io reorganisatie s ee et m e Dienstverlening voor de burger staat steeds meer los van de plaats van de huisvesting van de politie' vrijdag 4 januari 2013 is voor hen betekent. Tom Ritsema, wijkagent in Zuid-Oost-Drenthe, weet nog niet of hij op 'zijn' politiebureau in Exloo kan blijven. „De grootste angst die er leeft bij de collega's, is dat ze hun werkplek moeten verlaten." Er is volgens de 27-jarige Ritsema een ander on derwerp dat nog meer leeft op de werkvloer, en dat is de functieherziening. De korpsen ge bruikten allemaal andere functieomschrijvin gen, waardoor een politieman met hetzelfde werk in Zeeland meer kon verdienen dan in Flevoland. De politievakbonden en de nationa le politie hopen de huidige 7.200 functieom schrijvingen dit jaar terug te brengen tot een stuk of honderd. Ritsema: „Ik zit ook bij de ME. Van mijn colle ga's uit Groningen weet ik dat zij een bereik baarheidstoelage kregen van een paar honderd euro per jaar. Dat kregen wij in Drenthe niet. Dat geeft een wrang gevoel. Het is goed dat dit soort dingen gelijk wordt getrokken." De Eenheid Noord Nederland bestaat uit de voormalige korpsen Friesland, Groningen en Drenthe. Moeten andere politie-eenheden nog beginnen om die oude korpsen om te buigen tot een geheel, in Noord Nederland zijn ze daar jaren geleden al mee begonnen. „De drie korpsleidingen vonden dat door inten sieve samenwerking, voor een deel zelfs fusie van onderdelen, we een aantal zaken beter en goedkoper konden regelen", vertelt Dros. „Daarom werkte de recherche van de drie korp sen al een aantal jaren samen, waren de drie verschillende salarisadministraties al terugge bracht tot één, en hebben we in Drachten voor Noord Nederland een gezamenlijke 112-meldka- mer voor politie, brandweer en ambulance zorg." Nu de nationale politie overgaat tot één salaris administratie en ondersteunende diensten, zo als ICT en personeelszaken, ook centraal wor den ondergebracht, zijn het onzekere tijden voor het personeel in die hoek. Het kan zijn dat de salarisadministratie naar Zwolle ver huist, of nog erger, naar Eindhoven. Die keuze moet nog worden gemaakt. Mengerink: „Dat is wel zuur. De club die bij ons al zo'n reorganisatie heeft meegemaakt, krijgt het nu weer om de oren. Maar dat heb ben we niet kunnen voorzien." Mengerink vindt het dan ook belangrijk dat de ze mensen zo snel mogelijk weten waar ze aan toe zijn. „We lopen namelijk het risico dat goe de mensen op het gebied van financiën, ICT en personeelszaken ergens anders emplooi vin- De hightech-meldkamer in Drachten, waarin de drie noordelijke politiekorpsen en andere hulpdiensten al langer samenwerken. door Merel van Leeuwen en Niki van der Naald A Is ik aan mensen vertel V dat we vanaf 2013 één poli- tie zijn geworden, zeggen ze: maar waren jullie dat dan niet?" Arjan Menge- JL JBl. rink lacht erom. Hij is pro grammamanager Noord Nederland, oftewel: hij leidt het proces dat de politiekorpsen Groningen, Friesland en Dren the moet smeden tot de regionale eenheid Noord Nederland. Nederland heeft namelijk sinds 1 januari een nationale politie. Een van de voordelen is dat burgers voortaan overal gelijk worden behandeld. Oscar Dros, de politiechef van Noord Nederland legt uit: „In Den Haag kon een burger telefonisch aangifte doen als zijn fiets was gestolen. Dan kreeg hij de aangifte thuis die hij moest ondertekenen en terugsturen. In Groningen kon dat niet. Zo waren er talloze verschillen in dienstverlening. Ook de korpschefs wilden een einde maken aan het decentrale bestel van 25 relatief autono me korpsen. Je zou zelfs kunnen zeggen: ko ninkrijkjes." De reorganisatie is een mega-operatie die alle ongeveer 63.000 politiemensen treft. Niemand wordt echter gedwongen ontslagen. De 4.000 politiemensen van de Eenheid Noord Neder land horen, net als hun collega's elders, in de komende anderhalfjaar wat de reorganisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10