i8l zeeland Hulp burgers blijft nodig bij onderhoud groen Kerstfeest van 2013 begint al in januari Zeeuwse Erftrofee voor mooiste streekeigen erf Voorstel SP tegen kinderarmoede in raad I I I I I PZC Winkeldochters Verwerijstraat vier uur zonder elektriciteit De kans dat een boom met kluit de volgende Kerstmis haalt wordt geschat op 25 procent vrijdag 4 januari 2013 W door Emile Calon MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg zal meer hulp nodig heb ben van particulieren en bedrijven om het groen in de gemeente op peil te houden, zo zegt beleidsamb tenaar Ad van der Pas. Hij voorziet dat door de bezuini gingen die op de gemeente afko men het onderhoud van het groen nog meer onder druk komt te staan en dat het moeilijk zal wor den om de bestaande variatie en kwaliteit te handhaven. Medio dit jaar besloot een aantal bewoners om de gemeente te hulp te schieten en stukjes openbaar groen te adopteren. Het gaat om de rozenperken aan de Nieuwe Oostersestraat en het Molenwater en het groengebied achter het Zeeuws Archief aan de Brouwerij poortgang. Daarnaast hebben, al dus Van der Pas, nog enkele inwo ners laten weten dat ze een paar groenstroken naast hun hoekwo ning wel voor hun rekening blij ven nemen. Blijven, omdat ze dat al deden, aldus Van der Pas. In april liet hij weten dat de ge meente een half jaar zou kijken of de buurtbewoners serieus werk maken van het adopteren van het openbaar groen. Donderdag vertel de hij dat dat inderdaad het geval is. Hij vindt het dan ook niet no dig om die groenstroken terug in beheer bij de gemeente te nemen 'omdat het nu goed gaat'. Ook is het de bedoeling dat groen- bedrijven de beide bloemenboten adopteren die in de Middelburgse grachten liggen. Daarover is Van der Pas nog in gesprek met ver schillende bedrijven en met de wijkbeheergroep. Hij wilde nog niet ingaan op de vraag of die bedrijven een tegen prestatie verlangen, bijvoorbeeld het plaatsen van een reclamebord, als ze die bloemenboten adopte ren. Van der Pas: „Wij zijn nog in gesprek." De gemeenteraad bespreekt in de komende maanden welke maatre gelen genomen worden in het ka der van nieuwe bezuinigingen. Daarbij zal het groen ook aan de orde komen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Wie heeft het mooi ste streekeigen erf van 2013? Dat is de inzet van een prijsvraag die is uitgeschreven door Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ), land bouworganisatie ZLTO en de Boer derijenstichting Zeeland. Kandida ten maken kans de Erftrofee 2013 te winnen. „We willen met deze prijs waarde ring uitspreken voor boeren en an dere eigenaren van erven die moei te nemen iets extra's te doen", legt SLZ-medewerkster Sylvia Tuinder het doel van de prijsvraag uit. „In Zeeland zijn nogal wat mensen be reid geld en tijd te steken in het be houd en het herstel van eigen er ven. Dat verdient naar ons idee ex tra aandacht." Zonder de inbreng van particulie ren zouden veel Zeeuwse, streekei gen elementen al lang uit het land schap verdwenen. Hoogstamffuit- bomen zien er mooi uit, maar het fruit ervan laat zich niet gemakke lijk oogsten. Alleen echte liefhebbers houden ze daarom in stand. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor drinkwa terputten. Die hebben in de mo derne landbouw hun functie verlo ren. En veel oude boerderijen wa ren waarschijnlijk afgebroken als het alleen om doelmatigheid zou gaan. Bij de Erftrofee staat centraal wat eigenaren van streekeigen erven hebben ondernomen om de die- ren- en plantenrijkdom te bevorde ren en wat ze aan behoud van cul- tuurhistiorie hebben gedaan. Aanmelden voor de Erftrofee kan tot 5 februari. Het inschrijfformu lier is te vinden op de websites van de drie organisaties, SLZ, ZL TO en de Boerderijenstichting Zee land. Telefonisch inschrijven kan ook: 0113-230964. 6 weken lang de krant voor 9,95 ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKT1E). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: €28,95 per maand □€82,50 per kwartaal Naam: OmQv Adres: Postcode:woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: 6a naar pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg n voorbehouden. Op alle informatie die u verstrekt s de Wet Bescherming Perst m het colofon van de kranr en op de website treft u nadere infcxmaöe ai gegevens van toepassing. 'Ik zeg maar zo: weg is weg. We houden niet zo van winkeldochters.' John Lankhaar, CroenRijk Middelburg De kerstboom wordt afgetuigd, de ballen ingepakt, de lichtjes te rug in de doos en alles verdwijnt voor elf maanden naar zolder. De verkopers ruimen hun kerst spullen ook op. Ze proberen de ze week in de uitverkoop nog zoveel mogelijk te verkopen. De prijsbewuste consument slaat nu zijn slag voor kerst 2013. door Theo Giele Bij Intratuin in Koude kerke zijn de overgeble ven kerstbomen - met en zonder kluit - al op gehaald namens de on dernemersvereniging Koudekerke. Ze dienen als brandstof voor de grote kerstboomverbranding van morgenavond. „Zestig tot tachtig bomen", schat Jacco Joziasse, directeur van Intra tuin. „Je houdt altijd bomen over, omdat we onze klanten tot het laatst een keuze willen bieden en dat gaat niet als je vlak voor kerst nog maar enkele bomen hebt staan." GroenRijk in Middelburg heeft de bomen-zonder-kluit afgevoerd naar de milieustraat. „De bomen met kluit zijn door iemand uit de buurt opgehaald. Ze krijgen op het land van die boer nog een tweede kans en als het lukt kan hij ze vol gende kerst verkopen", aldus John Lankhaar van GroenRijk. Of de bo men veel kans op overleven heb ben? „Ik schat 25 procent. Deze bo men zijn in september in Dene marken al uit de grond gehaald en vervolgens zijn ze naar Nederland getransporteerd." Lankhaar wil maar zeggen: de bomen hebben al flink geleden. „Het is meer een aar digheidje, een beetje uit senti ment, dat we die kerstbomen aan In Koudekerke is zaterdagavond, net als in voorgaande jaren, weer een gro te kerstboomverbranding. MIDDELBURG - De SP-afdeling Mid delburg wil dat de gemeenteraad het college van B en W opdracht geeft om armoede onder kinderen aan te pakken. De Socialistische Partij heeft zelf geen raadszetels en gebruikt daar om het middel van het burgerini tiatief om haar voorstel op de agen da van de raad te krijgen. Het initiatief wordt ondersteund met een lijst met daarop 152 hand tekeningen. Er zijn wel regelingen specifiek voor kinderen - zoals het jeugdsportfonds en -cultuurfonds - maar volgens de SP is er sprake van een versnipperd beleid. Daar om is het volgens de partij tijd die boer geven en het scheelt ons transportkosten." In de twee grote tuincentra zijn, net als in andere winkels, de kerst spullen in de uitverkoop. Met na me de modegevoelige spullen en slingers, ballen en ander onverpak te materialen moeten weg. Het op slaan en een jaar later weer winkel- gereed maken van die spullen kos ten zoveel tijd en geld dat de win keliers ze liever met forse kortin gen van de hand doen. Lankhaar: „Ik zeg maar zo: weg is weg. We houden niet zo van winkeldoch ters." Volgens Lankhaar en Jozias se is na de kerst genoeg interesse voor de kerstuitverkoop. Meer tijd loze, duurdere en goed verpakte producten zoals kunstbomen en verlichting gaan terug de magazij nen als ze na de uitverkoop nog geen klant hebben gevonden. „En met een aantal leveranciers heb ben we de afspraak dat ze onver kochte artikelen terugnemen", zegt Joziasse. Voor de ondernemers be gint binnenkort Kerstmis 2013. Ze moeten al snel hun orders voor het komend jaar plaatsen, want begin oktober moe ten de winkels er weer op hun kerstbest uitzien. Toonaangevend is de beurs Christmasworld die op 25 januari in Frankfurt begint. Een kleine duizend producenten van artikelen voor de feestdagen - van kerststalletjes (70 producenten) tot kerstboomhouders (46) en kerst boomversiering (315) - laten daar zien wat ze voor de komende kerst bedacht hebben aan nieuwe trends. Zo waren afgelopen jaar de zwevende roosters waaraan vanal- les opgehangen kon worden een trend. Lankhaar: „In Frankfurt doen de inkopers van de grote ke tens hun bestelling. En dan kun nen de Chinezen aan het werk." www.pzc.nl/video wegiMHMÊiiÊmMxmmwmmmmmsmigmxMm SMRNHMMMMHMHMi voor een geheel omvattend beleid dat armoede onder kinderen be strijdt en gelijke kansen voor kin deren bevordert. Volgens de SP groeit twaalf procent van de kinde ren in de gemeente Middelburg op in armoede. Als norm voor armoe de geldt een inkomen per huishou den van maximaal 120 procent van het sociaal minimum. De SP wil overigens niet dat het geld, nodig voor bestrijding van kinderarmoede, wordt gehaald uit de pot van het algemene minina- beleid. Het voorstel van de SP komt op 28 januari aan de orde in de gemeen teraad. MIDDELBURG - Door een stroomsto ring zaten de bewoners van de Ver werijstraat en Oostkerkstraat in Middelburg donderdag zo'n vier uur zonder elektriciteit. Volgens een woordvoerder van Delta was er, vermoedelijk, door eerdere graafwerkzaamheden in die straat een beschadiging opgetreden aan de elektriciteitskabel. Een aantal monteurs was vanaf 09.00 tot 13.00 uur bezig met de herstelwerk zaamheden. Daardoor zaten 55 ge zinnen geruime tijd zonder stroom. Volgens de woordvoerder van Delta zijn dit soort storingen niet ongebruikelijk. „We hebben er zo'n achthonderd per jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18