buitenland 19 Nieuw schandaal met Duitse wachtlijst cheap.nl dagactie 39 Akkoord begroting VS lost weinig op 55% 3 dagen Twente extra voordelig! 50* cheap, nl /dagactie 10900 - 700 7004 VN: dodental in Syrië veel hoger dan gedacht Wens van nabestaanden verdwenen burgers per /toplocatie één superactie! do 3 januari donderdag 3 januari 2013 WÊKÊHHtÊKKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊM HHKHM a voor Shell Onderzoek naar vader Zorreguieta Een helikopter van de Amerikaanse kustwacht zet bemanning af op de Kul- luk, twee dagen voor het vastlopen. foto Sara Francis/U.S. Coast Guard schip' van Shell in de arctische wa teren. Als gevolg van de olieramp op het BP-platform in de Golf van Mexico in 2010 moeten bedrijven voldoen aan aangescherpte veilig heidseisen. De zogeheten contain ment dome van de Arctic Challen ger, een soort overkapping die op de zeebodem over een olielek kan worden geplaatst, raakte bij de proef beschadigd. In juli raakte de Noble Discoverer, een ander boor- schip uit de Shellvloot bij Alaska, op drift. In november brak op het zelfde schip brand uit. Milieuorganisaties zien in de inci denten een bevestiging dat Shell zijn zaken niet op orde heeft en ei sen dat het bedrijf zijn boorpro- gramma stopzet. Dat is Shell aller minst van plan. „Wij hebben de expertise om veilig te boren. In al le jaren dat we actief zijn in koude en moeilijke gebieden als Sachalin (eiland voor de Russische oost kust) en Noorwegen, zijn er nooit incidenten geweest", zegt een woordvoerder. Of het ongeluk met de Kulluk evenwel opnieuw tot uit stel leidt in de ijsvrije maanden juli tot en met oktober, is nog niet bekend. LEIPZIG - In Duitsland zijn woens dag opnieuw artsen in opspraak gekomen wegens vermeende mani pulaties met wachtlijsten voor or gaantransplantaties. Aan het universitair ziekenhuis van Leipzig blijken 38 patiënten ten onrechte op de wachtlijst te staan als dialysepatiënten. Daar door komen zij eerder in aanmer king voor een nieuwe lever. Het Openbaar Ministerie in Leip- zig is een onderzoek begonnen. In 2012 al kwamen artsen in op- v) spraak wegens vermeende manipu latie met wachtlijsten in Mün- chen, Regensburg en Göttingen. Het OM heeft die zaken nog in on derzoek. Donororganen uit Duitsland wor den internationaal verdeeld door Eurotransplant in Leiden, die de meest geschikte ontvanger zoekt in een van de zeven aangesloten Nabestaanden verdwenen mensen willen dat rol Zor reguieta onderzocht wordt. Vader Maxima zou verant woordelijk zijn voor betrokken heid burgers landbouwsector. 'Burgers maakten de lijsten, niet de militairen.' BUENOS AIRES - De Argentijnse jus titie begint een onderzoek naar Jor ge Zorreguieta, de vader van prin ses Maxima. Het onderzoek spitst zich toe op Zorreguieta's vermeen de betrokkenheid bij de verdwij ning van vier mensen en bij het ontslaan van later vermoorde me dewerkers in de landbouwsector, waar hij leidinggevende posities bekleedde. Samen met Zorreguieta wordt on der andere zijn politieke baas on derzocht, de toenmalige minister José Alfredo Martinez de la Hoz. Een zoon van een van de verdwe nen mensen heeft samen met an deren een klacht tegen Zorreguie ta en Martinez de la Hoz inge diend. Volgens Guido Prividera werd zijn moeder in 1976 door ne gen militairen ontvoerd. In de Ar gentijnse krant Pagina 12 zegt hij dat niet alleen militairen, maar ook burgers verantwoordelijk zijn. „Mijn broer en ik hoorden van een vergelijkbare zaak bij Merce des Benz waar medewerkers 'an dersdenkenden' aanwezen." Onder de eindverantwoordelijken zitten volgens Prividera ook be windslieden van het ministerie van Landbouw. „De lijsten (met namen van tegenstanders) zijn niet door militairen gemaakt, maar door burgers." Prividera kan de namen van de militairen niet meer achterhalen, maar wil nu on derzoek naar bewindslieden. Zorreguieta was onder meer ver bonden aan de Argentijnse Land- bouwassociatie SRA. Deze en an dere instituten worden ervan be schuldigd dat ze politieke tegen standers uitschakelden en bijdroe gen aan de politieke onrust die leidde tot de staatsgreep in 1976. Zorreguieta heeft altijd gezegd dat hij niet op de hoogte was van ver dwijningen. Overlevenden en na bestaanden vinden nu dat zijn rol opnieuw tegen het licht moet wor den gehouden. Advocate Liesbeth Zegveld vindt dat de Nederlandse justitie dat ook moet doen. Ze deed in 2011 aangifte tegen Zorreguieta, na mens nabestaanden van de ver dwenen Samuel Leonardo Slutzky, waaronder zijn dochter Alejandra. Justitie liet in maart weten daar mee niets te doen. Zegveld hoopt echter nog deze maand een nieu we aangifte te doen. De advocate werkt hieraan naar aanleiding van een uitzending van EenVandaag. Daarin zaten getuigen die onder meer verklaarden dat het ministe rie van Landbouw op de hoogte was van verdwijningen. Alejandra Slutzky, die ervan over tuigd is dat Zorreguieta destijds na men aan militairen doorspeelde, hoopt dat de Nederlandse justitie de verdwijning van haar vader nu wel serieus neemt. „Om te voorko men dat Nederland een vluchtha- ven wordt voor mensen die iets ge daan hebben." landen. In een woensdag uitgege ven persverklaring noemt Eurot ransplant de nieuwe verdenkingen 'zeer ernstig'. De organisatie eist een diepgaand onderzoek naar de vermeende wantoestanden in Duitsland om het vertrouwen in het internationale uitwisselingssys teem te herstellen. Bij Eurotransplant werken België, Duitsland, Kroatië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk en Slovenië samen om in de geest van solidari teit zo goed mogelijk gebruik te maken van de schaarse donororga nen. Alle ziekenhuizen in de zeven lan den waar orgaantransplanties wor den uitgevoerd, zijn bij het sys teem aangesloten. De Franse wetenschapper Jean Dausset nam in 1967 het initiatief tot de oprichting van Eurotrans plant. T f* alleen vandaag boekbaar! korting vanBfy per persoon, per arrangement 2 overnachtingen incl. ontbijt 4/ Gratis parkeren en Wi-Fi l/ Gratis gebruik zwembad en sauna 4/ Vlakbij Ootmarsum en Oldenzaal HZ Fletcher Hotel-Restaurant Dinkeloord *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website. WASHINGTON - Amerikaanse politi ci hebben de gevreesde 'fiscal cliff op het nippertje weten te omzei len, maar hebben nog lang geen einde gemaakt aan de onzekerheid over de aanpak van de staats schuld. Het akkoord, dat de afgelo pen dagen op de valreep werd ge sloten, biedt weinig oplossingen en belooft nog deze winter al voor nieuwe spanningen tussen Demo craten en Republikeinen te zor gen. Met het compromis wordt voorko men dat de belastingtarieven voor alle Amerikanen per direct om hoog gaan en wordt een reeks be zuinigingen in ieder geval voor twee maanden uitgesteld. De eco nomische groei valt door het ak koord naar verwachting wel aan zienlijk terug ten opzichte van de afgelopen maanden, maar de reces sie die door de automatische maat regelen, de fiscal cliff, werd ge vreesd wordt waarschijnlijk voor komen. Het allesomvattende ak koord waarmee Democraten en Republikeinen duidelijk maken hoe de staatsschuld in de komen de jaren wordt aangepakt, bleef echter uit. Beide partijen blijven op dat vlak lijnrecht tegenover el kaar staan. Republikeinen zijn mordicus tegen hogere belastingen en eisen grootscheepse bezuinigin gen waar veel Democraten weer niets in zien. Die meningsverschillen kunnen de financiële positie van de Vere nigde Staten in februari alweer on der druk zetten. Tegen die tijd moet worden besloten om het schuldenplafond van de VS, de maximaal toegestane omvang van de staatsschuld, te verhogen om er voor te zorgen dat het land zijn re keningen kan blijven betalen. Tot niet zo lang geleden was zo'n ver hoging een hamerstuk, maar de af gelopen jaren hebben de Republi keinen de discussie aangegrepen om meer bezuinigingen te eisen van de Democraten. De Republi keinse leider John Boehner gaf na de laatste stemming over het be grotingsakkoord in het Huis van Afgevaardigden alvast aan dat de strijd nog niet is gestreden. GENEVE - In Syrië zijn meer dan 60.000 mensen omgekomen sinds het begin van het verzet tegen het regime van president Bashar al-As sad bijna twee jaar geleden. Het zijn er veel meer dan de Vere nigde Naties dachten, zei de Hoge Commissaris voor de Mensenrech ten van de VN, Navi Pillay, woens dag. De Zuid-Afrikaanse noemde het aantal in een e-mail 'echt schokkend'. Het getal is gebaseerd op een stu die waaraan maanden is gewerkt. Onderzoekers van de volkerenorga nisatie telden via zeven bronnen 59.648 doden tussen maart 2011 en november 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9