201 zeeland Grote herdenking Ramp Kruiningen Verdachte van overval in Vogelwaarde opgepakt Westkapelle Druk en en bewogen jaar voor de KNRM Vier ton voor onderzoek naar afslag A58 bij Goes Chapeau Johannes Fierloos Poppodium Brogum betreedt nieuw tijdperk vrijdag 4 januari 2013 door Nadia Berkelder kruiningen - Bij de herdenking van de watersnoodramp in Krui ningen worden dit jaar de namen van de 64 slachtoffers bij het be staande monument geplaatst. „We willen de slachtoffers in naam terug brengen naar Kruinin gen", zegt Cees de Jonge van het Comité Herdenkingen Kruinin gen. Oud-premier Jan-Peter Balkenen de, die een oudoom, een oudtante en een nichtje in Kruiningen ver loor, komt het vernieuwde monu ment onthullen. Tijdens de herdenking op 1 februa ri krijgen nabestaanden en direct betrokkenen de gelegenheid om te praten over hun ervaringen en hun verlies. „We hebben van alle Kruiningse slachtoffers de nabestaanden opge spoord", zegt De Jonge. „Van alle slachtoffers hebben we wel een broer; of een zus of een moeder gevonden, over het hele land verspreid, van Kruiningen tot Wezep en van Doesburg tot Haar lem." Alle namen van de mensen die zijn overleden of vermist tijdens de ramp worden op glazen platen gegraveerd. Die platen komen op drie zijden van de sokkel van het beeld dat Jan Wolkers in 1957 maakte ter nagedachtenis aan de Ramp. Op de vierde zijde, de voor kant, staat een gedicht van Adriaan Roland Holst. Het comité zamelt geld in om de kosten voor de herdenking te kun nen betalen. „Ik zou het heel erg mooi vinden als de bevolking van Kruiningen zou bijdragen aan de kosten", zegt De Jonge. „Als het ge dragen wordt door de mensen zelf. Van het geld dat over is willen we de tuin rondom het monu ment opnieuw inrichten en een bankje plaatsen zodat mensen daar kunnen zitten." De herdenkingen in Kruiningen hebben jarenlang op een laag pitje gestaan, tot het comité een paar jaar geleden besloot tot een jaarlijk se herdenking. „Het was eerst om de vijfjaar. Dat vonden wij geen herdenken, dan krijgt het iets plichtmatigs. Herden ken heeft absoluut meerwaarde. Ik denk dat de Ramp in Kruingen een veel grotere impact heeft ge had dan vier jaar Tweede Wereld oorlog." Mensen die willen bijdragen aan de herdenking en het monument kunnen geld overmaken op bank rekeningnummer 125570570, ten name van Comité Herdenkingen Watersnood. vogelwaarde - Een 27-jarige man uit de gemeente Hulst is woens dag door de politie aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een overval op een woning in Vogelwaarde. De overval vond op 26 december rond 23.00 uur plaats op een wo ning aan de Elzenstraat in Vogel waarde. De bewoner was alleen thuis, toen plotseling twee onbe kende mannen in zijn woning stonden. Zij bedreigden hem met 'We hebben in september nog zo'n vijftig man van een zandplaat bij de Domburgse Ras sen achter het Oostgat gehaald. Die waren daar met elf Ribs' vastgelopen. Samen met Breskens hebben we ze opgehaald. Een aantal was heel blij met ons'. Ton Willemse. een voorwerp dat op een vuurwa pen leek. Ongeveer een half uur na de overval kreeg de politie een melding van het incident, waarop direct actie is ondernomen door agenten van de surveillancedienst. De technische recherche heeft ter plaatse sporenonderzoek gedaan. En een speurhond is ingezet om de overvallers op te sporen. De woensdag opgepakte verdachte is in verzekering gesteld voor ver der onderzoek. Crisis of geen crisis, de vrijwilli gers van de Koninklijke Neder landse ReddingMaatschappij blij ven in actie komen. Afgelopen jaar zelfs vaker dan ooit. Zo spreekt station Westkapelle van een recordjaar. Ook station Veere bood flink wat waterspor ters de helpende hand. door Annemarie Zevenbergen Een scheepsbrand aan board van de kotter Carpe Diem, op een zandplaat ge strande powerboats en te water geraakte auto's maakten deel uit van de acties van de vrij willigers van de reddingsstations Westkapelle en Veere. Het was een druk jaar voor de red ders. Beide stations kwamen be duidend vaker in actie dan het jaar daarvoor. Westkapelle moest vijf tig keer aan de bak. „Een record jaar", zegt Ton Willemse. In Veere lag dat aantal op 42 keer, twaalf maal vaker dan in 2011. In totaal kwamen de vrijwilligers van de reddingsbrigades Neeltje Jans, Veere en Westkapelle 176 keer in actie, waarbij de hulpverle ning aan de gezonken Baltic Ace een triest hoogtepunt vormde. Het schip zonk begin december na een aanvaring met de Corvus J. Hierbij lieten vijf zeelieden het le ven en worden er nog zes vermist. Van de 24 opvarenden werden er dertien uit het water gered. De Uly van Westkapelle werd een dag na de fatale aanvaring te hulp ge roepen voor de zoekactie naar ver misten. De Uly keerde slechts te rug met een lege reddingssloep. Ton Willemse van het station Westkapelle: „Zo'n scheepsramp maak je gelukkig niet vaak mee, zo iets heeft veel impact op de red dingswerkers. Dat gold ook voor de brand aan boord van de kotter Carpe Diem in maart. De twee mannen aan boord konden niet anders dan hun schip per reddings sloep verlaten. Zij kregen het vuur niet onder controle. Je schip verla ten; dat doet pijn." Maar het reddingswerk kent vele gezichten. Met een lach vertelt Wil lemse over de auto's die Westka pelle 'redde': „We redden mensen en dieren, maar ook te water ge raakte auto's of auto's die op het strand vastzitten en door de opko mende zee dreigen weg te spoelen. Ach, dat kunnen we nu dus ook." Ook Veere kreeg z'n portie voor de kiezen. Hier betrof het zoals ge bruikelijk in problemen geraakte watersporters. Het Veerse Meer blijft een onderschat gebied, ver telt Kees den Hollander. „Mensen gaan een rondje varen alsof ze in de auto stappen. Maar een klein probleempje kan op het water uit groeien tot iets groots, zelfs levens bedreigend. Veel watersporters rea liseren zich dat nog steeds niet. Ze denken dat het Veerse Meer klein en intiem is en zijn dan compleet verrast door opstekende wind." Beide stations merken de gevolgen van de crisis niet direct aan den lij ve, maar zo vertelt Ton Willemse: „We worden vaker vanuit hoofd kantoor in IJmuiden gemaand tot zuinig aan doen. Het sijpelt wel door dat de exploitatie steeds moeilijker wordt." Den Hollander: „De KNRM heeft een bijzondere plek in de gemeen schap. Dat is nog steeds onze kracht. De sterke band met de be volking blijft. Zeker hier in Zee land." Ook het vinden van vrijwil ligers vergt meer energie en creati viteit. Ton Willemse: „Voor de weekeinden krijg je de bezetting wel rond, maar maandagochtend om tien uur is dat een stuk lasti ger. Je ziet dat mensen verder naar hun werk moeten reizen, dus het potentieel wordt minder. Dat hoor je ook bij de brandweer." Kees den Hollander heeft dezelfde ervaring. „Om het klokje rond vrij willigers te hebben wordt wel lasti ger. Ik heb elke dag in m'n achter hoofd 'heb ik voldoende vrijwilli gers?'. Het vergt steeds meer ener gie om alles rond te breien." De KNRM kwam ook in actie voor auto's te water. door Nadia Berkelder NISSE - Johannes Fierloos uit Nisse kreeg donderdagavond uit handen van wethouder Conny Miermans van de gemeente Borsele het chapeaubeeldje. Dat is een onderscheiding die de gemeente af en toe geeft aan mensen die veel betekenen voor de gemeenschap. Fierloos heeft zich 55 jaar verdien stelijk gemaakt voor schietvereniging S.V. Pro Patria Nisse. Hij is baancom- mandant en verbouwde ook nog eens de schietkelder. foto Willem Mieras goes - Voor een onderzoek naar een nieuwe aansluiting op de A58 aan de zuidkant van Goes wil het gemeentebestuur vier ton uitge ven. Dat blijkt uit een voorstel dat naar de gemeenteraad is gestuurd. Van het geld wordt een voorlopig ont werp gemaakt voor de westelijke variant van de aansluiting. Vorig jaar stelde de gemeenteraad ook al eens 550.000 euro beschik baar voor een studie naar de af slag. Het is op dit moment onduidelijk of de afslag er ooit komt. Het Rijk bezuinigt op infrastructuur; de mi nister laat in het vroege voorjaar weten voor welke projecten er nog wel geld is. Goes wil hoe dan ook verder met de plannen. Het colle ge hoopt dat een lobby vanuit de provincie helpt om de minister over de streep te trekken. De variant die de voorkeur heeft van de gemeente Goes ('West-B') kost 18 miljoen euro. Daarbij wordt op een bijdrage van 8,8 mil joen euro van het Rijk gerekend. Als de minister niet over de brug komt, wil Goes aankloppen bij an dere Zeeuwse gemeenten en de provincie, liet het college eerder al weten. zierikzee - Poppodium Brogum in Zierikzee telt tot vanavond 20.00 uur af. Dat is het tijdstip waarop het nieuwe interieur, de nieuwe vi sie en de nieuwe identiteit zal wor den onthuld. Na alle onthullingen wordt het hoog tijd voor muziek. Daarvoor tekenen vanavond de band Rats on Rafts, dj Di Stefano en dj Rij school Ad. Rats on Rafts begint zijn optreden vanavond rond 21.00 uur. Aansluitend volgt zaterdagavond de nieuwjaarsparty in Brogum, verzorgd door de regionale cover band Bad Hair Day's. De nieuw jaarsparty begint om 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20