et knalprijzen 2013 in! buitenland 19 Pakistan toch verder met poliovaccinaties 60 doden in stadion Ivoorkust 'Vuile' campagne rond abortuswet Altijd korting op stipreizen.nl Costa Emirates Nationaal taboe ontketent politieke veldslag in Ierland V Altijd korting bij iL Stip!^ ,tetdam StfV*"! Zie stipreizen.nl/dubai St/n d Zie stipreizen.nl/itttl iw p.(L2 pri pa «ar« 'Aid «ui CjlmDtiMfeKK '«ervwnjstaKw B» katinjti 24* rctós wiiwrW Ce v ji BmUpiltr co pijs*}tpspti voatufitiAfi ...of bel met 020 - 66 woensdag 2 januari 2013 WHKXSBSHKHKKKÊÊKHKKKKKBÊKKHKKKÊKKKÊKKÊeKStÊKÊÊHÊKÊÊHÊHKÊKKHKKSKB&ÊKHKKÊHKKÊHÊHKKMKIÊIÊÊHÊKKÊHHÊKH^ door onze correspondent Wilma van der Maten LAHORE - Zes vrouwelijke hulpver leners en een arts zijn gisteren doodgeschoten in Pakistan. Hun voertuig werd doorboord met ko gels door onbekende schutters. De vrouwen en de man waren op weg naar huis van hun werk in een kindertehuis in het district Swabi, ongeveer 75 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Is lamabad. Een motief voor de aanslag ont breekt vooralsnog. Vorige maand werden in Pakistan negen hulpver leners doodgeschoten. Zij waren betrokken bij een nationale inen tingscampagne tegen polio, onder auspiciën van de Verenigde Naties. Ondertussen is het inentingspro gramma hervat na een onderbre king om veiligheidsredenen. Op elke twee medewerkers van het poliocampagneteam is een po litieagent neergezet. Ondanks de bewaking blijven de hulpverleners angstig. „Sinds de moordaanslagen op onze collega's weten we welk ri sico we lopen, maar we geven niet op", zegt medewerkster Aisha Bi- bi. De moordaanslagen waren ver moedelijk het werk van de Tali ban, die het immunisatieprogram- ma uitleggen als dekmantel van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. De oorzaak daarvoor is dat de CIA op de jacht naar Osama bin Laden een vaccinatieprogram ma had opgezet in Abbottabad, waar ze vermoedden dat de opper- terrorist zich schuilhield. Sindsdien dreigen de Taliban alle hulpverleners die vaccinaties uit voeren, dood te schieten. Deson danks wil de Pakistaanse regering door met het vaccineren tegen po lio. „We hebben geen keus. Als we ons laten bangmaken, kampen we straks met een enorme epidemie, die zich over heel Azië kan ver spreiden", stelt Noorul Amin Men- gal, hoofd van de provinciale ge zondheidszorg in het conservatie ve Punjab. Pakistan weet wat een polio-epide mie betekent. In 1994 raakten meer dan 20.000 kinderen ver lamd door het virus. Onder presi dent Asif Ali Zardari begon Paki stan twee jaar geleden met het Na tionale Nood Vaccinatieprogram ma. Polio werd tot een nationale ziekte uitgeroepen. De Raad van Is lamitische Geestelijken verspreid de de boodschap dat de poliovacci naties 'halal' zijn - oftewel, 'toege staan' - en ze niet, zoals de Taliban de mensen wijsmaken, tot on vruchtbaarheid leiden. „We hadden even succes", zegt een gefrustreerde Mengal. „Dit jaar hadden we niet meer dan 56 uitbraken. Dat is voor het eerst in twintig jaar. Sinds de VN, onze grootste donor, na de moorden de inentingsprogramma's heeft stilge legd, vrezen we voor een nieuwe uitbarsting. Polio is zo besmette lijk. Als je het virus van iemand krijgt, ben je binnen een paar uur echt goed ziek en beginnen de eer ste verlammingsverschijnselen waar niets meer tegen te doen is." Het hoofd van de provinciale ge zondheidszorg maakt zich zorgen om een nieuw poliovirus, dat zich snel verspreidt. In China is een eer ste patiënt gevonden die het virus in Pakistan had opgelopen; 34 mil joen kinderen onder de vijf wach ten op immunisatie. Hij wijst naar de straat voor zijn kantoor, waar ernstig misvormde mannen op zelfgemaakte 'skateboards' langs wachtende auto's rijden en sme ken om een roepia. Het zijn bijna allemaal voormalige poliopatiën ten. „Als we nu niet doorgaan met vaccineren, puilen straks onze stra ten uit met gehandicapten", waar schuwt Noorul Amin Mengal. ABIDJAN - Bij een massaal gedrang na een vuurwerkshow in Abidjan, de economische hoofdstad van het West-Afrikaanse Ivoorkust, zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker 60 doden en tiental len gewonden gevallen. Onder de slachtoffers zijn veel jonge kinde ren. Het drama gebeurde bij het Félix Houphouët-Boigny-stadion in het centrum van de stad (4 miljoen in woners). De belangstelling voor de vuurwerkshow was enorm en een deel van de menigte raakte na af loop in het gedrang beklemd. Wat er precies is gebeurd, is nog ondui delijk zei de minister van Binnen landse Zaken, Hamed Bakayoko, gistermiddag. Hij heeft een onder zoek ingesteld en een crisiscen trum opgezet voor bijstand aan slachtoffers en nabestaanden. Het vuurwerk dat de overheid aan bood, moest de bevolking vertrou wen geven in een nieuwe start na jaren van politieke strijd en ge weld. Ierland heft, als laatste wes ters land, het verbod op abor tus op. De wetgeving is beperkt, maar gaat voor de bisschop pen en de anti-abortusgroe pen te ver. 'Vuile' campagne tegen wet. door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - Ierland heft, als laatste westers land, het verbod op abor tus op. Dat is zeer tegen de zin van de bisschoppen en de an ti-abortusgroepen die een 'vuile' ofwel persoonlijke campagne star ten om de wet tegen te houden. Dubliners werden de laatste dagen verrast met een vreemd schouw spel. Helder verlicht hingen aan lantaarns en verkeersborden over al posters van moeders die teder hun baby vasthouden. 'Enda, be scherm ons!' huilde het opschrift. De emotionele oproep was gericht aan de Ierse premier Enda Kenny. Die kondigde aan dat zijn regering abortus wil legaliseren in geval van incest, verkrachting, levensge vaar voor de moeder of een fatale afwijking bij de foetus. Het is een overwinning voor coalitiepartner Labour, een voorstander van zwan gerschapsonderbreking. Binnen Kenny's eigen partij Fine Gael zijn ze minder enthousiast. Kenny stond voor een voldongen feit: Ierland is anderhalf jaar gele den door Europa op de vingers ge tikt nadat drie vrouwen naar het Europees Hof voor de Mensenrech ten waren gestapt. De vrouwen De Ierse premier Enda Kenny moet het toestaan van abortus verdedi gen. foto Olivier Hoslet/EPA hadden zich genoodzaakt gezien om naar Groot-Brittannië te rei zen voor de verwijdering van niet-levensvatbare foetussen. Om dat artsen in hun eigen land de in greep niet mochten uitvoeren, oor deelden ze dat Ierland hun men senrechten schond. Het Europees Hof gaf hen gelijk en gebood het land om abortus in te voeren. Twintig jaar geleden velde het Hooggerechtshof in Dublin zelf al een dergelijk vonnis, maar opeen volgende regeringen legden het naast zich neer. De tijdsgeest zit Kenny nochtans mee. Een nationaal taboe kan niet langer worden ontdoken. Eind ok tober stierf de 31-jarige Savita Ha- lappanavar in een ziekenhuis in Galway. Savita was bij haar opna me zwanger van haar eerste kind je. Toen de baby niet levensvat baar bleek, smeekte de vrouw om een abortus. Ze kreeg van een ver pleegster te horen dat Ierland 'een katholiek land' is, en na een vrese lijke strijd van drie dagen bloedde ze dood, wellicht als gevolg van de weigering de stervende foetus te aborteren. Haar martelgang wekte ongekende weerzin op. De media loven Kenny om zijn moed, maar de bischoppen ge bruikten hun kerstboodschappen om de aanval op de voorstellen in te zetten. Kardinaal Sean Brady donderde dat 'vertegenwoordigers van het volk gevraagd wordt om te beslis sen of een zorgzame en meeleven de samenleving gedefinieerd wordt door de best mogelijke zorg en bescherming voor een vrouw die worstelt met een ongewenste zwangerschap, of door de bewuste vernietiging van menselijk leven'. De prelaat riep iedereen die abor tus verwerpt, op tot protest Daar geeft de pro-lifebeweging gre tig gehoor aan. Cora Sherlock van de Pro Life Campaign liet weten dat haar groep 'een robuuste en aanhoudende campagne zal voe ren om elk detail van de wetge ving uit te dagen'. Andere groepen zullen zich speci fiek richten tot leden van Kenny's Fine Gael. De eerste minister heeft zijn partijleden opgedragen om dit voorjaar vóór het voorstel te stem men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9