zeelandI 19 15.000 Nog een tijdje indikken E Sint Jan ten Steene brengt duivelse komedie Zijn mensen dan minder belangrijk dan leidingen? Axelse Sassing SI 'We maken een veilige» geleidelijke aansluiting op de oude Tractaatweg tot die ook is verbreed' N62 Lezing van Evamaria Jansen over rouwzorg Maranatha bijeen in zaal protestanten Nieuwjaarsveldrit door polderbossen Musica Mondo vrolijkt Alzheimercafé op Mantelzorgers gaan samen aan het diner Raices Cubanas op de planken in Ledel donderdag 3 januari 2013 In totaal 15.000 vrachtladingen zand zijn nodig om het oostelijke Sluiskil- tunneltracé bij de skihal op te hogen. infographic Felix Binicewicz bron en artists impressions Grontmij Nergens loopt de Tractaatweg zo dicht langs huizen als bij de Sasweg in Axelse Sassing (foto). De provin cie speelde eerst met het idee alle huiseigenaren uit te kopen, maar het knooppunt ter plekke is verlegd. Het heeft de onrust niet weggenomen, integendeel. Het is niet anders. Als de Sluiskil tunnel half 2015 af is, moet het verkeer verderop over de Trac- taatweg tussen Terneuzen en Zelzate nog een tijdje 'indikken'. De provincie hoopt de nieuwe Tractaatweg in 2016 op te leve ren. Alles moet dan meezitten. door Harmen van der Werf W ie wel eens van af de Wester- scheldetunnel richting de brug bij Sluiskil rijdt, kan het niet zijn ontgaan. De grondwerken voor de nieuwe aan sluiting op de toekomstige Sluiskil tunnel en de N61 (Hoek-Schoon- dijke) zijn praktisch gereed. Bouw combinatie BAM-TBI ligt op sche ma. Fred Lindenberg, projectleider wegen en kunstwerken bij op drachtgever Kanaalkruising Sluis kil BV, weet het zeker. „Vanaf het laatste weekend van mei kan het autoverkeer al over de nieuwe aan sluiting." Niet dat alles dan al klaar is. Tot de ingebruikname van de tunnel blijft er een tijdelijke verbinding naar de bestaande weg richting de Sluiskilbrug. Terwijl de westzijde van het Sluiskiltunnel-tracé al goed zichtbaar is in het landschap, is van het oostelijke tracé, langs de skihal bij Terneuzen richting Trac taatweg, nog weinig te zien. „We zijn recent begonnen met het gra ven van de bermsloten", vertelt Lindenberg. Het echte werk begint deze maand nog, als na de doop van de tunnelboor op 17 januari het boren van de tunnelbuis kan beginnen. Bij het boren komen massa's boorspecie vrij. Dat zal wor den ingezet om het oostelij ke Sluiskiltunnel-tracé op te ho gen. Lindenberg wijst op een grote installatie op enkele tientallen me ters van zijn kantoor. „Al het mate riaal dat vrijkomt, wordt daarin van elkaar gescheiden. Zand, klei, veen en bentoniet. Bentoniet is ric van den Bossche, bewo ner van de Sasweg in Axel se Sassing, voelt zich be kocht. „Vindt de provincie mensen dan minder belangrijk dan leidingen?" Hij doelt op de aanpassing van het verkeersknoop punt Tractaatweg-Axel, die de pro vincie doorvoert. Het knooppunt was eerst aan de noordkant van de huidige kruising gepland. Om te voorkomen dat lei dingen moet worden verlegd - wat veel geld kost - is echter besloten de kruising op de huidige, zuide lijkere plek te houden. „Maar de verbrede weg komt daardoor wel vijftien meter onze richting op", geeft Van den Bossche aan. „Ik heb wethouder Van Schaik en ge deputeerde Van Beveren gevraagd een keer bij ons te slapen. We tril len soms nu al uit bed door langs- denderende vrachtwagens. Dat wordt alleen maar erger." Volgens Van den Bossche wil de provincie de fijnstof- en geluidnormen ver hogen, zodat ter hoogte van de Sas weg geen overlastbeperkende maatregelen nodig zijn. „We wach ten de definitieve plannen af en beraden ons dan op stappen." een hele fijne soort klei dat wordt gebruikt om bij het boren de steundruk op de wanden te hand haven, voordat de tunnelsegmen ten worden geplaatst. Bentoniet is vrij duur spul. Dat is het recyclen waard." Het bespaart ook veel geld dat het zand kan worden hergebruikt. Het komt 'gratis' beschikbaar en er hoeft alleen een hulpbrug over de Koegorsstraat te worden gebouwd om het zand met vrachtwagens naar het oostelijke wegtracé te brengen. Het zal in totaal om 15.000 vrachtwagens gaan, weet Lindenberg. Het tunneltracé aan de Terneuzen- se kant zal met een flauwe bocht aansluiten op de Tractaatweg rich ting België. Daarin is een knoop punt voorzien waarop de Guido Gezellestraat van en naar Terneu zen aantakt. Kanaalkruising Sluis kil BV maakt ook di.t knooppunt. Dat de Tractaatweg later wordt ver breed, is geen probleem, aldus Lin denberg. „We maken een veilige, geleidelijke overgang van onze twee keer tweebaansweg naar de Tractaatweg en dan is het wachten op de verdubbeling van de Trac taatweg." Zowel de Sluiskiltunnel als de Trac taatweg maakt deel uit van de N62, de hoofdweg tussen de A58 bij Heinkenszand en de Belgische grens bij Zelzate. Het hele N62-tracé, met ook de Westerscheldetunnel, wordt uitein delijk twee keer tweebaans met ongelijkvloerse kruisingen. De Tractaatweg zal als laatste ver dubbeld worden. De provincie houdt rekening met uitvoering in 2015-2016, terwijl de Sluiskiltun nel al half 2015 klaar moet zijn. Vraagtekens zijn er nog rond de aansluiting van de Tractaatweg op de Kennedylaan/R4 bij Zelzate. Het Vlaams agentschap voor we gen en verkeer werkt aan een plan, maar een planning is er nog niet. door Edy de Witte sint jansteen - Met de dijenklet ser 'Pizza van Pisa' hoopt toneelve reniging Camere van Rhetorica Sint ]an ten Steene weer zoals al tijd volle zalen te trekken. Negen spelers van de Steense toneelclub brengen het stuk in drie bedrijven van Luc Kerkhofs op de planken. De regie is voor het eerst in han den van Christian Mac Tag- gart-Verwer. De laatste 35 jaar ac teerde ze en nu treedt ze in de voetsporen van haar vader, wijlen Piet Verwer, die 25 jaar aan het roer stond van het Steens toneel. Het verhaal gaat over pizzabezor ger Jef Pizza, die op eën dag be zoek krijgt van de duivel met de vraag om hem zijn ziel te verko pen. In ruil krijgt Jef drie weken al le macht over het vrouwelijk schoon. De drie weken zijn snel voorbij, maar dan bedenkt Jef zich... Met de hulp van zijn vrien den probeert Jef er alles aan doen uit de klauwen van de duivel te blijven. De première is zaterdag 12 januari in de Warande in Sint Jansteen. Daar wordt ook zondag 13 januari gespeeld. Hierna gaat de toneel club op toer naar de Halle in Axel (vrijdag 18 en zaterdag 19 januari) en Den Dullaert in Hulst (zaterdag 26 en zondag 27 januari). Aanvang is telkens 20.00 uur, de matinee van 27 januari begint om 14.30 uur. Kaartverkoop voor alle uitvoe ring via 0114 316703 en internet. www.toneelsteen.nl Paul Sturms (links) als de duivel die uit is op de ziel van Jef Pizza, gespeeld door Ivan de Witte. foto Camile Schelstraete KLOOSTERZANDE In zorgcentrum Antonius aan het Pastoor Versterplein 1 geeft psy cho- en rouwtherapeute Evamaria Jansen uit Gent op 29 januari om 20 uur een lezing onder de titel: 'Rouwen doe je met elke vezel van je lichaam'. De entree is gratis, opgeven is wel gewenst en moet voor 15 januari via 0114 364050, 0114 315149 of 0115 454088. HOEK Maranatha houdt in Hoek ook in 2013 weer samenkomsten op zon dagavonden. Op 6 en 20 januari, 3 en 20 februari worden lezingen ge geven en praten belangstellenden, aan de hand van de bijbel, over the ma's die ieders toekomst aangaan. De bijeenkomsten worden gehou den in de zaal van de Protestantse Gemeente aan de Langestraat en be ginnen telkens om 19.00 uur. AXEL Toerclub Axel houdt zondag haar traditionele nieuwjaarsveldrit. Deelnemers kunnen kiezen uit par koersen van dertig, veertig of vijf tig kilometer. Alle tochten gaan over polder- en dijkwegen en door de bossen tussen Axel, Sint Jan steen en Heikant. Deelnemers ver trekken tussen 9.00 en 11.00 uur vanuit café Cambrinus aan de Markt in Axel. TERNEUZEN Het Alzheimercafé Zeeuws-Vlaan- deren begint het jaar maandag 7 ja nuari om 19.30 uur spetterend. Tij dens de eerste bijeenkomst, in de Terneuzense Vesteflat B, kunnen betrokkenen hun verhaal doen en vragen stellen. Musica Mondo speelt er muziek van eigen bodem en repertoire uit onder meer Oost-Europa en Latijns Amerika. OOSTBURG Steunpunt Mantelzorg Porthos zet mantelzorgers uit de gemeente Sluis donderdag 10 januari in het zonnetje door hen een viergangen diner voor te schotelen. Het diner vindt plaats in restau rant Het Stadhuis in Oostburg en begint om 18.30 uur. Er wordt een eigen bijdrage van 19,50 euro ge vraagd. Dat is inclusief drie con sumpties. Opgeven kan nog tot en met morgen via 0117-457050 of via de website: administratie@welzijnencultuur.nl OOSTBURG Raices Cubanas treedt morgen, vrij dag, op in het Ledeltheater in Oost burg. De zevenmansformatie is een charangaband en brengt traditione le Cubaanse muziek, zowel reper toire van anderen als eigen num mers. Het optreden begint om 20.15 uur- Kaarten reserveren a 20 euro via www.ledeltheater.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63