al zijn frustraties 11 sport 25 Stroetinga wint NK mass-start buitenlandse handen Derde World-Cupticket blijft nog in de la Trainer Kruys terug bij FC Dordrecht Pepe uitgeschakeld na kijkoperatie Mark Emke keert terug als roeicoach donderdag 3 januari 2013 WmiMHllMlllll wordt een bijzonderheid het voetbal. De meesten van hen zijn ook actiefin de grote Ameri kaanse sporten als honkbal, Ameri can Football en basketbal. Ze pik ten de mooiste parels in, de clubs met de meeste potentie: Manches ter United, Liverpool en Arsenal. Kenmerkend bij al die drie clubs is dat de eigenaren vooral investeren in de commerciële afdeling en mar keting. Voor het overige moet de club de eigen broek ophouden en liefst nog een mooie afschrijving op de investeringskosten mogelijk maken. De Amerikanen kijken naar de lange termijn en de waar- devermeerding van de club en dus van hun aandelen. Heel anders zijn de Russische, Ara bische en Aziatische investeerders. Misschien dat Abrahmovic van Chelsea nog enigszins een open boek is. Hij is een voetballiefheb ber met een vermogen van tien miljard die zich wel een speeltje kan veroorloven dat honderden miljoenen kost. Heeft hem toch maar mooi een Champions Lea gue opgeleverd. Hoe anders is dat bij de eigenaar van Manchester City, de heer Man- sour bin Zayed bin Sultan Al Na- yan uit de Verenigde Arabische Emiraten. Hij nam City in 2008 over en pompte sindsdien meet dan 500 miljoen in nieuwe spe lers. Dat leverde vorig seizoen een landstitel op, en een tekort op de begroting van 125 miljoen euro. De 42-jarige sjeik, die tot nu toe welgeteld eenmaal een wedstrijd van City heeft gezien, paste dat be drag lachend uit zijn achterzak bij. Waar die 'betrokkenheid' vandaan komt weet niemand, maar het baart de Engelse clubs wel zorgen. Van enige eerlijke concurrentie is geen sprake meer. Daarom wordt er momenteel ook fel gedebatteerd tussen de eigenaren van de twin tig clubs in de Premier League. De reden: Financial Fair Play. De Uefa eist binnen enkele jaren simpel weg sluitende begrotingen, zonder trucjes, en een meerderheid van de Engelse clubs onderschrijft de noodzaak. Arsenal en Manchester United lopen zelfs voorop. Lo gisch, want deze 'Amerikaanse' clubs hebben een zeer gezonde, huishouding, dankzij hun immen se en immer volle stadions, de pri ma sponsormogelijkheden en mer chandise. Felste tegenstanders voor nieuwe financiële regels zijn evenmin ver rassend Manchester City en Ful- ham van Mohamed El Fayed. Die laatste wil namelijk helemaal nie mand in zijn boeken laten kijken. Er zijn zelfs eigenaren die eisen dat er onmiddellijk een salary-cap voor de clubs komt in de Premier League, om te voorkomen dat de komende maanden weer 'oneerlij ke' concurrentie wordt bedreven. Een salarisplafond in de Premier League moet wel enigszins in per spectief worden gezien. Het nieu we tv-contract levert de komende drie jaar telkens 2,2 miljard op. Of tewel 110 miljoen euro per club. Dat is meer dan alle Nederlandse eredivisieclubs samen aan tv-geld ontvangen. De laatste keer dat hij een belang rijke 1500 meter won, was tijdens de Spelen in Vancouver. „Ik heb nu het recht verdiend om te star ten. Dat is in Nederland heel be langrijk. Voor je kunt denken aan winnen op de Spelen, moet je er als Nederlandse schaatser eerst maar eens zien te komen." Tweede in de skate-off voor de mannen werd een andere 'come back kid', Stefan Groothuis. De sprinter van BrandLoyalty was het halve seizoen geveld door een vi rus. Sven Kramer pakte het derde World-Cupstartbewijs. Maurice Vriend en Koen Verweij waren al geplaatst. De nieuwjaarswedstrijden om een plek op de 1500 meter in de ko mende World Cups in Inzeil en Er furt werden woensdag bij de vrou wen gewonnen door Diane Valken burg en Linda de Vries. Zij grepen twee van de drie be schikbare tickets. Het derde start bewijs blijft nog even in de la bij de schaatsbond liggen. Marije Jo ling werd derde in de skate-off (in 2.00,13), maar de afwezigheid van Ireen Wüst en Jorien ter Mors, de twee snelsten op het NK allround, is reden voor de KNSB om bedenk tijd aan te houden. Wüst kondigde afgelopen week end al aan dat ze de skate-off on zin vond en met haar snelle tijd (1.56,89) een aanwijsplek zou moe ten krijgen. Woensdag meldde ze zich ziek af. Neusklachten en verhoging, zei haar coach Gerard Kemkers. „Dus topsport is uitgesloten." Kemkers rekent ook op een aanwijsplek. Mark Tuitert haalde bij de skate-off alles uit zijn ranke lichaam. foto Jerry Lampen/ANP DORDRECHT Trainer Gert Kruys is terug bij FC Dordrecht. Hij is de opvolger van Harry van der Ham, die vorige maand zijn functie neerlegde. Van der Ham werd in de voorberei ding van het seizoen benoemd als tijdelijke vervanger van Theo Bos, die aan alvleesklierkanker lijdt. Hij zou aanvankelijk slechts twee maanden aanblijven. Kruys werkte tussen 2006 en 2010 al als trainer bij FC Dordrecht. Hij ging daarna aan de slag bij FC Vo- lendam, waar hij vorig jaar werd ontslagen. MADRID Real Madrid zal het voorlopig zon der verdediger Pepe moeten stel len. De Portugese verdediger heeft woensdag in Portugal een kijkope ratie ondergaan aan zijn rechteren- kel. Hoe lang Pepe aan de kant moet blijven, is niet bekend, maar volgens lokale media kan het een maand duren voor hij terug is. De competitiewedstrijd van zondag te gen Real Sociedad komt daardoor sowieso te vroeg. Coach José Mourinho zal moeten puzzelen voor dat duel, omdat ook andere verdedigers als Sergio Ra mos en Fabio Coentrao en Marcelo er niet bij zijn. AMSTERDAM Mark Emke keert terug als bonds coach van roeibond KNRB. Emke, zelf oud-toproeier, stopte in 2008 als coach, maar keert op voor spraak van topsportadviseur Joop Alberda terug. Emke (53) gaat eind januari direct mee op trainings kamp naar het Portugese Avis. In dat land was hij de laatste jaren werkzaam als bondscoach. In zijn eerste periode bij de Neder landse bond coachte Emke de Man nen Acht op de Spelen van Athene (2004) naar zilver. Vier jaar later lukte het in Peking niet om succes te boeken met de Holland Vier, waarna Emke opstapte. heerenveen - Arjan Stroetinga heeft woensdag de eerste editie van het nationaal kampioenschap mass-start op zijn naam geschre ven. De marathonschaatser van de BAM-ploeg maakte in Thialf bij de verkorte marathonwedstrijd, een nieuw onderdeel binnen het lange baanschaatsen, het werk van zijn equipe succesvol af. Gary Hekman kwam als tweede over de streep en veroverde het zilver. De BAM-ploeg van Jillert Anema nam direct na het startschot het initiatief. Alle zeven rijders van de groene brigade zetten zich aan kop en stonden die leiding de res terende twintig ronden niet meer af. Nadat de 'knechten' hun werk hadden gedaan, toonden Groene- veld en Stroetinga in de laatste twee ronden hun laatste versnel ling waarna Stroetinga met over macht de zege greep. Bij de vrouwen zegevierde Irene Schouten Ze bleef na vijftien ron den Mariska Huisman voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25