i8l zeeland Preventie 'Het blijft weggegooid gemeenschapsgeld' In Vlissingen niet die eenheidsworst Toekomst Goes-West ongewis door financiële onzekerheid corporaties II e PZC m Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 EF donderdag 3 januari 2013 door Henk Postma VLISSINGEN - De vuurpijl, waarmee grondlegger Thierry Potin het startschot had moeten geven, werd onder de voet gelopen, nog voordat hij de lont had aangesto ken. Zo'n. gedrang was het dinsdag middag op het Badstrand in Vlis singen bij de nieuwsjaarsduik. Op hun sprintje naar zee konden de meer dan vijfhonderd betalen de deelnemers bij wijze van spre ken over de koppen van de duizen den toeschouwers rennen. Van burgemeester René Roep werd een aanmoedigend woord -ver wacht. Maar daarop was, bij zoveel publiek, de bescheiden geluidsin stallatie niet berekend. Ooit, toen met Nieuwjaar in Vlis- sings nog de traditionel snorkel- tocht alle aandacht trok, kreeg Thierry Potins zwemclub De Stormvogels een handjevol leden bereid ook maar eens de zilte kou tegemoet te rennen. De animo groeide daarvoorgroeide. Vorig jaar vond de Nieuwsjaarsduik zo massaal navolging, dat het stad huis bedacht dit keer de teugels wat strakker aan te halen, en voor wat extra faciliteiten te zorgen, zo als voldoende badhokjes voor het omkleden. De organiserende stich ting Zwemmen langs Walcheren Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE) Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28) Ik betaal doormiddel van automatische incasso: U 28,95 per maand 82.50 per kwartaal Naam: mQ v Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer: Handtekening: Ga naar pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg Pntswijzigngen ïoortehouden. Op alle infomabe die u «erctrekt s de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In hel colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan Volgens een woordvoerster van de gemeente Vlissingen is er in aanloop naar de jaarwisse ling heel veel aan preventie gedaan. Zo is onder meer met jongeren gesproken en is hen gewezen op de gevolgen van het aanrichten van vernielingen. Nieuwjaarsduik als 'één groot Vlissings feest'. De belangstelling dit jaar was overrompelend. Volgend jaar komt er een tent bij. foto Carina Dumais had voor deelnemers (die deze keer elk twee euro moesten beta len) 350 medailles geregeld. Dat bleek bij lange na niet toereikend. En dan waren er ook nog heel wat buiten de meer dan vijfhonderd of ficiële deelnemers die 'op eigen houtje' mee het water in renden. „Schitterend", kijkt organisator Bart Roelse terug, „Eén groot Vlis sings feest! En zonder oranje mut sen. Niet de Unox-eenheidsworst die je op veel andere plaatsen ziet." Als het aan hem ligt, wordt het volgend jaar nog groter, met nog meer ondernemers als spon sor. „Want nu was de tijd wat kort: veertien dagen om het op de rails te zetten." Er was gratis kof fie, chocolademelk en erwtensoep. Maar het was er niet meer van ge komen om het strand, zoals ande re jaren, met linten af te zetten. „Dat moet volgend jaar beter", vindt ook burgemeester Roep, die zag dat Vlissingen ook midden in de winter een unieke trekpleister is. „Dus volgend Nieuwjaar zetten we er op het strand ook een tent bij", kondigt hij alvast aan. Leuk voor de nieuwjaarsreceptie? „Ik weet niet", aarzelt hij, „of mensen daar nou op zitten te wachten. Ze komen voor de duik, niet voor offi ciële praatjes. Maar prachtig dat het zo uitgroeit: Nieuwjaar als ont moetingdag voor de bevolking," De schade veroorzaakt tijdens de jaarwisseling is minder dan de andere jaren, zo blijkt uit een rondgang langs de gemeenten. Maar een woordvoerster van Veere wil niet zeggen dat de schade meevalt. „Het blijft weg gegooid gemeenschapsgeld." door Emile Calon Maximaal zo'n zes duizend euro, zo schat een woord voerster van de ge meente Vlissingen de schade in die tijdens de jaarwis seling is veroorzaakt in haar ge meente. Vergeleken met eerdere "ja ren gaat het om een betrekkelijk gering bedrag. Nog maar een paar jaar geleden, tijdens de jaarwisse ling van 2007-2008 ging het om ruim het vijftienvoudige. En vorig jaar lag de schade in Vlissingen nog tussen de 15.000 en Ï8.000 eu ro. Volgens de woordvoerster is burge meester René Roep dan ook be trekkelijk tevreden over het gedrag van de inwoners van Vlissingen tij dens de jaarwisseling. Ze bena drukt dat het nog altijd beter kan maar dat de schade nu toch echt erg lijkt mee te vallen. Het druilige weer tijdens de jaarwisseling is vol gens haar niet alleen de reden waarom de schade zo beperkt is ge bleven. Ze benadrukt dat de ge meente veel in preventie heeft geïnvesteerd. Zo werden in de da gen voorafgaand aan de jaarwisse- In de Middelburgse Stromenwijk waren in totaal drie autobranden in de nieuwjaarsnacht. foto Roland de Jong ling heel wat prullenbakken en af valcontainers gedemonteerd of af gesloten. Ook ander kwetsbaar straatmeubilair werd tijdelijk ver wijderd of extra beschermd. Uit de eerste inventaris blijkt dat het toch nog gelukt is om een aantal afvalbakken op te blazen, een aan tal verkeersborden te beschadigen en een ondergrondse afvalcontai ner te beschadigen. Ook werd een bushalte beschadigd. De schade daarvan wordt echter niet meege nomen in het totaalbedrag omdat die bushalte geen eigendom is van de gemeente. Hoewel gemeentelijke veegploe- gen al volop bezig waren bleek gis teren wel dat maar weinig mensen bereid zijn om na het afsteken van vuurwerk een bezem te pakken en de straat zelf schoonmaken. Op tal van plaatsen in Middelburg en Vlissingen waren op straat nog de vuurwerkresten te zien. Hier en daar viel op dat het eigen domein wel was schoongeveegd en dat de vuurwerktroep op het publiek do mein was gedeponeerd. De gemeente Middelburg kon gis teren nog niet vertellen hoeveel materiaal tijdens de jaarwisseling is vernield. Wel meldde een woordvoerder dat in de dagen voorafgaand aan Oud en Nieuw zestien prullenbakken, a 330 euro per stuk, door vuurwerk bescha digd zijn geraakt. Een woordvoerder van de gemeen te Veere meldde dat daar, voor zo ver gisteren bekend, er voor 2600 euro schade was veroorzaakt. Ver geleken met voorgaande jaren valt dat bedrag erg mee. „Maar het blijft natuurlijk wel weggegooid ge meenschapsgeld." Een jaar eerder had haar gemeente te maken met een schadepost van 7000 euro. De grootste kostenpost voor Veere is de schade aan een ondergrondse container in Koudek'erke, begroot op 2000 euro. door Nadia Berkelder GOES - De nieuwbouw- en renova tieprojecten in Goes-West komen in gevaar. Woningbouwvereniging RWS houdt alle voorgenomen plannen de komende tijd tegen het licht, inclusief de renovatie van de wijk. De woningbouwvereniging komt als gevolg van nieuw kabinetsbe leid ernstig in de financiële knoei: de komende vijftien jaar moet RWS 84 miljoen euro afdragen aan het Rijk. Men verwacht dat een deel daarvan, 29 tot 44 mil joen euro, gecompenseerd kan worden door huurverhogingen. Voor de andere 40 tot 55 miljoen moet een andere oplossing wor den gevonden. Die oplossing vindt RWS voor een deel in het stopzetten van investe ringen. Projecten waar al aan be gonnen is, zoals het Erasmuspark, worden afgemaakt. De komende maanden worden alle toekomstige projecten tegen het licht gehou den, zowel nieuwbouw als her structurering. Dit voorjaar moet duidelijk worden wat nog wel en wat niet meer doorgaat. Ook andere woningbouwvereni gingen snijden in hun investerin gen. Stadlander heeft: de bewoners van de verouderde wijk Sint-Maar tensdijk-West laten weten dat de plannen voor herstructurering van hun wijk misschien niet doorgaan. Een groot aantal huizen in die wijk staan inmiddels leeg. In Goes-West zijn inmiddels ook een aantal huizenblokken tegen de vlakte gegaan. Woningbouwvereniging RWS is niet uniek. Alle corporaties in het land verkeren in financiële onze kerheid door de berichten uit Den Haag. De Walcherse woningbouw verenigingen lieten eerder al we ten dat hun investeringen in nieuwbouw en renovatie onder druk staan door de voornemens van het kabinet Rutte 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18