Vlaamse gemeenten samen op WMO-ge- bied. Dat zal met de AWBZ en de jeugdzorg niet anders gaan, denk ik." Wie oud, chronisch ziek of gehan dicapt is, krijgt volop te maken met zijn gemeente. Die moet bin nenkort zorgtaken - huishoudelij ke hulp, begeleiding en persoonlij ke verzorging, dagbesteding, onder steuning van cliënten en jeugd zorg - uitvoeren. En dat met lagere budgetten, want het Rijk kiepert die taken over de gemeenteschut ting met een gemiddelde budget korting van 25 procent. Is het mogelijk om met zoveel min der geld nog wel iedereen goede zorg te geven? Neem de jeugdzorg. Nu be schikt Zeeland over een budget van Henk Krutwagen. 20 miljoen euro. Daar gaat voorals nog 6 miljoen euro vanaf. Nelleke Groenewegen, Bureau Jeugdzorg: „Ik denk dat het kan. Wij nemen nu al maatregelen. We nemen al anderhalf jaar geen vast personeel meer aan, we hebben een kantoor afgestoten en we pro beren slimmer in te kopen. We kunnen best fors bezuinigen zon der dat dat ten koste gaat van men sen die zorg nodig hebben." Henk Krutwagen, WMO-raad Terneuzen: „Het kan als we stop pen met het idee dat iedereen recht heeft op een voorziening. Soms staat er bij iemand een scoot- mobiel in de gang die" nog geen meter heeft gereden. Het gaat er om of iemand hulp nodig heeft. Daarvoor is het wellicht noodzake lijk dat zorgorganisaties samen gaan. Maak één professionele orga nisatie voor heel Zeeland. In de jeugdzorg bijvoorbeeld zie je nogal wat spelers. Voorkomen moet wor den dat er straks drie hulpverle ners met één kind aan de slag zijn." Gemeenten staan voor een enorme operatie. Behalve voor de jeugdzorg worden ze in 2015 verantwoordelijk voor persoonlijke verzorging: was sen, aankleden en uit bed helpen van mensen. Ook begeleiding verhuist van de ABWZ naar gemeenten. Krij gen ze al die taken op tijd op de rails? Henk Krutwagen: „Het is een enorme operatie, veel werk, maar deze decentralisatie biedt wel kan sen om zorg efficiënt en dichtbij huis te organiseren. Meer preven tie, minder indicaties." Connie Miermans: „We zijn goed op weg. Over jeugdzorg praten we regelmatig in de Taskforce Jeugd, waarin alle Zeeuwse gemeenten zitten. Als het gaat over begeleiden de zorg doen we dat met de ge meenten in de Oosterschelderegio. Er is wel angst of straks alles te be talen is. Het Rijk kort de huishou delijke hulp met 75 procent Dat treft mensen. We vragen ons af of we die later in een veel slechtere conditie terugzien, waarin ze dan dus veel meer zorg nodig hebben." 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kenrosmariftgsaborowwnetit van wefcen «wr C 9.95 (PR06MCM) Ik neem etn doorlopend abonnement er> krijg de eerste 4 mken path (WA28). Ik betdal doormiddel van automatHche incasso: □€28,96 per maand 8250 per kwartaal Ë&SL. Jm'Jv Telefoonnummer jo*, voor ftezprjeontrotey. Ik macttfcite PZC om hef abonncmentsgefo van mijn rekening af te schrijven. Pnhwiinilni —mmr II mi iWek ennti itwciwiyiMHinigi,naimAgwgiw^. Ga naar ftcMtabmmn* of stuur ótat bon zoraler postzegel naar: PZC. lezersservice. Antwoordnr. 54050,5004 VB «burg. silwreotete» van derm*» op ife* Hoe beleefde u de waters nood van 1953? Of: welke verhalen vertelden uw ouders of grootouders over de ramp nacht van 31 januari op 1 februari 1953? De PZC is op zoek naar verha len over de Ramp van zestig jaar ge leden. Belevenissen van mensen die de storm en de dijkdoorbraken heb ben meegemaakt. Ook overgelever de verhalen en binnen de familie rondvertelde anekdotes zijn welkom. De ingezonden herinneringen wor den op de PZC-site geplaatst, een se lectie wordt zaterdag 26 januari ge publiceerd in een speciale bijlage. Daarin wordt zestig jaar na de Ramp stilgestaan bij de gebeurtenissen van toen en de vraag wat de Ramp voor Zeeland heeft betekend. Als voorbeeld een fragment uit een herinnering die in 2003 in de PZC stond, afkomstig van CM. Brouwers: Vlissingen 2 Febr. '53: We werden om half 3 uit bed gebeld. Tegelijk werd de noodklok geluid. Alle kleren boven op de kasten gelegd met de gedachte, als het zo hoog komt als in 1906 blijft het droog. Het water stroomde binnen, wat een geluid is dat! Vader heeft me op zijn rug genomen en op de zolder trap gezet Zijn gebit stond ook nog in een glas en hij was drijfnat. Stuur uw verhaal van maximaal 300 woorden zo snel mogelijk naar: PZC, Postbus 91, 4330 AB Middel burg, onder vermelding van De Ramp. De inzendingstermijn sluit woensdag 23 januari. Mailen kan ook, naar: redactie@pzc.nl, ook on der vermelding van De Ramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2