261 sport Langeler verrast PEC met vertrek 'Ik denk niet dat ik in de windtunnel pas' Weer dopingbekentenis oud-renner Rabobank Ook Del Potro naar Rotterdam Peeters voor de tweede keer in twee maanden de laan uit gestuurd vrijdag 4 januari 2013 door Herman Nijman zwolle - Lichtelijk verrast zijn de spelers van PEC Zwolle bij de eer ste training van het nieuwe jaar. Dat assistent-trainer Jaap Stam aan het einde van het seizoen vertrekt, wekt geen verbazing. Het aangekon digde afscheid van hoofdtrainer Art Langeler doet dat wel. Bij de opbouw van FC en nu PEC Zwolle en de promotie naar de ere divisie hebben Langeler en Stam een bepalende rol gespeeld. Over vijf maanden stappen de twee op. Ze namen die beslissing onafhanke lijk van elkaar. Stam (40) heeft het stappenplan van zijn trainersloopbaan al eerder prijsgegeven. In dat plaatje past nu de stap naar een grotere club. Mis schien waagt hij de sprong naar zijn geliefde Engeland, al wil de oud-international ook graag de cur sus coach betaald voetbal nog vol gen. „Nu maar hopen dat die kans ook komt.." De twee jaar oudere Langeler zegt dat bij hem de laatste maanden de gedachte is gegroeid dat hij eens wat anders moet gaan doen. „Al heb ik nog geen flauw benul wat" „Van Jaap had ik het wel een beet je gedacht, de stap van Art is iets verrassender", stelt aanvoerder Joey van den Berg na de eerste training van 2013. Maar hij weet ook dat coaches niet eeuwig vast geplakt zitten op een stoel, als ze dat in de jachtige voetballerij al wordt gegund. „En na bijna vier jaar is het niet gek dat de trainer wat anders zoekt." Langeler is de langstzittende trai ner van een eredivisieclub. Hij zit exact drie jaar op zijn post en ruim vijf jaar bij de Zwolse club. Toch zijn voorzitter Adriaan Vis ser en technisch directeur Gerard Nijkamp teleurgesteld over de beslissing van de twee trainers om te stoppen. Bij Langeler lag afgelo pen zomer al een nieuw, meer jarig contract op tafel. „We had den er wel een beetje op gerekend dat Art door zou gaan", zegt Vis ser, die er meteen aan toevoegt dat er wel respect is voor het be sluit. „We hebben de kans om het met zijn allen goed af te sluiten, door in de eredivisie te blijven. Dat is het streven voor de komende maanden", stelt Langeler. brussel - Bob Peeters is donder dag gedwongen vertrokken als trai ner van AA Gent. Hij was er am per twee maanden in dienst. De oud-speler van onder andere Roda JC en Vitesse werd eerder dit sei zoen ook al ontslagen als trainer van Cerde Brugge. Onder leiding van Peeters zakte Gent alleen maar verder weg op de ranglijst. Voor hem werd de Noor Trond Sollied, oud-trainer van SC Heerenveen, aan de kant gezet. „Peeters heeft zich maxi maal ingezet", zo liet de club in een verklaring weten. „En dat on der moeilijke omstandigheden. He laas leidde dat alles niet tot resul taat." De Zesdaagse van Rotterdam is donderdagavond be gonnen. Bij de eliterenners zijn er dertien koppels. Niki Terpstra en lljo Keisse wonnen de eerste koppelkoers. Onder leiding van Peeters won Gent niet één keer. In negen wed strijden werd slechts drie keer ge lijkgespeeld. Voorzitter Ivan De Witte verwacht op korte termijn een opvolger voor de vertrekkende trainer te benoemen bij de Buffa lo's. Voorlopig neemt assis tent-coach Manu Ferrera de taken over. In België worden de laatste maan den voortdurend trainers aan de kant gezet. Naast Peeters (Cercle, Gent) en Sollied (Gent) waren dat Ron jans (Standard), Georges Leek- ens (Club Brugge), Chris Janssens (Lierse), Dirk Geeraerd (Waas- land-Beveren) en Adrie Koster (Beerschot). Achter de brede rug van Joop Zijlaard was het 42 jaar goed toeven op de wielerbanen van Europa. Zaterdag neemt hij tij dens de Zesdaagse van Rotter dam afscheid. „Voordat ze me moeten aandouwen." door Ad Pertijs rotterdam - Het hoofd van de 69-jarige Joop Zijlaard loopt deze dagen over. „Nooit geweten dat ik zo populair was", zegt de rondbor stige Rotterdammer als hij in zijn voormalige eetcafé De Gouden Snor ietwat vertraagd aanschuift voor het zoveelste interview. Liefst 42 jaar was het goed toeven achter de brede rug van Zijlaard, maar na zaterdag is dat gedaan. „Ik rijd mijn laatste wedstrijd met mijn kleinzoon Michael van der tien en daarna wordt mijn derny per opbod verkocht voor de kankerpatiëntjes van het Sofia-kin- derziekenhuis", zegt Zijlaard over zijn afscheid op de derde, onge twijfeld kolkende avond van de Rotterdamse zesdaagse in Ahoy. Het is een zelfgekozen afscheid, be nadrukt de man die ook bekend werd als de inspirerende schoonva der van Leontien van Moorsel. „Ik heb gangmakers gezien die ze op de derny moesten zetten en aan douwen. Dat wil ik dus niet mee maken. Ze mogen niet zeggen: het is de Joop van vroeger niet meer." Of hij nog altijd de 'Joop van vroe ger is'? „Niet in alles", klinkt het vanachter twee pretoogjes. „Ik durf niet alles meer te doen wat ik ooit gedaan heb. Vier hoog passé hilversum - Opnieuw heeft een oud-renner van Rabobank tegen over de NOS gezegd dat binnen de ploeg doping werd gebruikt. De Oostenrijkse coureur Peter Lut- tenberger wordt genoemd als do- pingzondaar en ook Michael Boo- gerd komt weer ter sprake. De nieuwe - anonieme - getuige herinnert zich hoe hij in de jaren negentig in het vliegtuig een ge sprek opving tussen Boogerd en mensen van de ploegleiding. „We zaten in het vliegtuig naar Spanje voor het eerste trainingskamp van het jaar. Boogerd was in pa niek omdat zijn hematocrietwaar- de slechts 37 was." De maximaal toegestane waarde voor renners is 50. „Hoe moet dat nou?", vervolg de Boogerd volgens de bron. „Mijn wedstrijden komen eraan, maar ik kan toch niet koersen met een hematocriet van 37! Dok ter Geert Leinders moest uitvoe rig op hem inpraten dat het wel goed zou komen. En Theo de Rooij zat daar vlak naast en deed gewoon mee aan dat gesprek." Volgens de oud-renner gebruikte zijn toenmalige collega Lutten- berger ook. „Ik sliep bij Peter op de kamer. Hij trok zich op een be paald moment terug in de bad kamer. Ik mocht niet binnenko men van hem. Maar ik moest plassen en na een paar minuten ben ik toch maar gewoon de badkamer binnengegaan. Zat 'ie daar met een centrifuge zijn bloed te checken." Verscheidene renners zouden ook in het bezit zijn geweest van zo'n centrifuge. ren bijvoorbeeld. De directie kwam naar me toe om te vragen dat niet meer te doen. 'Het pu bliek staat op de banken Joop, maar we vinden het te gevaarlijk. Als er iemand valt is onze zesdaag se naar de knoppen'." Of dernykoersen gevaarlijk zijn? „Levensgevaarlijk. Wij gangmakers zitten op een doortrapper en de renners hebben geen rem. Als je valt, malen mijn trappers door als een gehaktmolen." Jopie Zijlaard heeft in zijn jeugdja ren wel wat gekoerst op de weg, maar naam maakte hij pas als 'de dikke gangmaker met de grote snor'. „Mijn vader was motorcou reur bij MV Augusta in Italië. Ik reed ook skelters", verklaart hij de interesse die 42 jaar geleden ont stond voor het gemotoriseerd gangmaken van renners. „Als er eentje dood gaat, kun je er tussen komen, kreeg ik toen te horen. Ge lukkig kwam Ahoy toen zelf met derny's voor Ahoy op zondag. Ik zal nooit vergeten dat we op een donderdag met twintig man moch ten proberen op die dingen te rij den. Er waren er die gelijk moes ten kotsen van het in de rondte rij den en er waren er bij die niet naar boven durfden te rijden. Die knepen voor een bocht in de rem men en ja dan val je." Noppie Koch was in die dagen de grote ster onder de gangmakers. „Het waren boeven", zegt hij over de ge neratie van toen. „Vrienden had je niet als gangmaker. Hooguit af en toe na de wedstrijd. Ik ben een keer met Noppie naar de sauna ge weest. Dan denk je 's avonds: hij laat me nu wel passeren. Maar niks hoor, geen sprake van. Ach, het is ook maar goed dat ze me nooit geholpen hebben. Als ze je helpen, leer je het niet." Er waren gangmakers die volgens hem van het rijden met derny's 'bestonden'. Zijlaard niet. Hij heeft het bijna zijn hele leven gecombi neerd met het uitbaten van horeca zaken. Een stuk of twaalf in totaal. „De publiciteit van de baan was goed voor mijn business. Als ik zondagmorgen won in Ahoy zat hier 's avonds de tent vol. Dat was mijn winst." De verhalen over gekochte en ver kochte wedstrijden doen hem pijn. „Natuurlijk speel je elkaar af en toe wel eens het balletje toe, maar bij mij moet altijd de beste winnen. Ik heb nooit een renner 'gekocht'." Zijlaard liet zich nadrukkelijk zien in zijn zaken. At graag een hapje mee en kweekte zo het postuur dat hem beroemd maakte. „In Duitsland was ik tussen al die bier drinkers de grote publiekslieve ling", zegt hij lachend. „Ik werd er aangekondigd als die dikke met zijn vrachtwagen." Het bracht hem geen windeieren. „Natuurlijk moet je een goed postuur hebben. Ik ken gangmakers die wel zeven, acht truien aantrokken en nog niet de zuiging hadden die ik had." Of die zogenaamde 'abri' ooit werd getest? „Nee, ik ben nooit in een windtunnel geweest. Ik weet ook niet of ik er in had gepast." Abri is één, maar tactiek is volgens Zijlaard de doorslaggevende factor in het vak van gangmaker. „Zo lang de renner niets zegt, maak ik de koers", klinkt het ferm. „Als hij 'ho' zegt en we liggen bijvoor- Vorige maand liet ook een andere oud-wielrenner van de Rabobank weten dat de renners voor epo te- rechtkonden bij de Belgische ploegarts Leinders. Ook de ande re bron zegt dat er sprake was van een structureel gebruik van verbo den middelen bij de Nederlandse equipe. „De eerste keer dat ik bij Leinders kwam, vertelde hij me dat ik in twee jaar tijd naturel naar een hoog niveau zou worden ge bracht. Daarna zouden we gaan pieken. Toen ik vroeg wat hij daar mee bedoelde, antwoordde Lein ders: 'Daar kom ik nog wel op te rug'. Ik wist meteen dat ik daar nooit aan zou meedoen. Ik dacht - heel naïef - dat ik het op talent zou redden, maar dat bleek een misvatting." rotterdam - De Argentijn Juan Martin del Potro (rechts) maakt volgende maand opnieuw zijn opwachting bij het ABN Amro World Tennis Tournam ent. Toernooidirecteur Richard Krajicek (midden) heeft dit donderdag laten weten. Met de Zwitser Roger Federer (links) en de Franse spelers Jo-Wil- fried Tsonga en Richard Gasquet doen er vier spelers uit de top tien mee aan het evenement in Rotterdam. Del Potro verloor vorig jaar in de finale van Federer. foto Koen Suyk/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26