241 sport Van Cerwen is favoriet van de dartfans Cruijff neemt met gelijkspel afscheid Mark Tuitert rekent af met i± £F Meerderheid clubs Engelse Premier League en Championship is nu in Engelse clubs blijven een ge liefde prooi voor buitenland se investeerders van divers pluimage. Vlak voor kerst werd Leeds United (anno 1919) overgenomen. donderdag 3 januari 2013 door Max van der Put LONDEN - Michael van Gerwen greep dinsdagavond net naast de wereldtitel darts en woensdaga vond moest hij - vermoedelijk vooral daardoor - opnieuw Phil Taylor voorrang verlenen. De 52-ja- rige Engelsman werd tijdens het jaarlijkse Awards Dinner van prof- bond PDC in het Dorchester hotel in Londen uitgeroepen tot darter van het jaar 2012. Dat had Taylor niet alleen te dan ken aan zijn zestiende wereldti tel. 'The Power' won ook de Pre mier League of Darts en twee be langrijke televisietoernooien, de World Match play en het Players Championship. Ook gooide hij in 2012 drie negendarters en behield hij zijn positie als nummer één op de wereldranglijst. Boxtelaar Michael van Gerwen mocht drie awards in ontvangst nemen. Die van de beste jonge spe ler van Ret jaar, zijn collega's van spelersbond PDPA verkozen hem tot beste darter van 2012 en hij was veruit (54 procent van de stemmen) de meest favoriete spe ler bij de dartsfans. De pas 23-jarige Van Gerwen lever de dan ook verbluffende presta ties. Zo won hij de World Grand Michael van Gerwen nam in de finale tegen Phil Taylor tot twee keer toe een voorsprong, maar verloor de eindstrijd uiteindelijk met 7-4. foto Ad van Hasselt BARCELONA - Johan Cruijff heeft woensdag met een gelijkspel tegen Nigeria (1-1) afscheid genomen als bondscoach van Catalonië. De beroemde nummer 14 kreeg na afloop van het vriendschappelijke duel in het stadion van Espanyol in Barcelona een daverend applaus van de ruim 27.000 toeschouwers. Cruijff kondigde twee maanden ge leden zijn afscheid aan als bonds coach van Catalonië. Hij vervulde de erebaan drie jaar. Cruijff had ook woensdag weer de beschikking over veel topspelers van FC Barcelona, zoals Xavi, Car les Puyol, Gerard Piqué, Sergio Busquets, Christian Tello en Jordi Alba. Sergio Gonzalez bracht Cata lonië al na drie minuten op voor sprong. Dike bezorgde Nigeria in de 55e minuut de gelijkmaker. Celtic Glasgow heeft de leiden de positie in de Schotse Premier League verder versterkt. De club versloeg naaste belager Mother well (1-0), dankzij een treffer van Gary Hooper. Celtic koestert na de zege een voorsprong van negen punten op Motherwell. Britse clubeigenaar Prix in Dublin, wat hem 100.000 Engelse ponden opleverde (zo'n 125.000 euro) en zijn tweede plek op het WK was goed voor hetzelf de bedrag. Daarnaast won hij ze ven 'gewone' PDC-toernooien en gooide hij drie negendarters. Door zijn goede jaar staat hij nu vierde op de wereldranglijst, zijn hoogste positie ooit. Voor Raymond van Barneveld was er ook een onderscheiding. Hij kreeg de prijs voor de beste presta tie op een televisietoernooi voor zijn zege op Michael van Gerwen in de finale van de Grand Slam of Darts. Ook kreeg Barney een wildcard voor de Premier League of Darts, een reeks van vijftien wedstrijden op donderdagavonden waarvoor dit keer tien in plaats van de ge bruikelijke acht topdarters worden uitgenodigd. De tien zijn: Taylor, Lewis, Wade, Van Gerwen, Ha milton, Van Barneveld, Whitlock, Newton, Thornton en Anderson. De Premier League begint op 7 fe bruari in Belfast. Dean Winstanley werd woensdag avond uitgeroepen to beste nieuw komer bij de PDC en Dave Chisnall als de beste speler van het ProTour-circuit (de niet-televisie- toernooien). door Jaap van Essen Het was een mijlpaal die eigenlijk niemand op merkte. De overname .van Leeds United door een investeringsgroep uit Dubai haalde de meeste Nederlandse kranten niet eens. Een ook in En geland was het geen groot nieuws. Toch betekende de deal van 65 mil joen euro dat nu meer dan de helft van 44 voetbalclubs uit de hoogste twee divisies in Engeland in buitenlandse handen is. Nog maar 21 van de grootste clubs zijn in Britse handen, de overige 23 staan volledig onder controle van investeerders uit vele verschil lende werelddelen en landen. De achtergronden van die buitenland se eigenaren zijn zeer divers, hun motivatie een club in Engeland te kopen is dat ook, als al bekend is wat men in hemelsnaam met een voetbalclub wil. En juist omdat vaak zo volstrekt onduidelijk is wat al die nieuwe eigenaren willen met hun speeltje, groeit het wan trouwen bij de fans en de voetbal bond. Vroeger, toen alle clubs nog in En gelse handen waren, was het sim pel. De eigenaar was meestal een bemiddeld man uit de stad waar de club zetelde. Met een club die succesvol was kocht een eigenaar aanzien in de eigen omgeving en een leuke aftrekpost voor de belas tingen. Ze zijn er heus nog wel in Engeland, clubeigenaren die je su per-supporter kunt noemen. Maar hun aantal slinkt wel zienderogen. Millwall FC Sheffield Southampton Watford FC Wednesday Fulhc Zo heeft Bill Kenwright een meer derheidsbelang in Everton. De man is al zijn leven fan, maar wil nu toch al jaren wanhopig van zijn aandelen af. Kenwright is best rijk, hij wordt geschat op een ver mogen van ruim 40 miljoen, maar dat is bij lange na niet genoeg om Everton vooruit te helpen. Ever- ton moet weg van het oude Goodison Park, dat te klein is. Maar voor nieuwbouw hebben club en Kenwright geen geld. En potentiële kopers zijn niet gek, die zien ook welke immense investe ringen nodig zijn. De grootste groep buitenlandse ei genaren in het Engelse voetbal, zijn de Noord-Amerikanen. Zij kij ken vooral met zakelijke ogen naar Mark Tuitert wint de skate-off over 1500 meter in een tijd van 1.46,82. De olympisch kam pioen miste het eerste deel van het Seizoen vanwege een ribbles- sure en moest toeslaan om nog zicht te houden op deelname aan' de WK afstanden. HEERENVEEN - Mark Tuitert is te rug. De olympisch kampioen op de 1500 meter won woensdagmor gen de skate-off voor World-Cup- deelname in Thialf. Een bevrij ding: „Ik heb getwijfeld, heel 2012 aan me voorbij zien schieten en vannacht wakker gelegen. Deze wedstrijd rijd je niet voor je lol." Tuitert viel aan het begin van het seizoen en brak een rib. Op een ex perimentele deelname aan de Utrecht City Bokaal na, was hij het hele seizoen uit de running. Woensdag kon hij eindelijk weer aan de bak, in de vroege ochtend voor lege tribunes. „Maar ik heb het benaderd als een olympisch kwalificatietoernooi. Het is een klotewedstrijd. Er hangt zoveel vanaf, het is 's ochtends... Wie rus tig kan blijven, wint. En dat geldt ook voor de Spelen." Tuitert snakte naar de jaarwisse ling, al bracht hij die slapend door, met oordoppen in. Het jaar 2012 kon wat hem betreft niet snel ge noeg afgelopen zijn. „Ik ben blij dat we in een nieuw jaar zitten, ik moet weer vooruitkijken, mezelf niet gek maken." De twijfels waren groot bij de schaatser, wiens moeder plotse ling overleed, die in een schaats ploeg zonder sponsor zat, brak met zijn onafscheidelijke mentor Jac Orie, overstapte naar Beslist.nl en hard onderuitging voor de eer ste prijzen werden verdeeld. „Het was mentaal zwaar. Na mijn val heb ik twee weken chagrijnig als een wrak op de bank gelegen. Mijn vrouw Helen heeft me echt moeten oppakken. Aan de andere kant: als je zó kunt balen van te leurstelling, zit die strijd nog in je lijf." De skate-off was het moment waarop Tuitert eindelijk kon afre kenen met de frustraties van een heel jaar. „Ik heb slecht geslapen, ik stond al helemaal 'aan'. Om dan te winnen, van niet de minste 1500-meterrijders... Poeh. Ik had dit nodig." Zijn nieuwe coach Gerard van Vel de had gezien dat het goed zat bij Tuitert. „Hij heeft me vrij gelaten de afgelopen week, hij begrijpt de onrust in mijn hoofd heel goed. Als het mes op je keel staat en je hebt zoveel meegemaakt de afgelo pen periode. Dat zit ergens, dat moet er een keer uit." Dat hij eergisteren voor de vierde keer dit seizoen onderuitging in de training, deed daar niets aan af. Tuitert kan er nu om lachen. „Ik mis stabiliteit. Van een gebroken rib heb je langer last dan je denkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24