'Nieuwe aanpak maakt de optredens leuker' cultuur 113 Band De Kraaien treedt op bij Klomppop 2013 agenda Wegwijzer ook zondagmiddag open New Rotterdam Jazz Orchestra treedt op met gitarist Anton Goudsmit Open dag collectief Opening expositie 'Het Zeeuwse Beeld' 'Gevoel in kleur' DEAL VAN DE DAG Dat is lekker! Geniet met 2 personen bij Grieks Specialiteiten Restaurant Saloniki Middelburg van een uitgebreide speciali teit van de kok, de mixed grill special. Lardinois exposeert bij Kunstuitleen vrijdag 4 januan 2013 v Het New Rotterdam Jazz Orchestra. door Mischa Beckers Enkele jaren terug ging bij Rotterdam Jazz Orchestra het roer om. De huidige bezetting, met belangrijke bandleiders uit de hedendaagse jazz, niet per se uit Rotterdam, brengt allesbehalve standaard big band secties mee. Het orkest treedt graag met gasten op en kiest voor een kenmerkende aanpak. Zondag laat het New Rotterdam Jazz Orchestra met gitarist Anton Goudsmit in Porgy en Bess in Ter- neuzen horen waar dat toe leidt. Het energieniveau bij dit ensem ble is doorgaans hoog. Met Goud smit, bekend van Ploctones en New Cool Collective, stijgt dit on herroepelijk verder. „Anton zoch ten we uit omdat we het een te gekke muzikant vinden", zegt trombonist en oprichter Louk Bou- desteijn. „Hij past goed bij de vrij heid die we hanteren. Anton kan ook alle kanten uit. Je kunt alles doen, van een mooi jazzliedje en heel kleine dingen tot funk en kei hard rocken. En dat met een rede lijk vrije aanpak, hoewel we toch met een grote groep zitten, dus we moeten echt wel dingen afspre ken". Hoe zit het met die vrije aanpak, die Goudsmit onlangs omschreef als 'modular arranging'? Boudeste- ijn legt uit: Het programma leunt op twee kanten: sommige stukken laat men expres open en andere zijn wat meer gearrangeerd. „Dan heeft iemand gewoon een heel dui delijk idee bij de klank van zo'n stuk. Als dat echt zo moet zijn dan wordt het wat meer opgeschreven. Wat Anton zelf heel graag wilde, en wij ook, is dat een aantal stuk ken niet op voorhand gearran geerd zijn. Eigenlijk arrangeer je ter plekke. En we hebben natuur lijk wel een heleboel dingen als houvast. Met die stukken van An ton werkt dat heel goed: heel veel ritmische informatie, een bepaal de maatsoort, een flow, een har monisch ritme of iets dat er is. Hij heeft daar dan zo'n tien verschil lende ritmische ideeën bij, die hij ook zelf speelt en vaak afwisselt". Volgens Boudesteijn geldt als uitda ging voor de rest al die stukken, en in dit geval die verschillende ritmi sche ideeën, goed te kennen. Elk bandlid kiest ter plekke wat hij of zij daarmee doet. „Het leuke is dat je weet dat iemand dat kan doen. Je moet dus steeds opletten en be slissen wat jij alleen of met ande ren kunt spelen." Met zijn allen constant arrangeren, op het podium, dat is opletten ge- WEMELDINGE ELLEWOUTSDIJ K Het beeldhouwerscollectief 'Het Zeeuwse Beeld' in Wemeldinge houdt zaterdag 5 januari een open dag voor alle belangstellenden. De twintig leden van de groep zet ten de deuren van hun gezamenlij ke atelier aan de Wemeldingse Zandweg 21 open tussen 13.30 en 17.00 uur. Het collectief bestaat uit beeldhouwers en keramisten. Zij werken met steen, hout, glas, kuns- stof en klei. Zij hebben een kleine expositie van hun werk ingericht en geven enkele demonstraties. In het Kerkje van Ellesdiek begint zaterdagmiddag de expositie 'Ge voel in kleur' met werk van Marius Nieuwkerk en Lies van Strijdho- ven. De tentoonstelling wordt om 14.30 uur geopend door do cent-kunstenaar Johannes Milhous. Marius Nieuwkerk werkt figuratief in olieverf, kleurpotlood en ge mengde technieken. Lies van Strijd- hoven toont kleurrijk keramisch werk. Na de opening is de exposi tie nog te zien op de zaterdagen 19 jan., 9 en 16 februari en 2 maart. MMMMMHHNMHMNMHMNHMi WRÊHHÊÊÊÊÊ3ÊI 1 foto Andreas Terlaak ovezande - De populaire Haagse band De Kraaien treedt op Hemel vaartsdag, donderdag 9 mei, op tij dens Klomppop 2013 in Ovezande. De ongein en keiharde beats van deze gemaskerde mannen met overduidelijk Haags accent blijkt breed aan te slaan. De hit Ik vind je lekker van De Kraaien staat in de top 10 van meest aangevraagde pla ten voor Serious Request. De schokkende aanpak van de ei genzinnige band is niet aan ieder een besteed, maar op een festival als Klomppop wordt voor een op ruiende rock 'n rollshow als van De Kraaien graag een plekje vrij ge maakt. Ook voor beginnende Zeeuwse bands is er een plaatsje beschik baar op het Klomppop-podium. Via de talentcompetitie Spectra wordt daarom gestreden. Twee van de vijf voorrondes zijn al ge weest. Steeds vier bands spelen in Podium De Klomp om een plaats je in de finale op zaterdag 13 april. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Meliskerke Lammetjesdagen, Kaasboerderij Marie- kerke Mariekerke 24, 10.00-16.00 uur. Middelburg PZC-journalist Jan van Damme inter viewt historicus Wijnand Mijnhardt over het tweede deel van het vierluik 'Geschie denis van Zeeland'. De Drvkkery, 16.30-18.00 uur Ouwerkerk Pannenkoekarrangement voor kinde ren met vooraf rondleiding met gids door museum, Watersnoodmuseum, 15.00 uur PODIUM Domburg 'Tosca gaat vreemd', opera met een speelse benadering. De Parel, 20.15 uur Middelburg Miniconcert pianist Hannes Minnaar. De Drvkkery, 15.30 uur Van Baerle Trio, met o.a. pianist Han nes Minnaar, is te gast bij Stichting Ka mermuziek Zeeland. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Oostburg Concert Cubaanse groep Raices Cuba- nas. Ledeltheater, 20.15 uur blazen en vergt discipline? „Vooral bij die ritmische dingen. Daar moet je echt in duiken. Je moet de verantwoordelijkheid ne men voor de harmonie en het rit me en je moet in principe in je eentje alles neer kunnen zetten want anders gaat iedereen op el kaar staan wachten." Boudesteijn zocht voor dit nieuwe orkest dan ook naar mensen die zelf schrijven. "Iedereen schrijft ei gen muziek, iedereen heeft een band, het zijn eigenlijk allemaal bandleiders. Iedereen doet zijn ei gen projecten en dat maakt het een creatief collectief Je kan ieder een verantwoordelijkheid geven met iets te komen en iedereen voelt zich daardoor ook betrokken. Het gaat om de muziek en niet om de aanpak maar goed, de muziek wordt hierdoor ook echt leuker". Bezetting: Rob van de Wouw en Jan van Duikeren (trompet), Louk Boudesteijn (trombone), Juliane Gralle (tuba), Morris Kliphuis (hoorn), Cyrille Oswald en Miguel Boelens (saxofoons), Bart Wirtz (saxofoons, fluit), Tini Thomsen (klarinetten, baritonsaxofoon), Mark Schilders (drums), Johan Plomp (bas), Reinier Baas (gitaar). Zondag 6 januari, Porgy en Bess, Ter- neuzen, 15.00 uur. nieuw- en sint-joosland - - Thea ter De Wegwijzer in Nieuw- en Sint-Joosland is met ingang van dit jaar voortaan ook op zondag middag open. Trudy Warns en Ar- nout Schop, eigenaren en exploi tanten van dit kleine theater heb ben daartoe besloten om het pu bliek de kans te bieden in alle rust de wisselexposities in de foyer te kunnen bekijken. De expositie van Glen Marijnissen met cartooneske schilderijen wordt zaterdag tussen 16.00 en 18.00 uur geopend. GOES Beeldend kunstenares Ivette Lardi nois exposeert vanaf zondag 6 ja nuari, 14.00 uur haar werk bij Kun stuitleen De Bevelanden in het mu seumcafé van het Historisch Mu seum in Goes. Lardinois maakt beelden, schalen en wandobjecten in klei. Daarnaast tekent zij en maakt ze collages. De kunstenares laat zich inspireren door ervarin gen en herinneringen. Te zien t/m 1 maart van maandag \J vrijdag, 11.00 -17.00 uur en op za. en zon. 12.00 -16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13