81 buitenland Fiscale afgrond VS kan nog afgewend Terug naar middeleeuwen Ronald is een winnaar. Hij heeft zijn occasion helemaal voor niks. van andere regio's dromen in 2013 alleen maar meer van zelfstandigheid. „Er is heimwee naar dichtbij." 'Wat je krijgt is een Europa van de kleine landen' Zal Europa steeds meer een eenheid worden of uiteenvallen in regio's? Catalanen, Vlamingen, Schotten en al die inwoners Win ook je aankoopbedrag terug! Koop in december of januari een occasion viaAutoTrack.nl en win net als Ronald, winnaar van 2010, het aankoopbedrag terug. Kijk op AutoTrack.nl voor de actie en de voorwaarden. O AutoTrack.nl Dc zorgvuldige autosite woensdag 2 januari 2013 WASHINGTON - Hoewel de Ameri kaanse Senaat heeft ingestemd met een akkoord over de beteuge ling van de staatsfinanciën, is de zogenoemde fiscal cliff nog niet af gewend. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden zal het begrotingsak koord dat al wel door de Senaat is goedgekeurd, nog willen aanpas sen. Dat zei de Republikeinse afge vaardigde Lamar Smith gistera vond na een bijeenkomst van de Republikeinen uit het Huis. Wat dit betekent voor de termijn waar op het akkoord worden goedge keurd is onduidelijk. De Amerikaanse president Barack Obama riep de leden van het Huis van Afgevaardigden eerder op de begrotingsdeal gisteravond goed te keuren. De maatregelen moeten voorko men dat de Verenigde Staten ver der richting de zogenoemde fiscal cliff afglijden. Technisch was de deadline al verlopen op 1 januari. Er was vannacht echter nog tijd om de fiscal cliff, die de economie enorme schade zou berokkenen, af te wenden. De financiële mark ten en bedrijven lagen stil vanwe ge Nieuwjaar. Ook kan het Ameri kaanse Congres de maatregelen die ingaan nog ongedaan maken. Als de afspraken over de staatsfi nanciën vanochtend niet door het Huis zijn gekomen, zullen aande- lenbeurzen wereldwijd negatief reageren, is de verwachting. Verscheidene Republikeinen uit het Huis van Afgevaardigden lie ten zich gisteren in Amerikaanse media sceptisch uit over het ak koord. Velen zijn ontevreden over forse belastingverhogingen, terwijl de uitgaven naar hun mening on voldoende worden ingeperkt. Ook Democraten leken lang niet allemaal gelukkig met het compro mis dat vlak voor de jaarwisseling nog werd bereikt in de Senaat. Toch leek onder zowel Republikei nen als Democraten het idee te overheersen dat het beter zou zijn om het voorliggende akkoord goed te keuren en in de komende weken te proberen de maatregelen aan te passen. door Joost Sijtsma In een tijd waarin de EU steeds groter wordt en de mondialisering voortschrijdt, lijkt de eigen regio steeds be langrijker te worden. In oktober werd de Vlaams-nationalistische partij N-VA in Vlaanderen de win naar van de verkiezingen en in het Spaanse Catalonië hebben nationa listen in november een meerder heid behouden die voor afschei ding is. De Schotten kunnen zich in 2014 in een referendum uitspre ken over onafhankelijkheid. Valt Europa uiteen in regio's? En zo ja, is dit erg? Ja, Europa valt uit elkaar en nee, dit is helemaal niet erg, zeggen de 'regionalisten'. Regio's gaan zich af scheiden omdat mensen en volke ren behoefte hebben aan het culti veren van de eigen identiteit die ze onvoldoende herkennen in de natiestaat waartoe ze nu behoren. Het benadrukken van het eigene wordt sterker naarmate de Europe se Unie zich verder uitbreidt, zoals in juli met Kroatië. Veel mensen voelen zich dan vooral Schot, Cata laan, Breton, Fries of Brabander. „De cultuur is dominant", zegt Frank van den Heuvel, voormalig lid van bestuur van het Weten schappelijk Instituut van het CDA. „Culturele overwegingen wegen zwaarder dan rationele aspecten. En in een crisis wordt de culturele eigenheid versterkt." Opvallend is dat in West-Europa juist in de rijkere regio's (Vlaande ren, Catalonië en Schotland met zijn olie- en gasreserves) de roep om afscheiding klinkt. Van den Heuvel: „Een afscheiding moet wel financieel te bedruipen zijn. In Corsica is het streven naar zelf standigheid meer folklore, want een eigen staat is niet levensvat baar. Maar als bijvoorbeeld Beie ren zich afscheidt van Duitsland, De roep om onafhankelijkheid spat in Catalonië van de muren. foto GPD heeft het een economie die net zo sterk is als menig ander Europees land." Hij voorziet een terugkeer naar de middeleeuwen, een tijd waarin de regio's dominant waren. De re gio's hadden handels- en culturele contacten met elkaar, zoals bijvoor beeld het netwerk van Hanzeste den. „Zelfs in het grote Heilige Roomse Rijk en het Russische tsa renrijk wemelde het van de zelf- standige regio's. Landsgrenzen worden getrokken door politici, re- giogrenzen door mensen." Als Vlaanderen zelfstandig wordt, zou Limburg in de visie van Van den Heuvel aansluiting kunnen zoeken bij deze regio. Volgens hem is de natiestaat een aflopende zaak, hij vindt het prima als Euro pa uiteenvalt in regio's die cultu reel en economisch zelfstandig ver der willen. „Dat doet recht aan het identiteitsgevoel van de mensen. Er is heimwee naar dichtbij." Een Europa van de regio's wordt niet algemeen als een onontkoom bare ontwikkeling gezien. Het pro bleem is alleen al dat het lastig zal zijn om aansluiting te zoeken bij de EU, omdat elk land vetorecht heeft over het toelaten van nieuwe leden. Het afgeslankte land zal minder invloed hebben in de EU omdat die afhangt van het aantal inwoners. Ook het regelen van de boedelscheiding als een regio zich afsplitst, kan problemen geven. De Vlaamse politicoloog Kristof Ja cobs, werkzaam aan de Radboud Universiteit Nijmegen, gelooft daarom niet zo in een hernieuwde dominantie van regio's. „Vlaande ren bijvoorbeeld wil geen regio worden, maar een land. Catalonië en Schotland willen ook natiesta ten worden, dus wat je krijgt is geen Europa van de regio's maar een Europa van de kleine landen." Dat verschillende regio's zich be ginnen te roeren is niet iets van de laatste tijd. Het streven naar Schot se autonomie speelt bijvoorbeeld al veel langer. Schotland was voor 1707, toen het onderdeel werd van het Engelse koninkrijk, onafhanke lijk. De verhouding tussen Schot land en de Britse regering wordt ook bepaald door de vraag wie er in Londen aan de macht is. Jacobs: „Als er een Labour-regering is, zijn er minder problemen met Schot land dan tijdens een bewind van de Conservatieven." Je kunt volgens de Vlaamse politi coloog niet zeggen of er sprake is van een verdere ontwikkeling naar een Europa als eenheid of een Eu ropa dat uiteenvalt. Het hangt af van de plaatselijke omstandighe den en van de periode waarover je praat. Jacobs: „In Vlaanderen is Bart De Wever nu erg populair, maar zijn voorganger haalde maar een paar procent van de stem men." In de opvatting van Jacobs is het dus niet zeker dat de inwo ners van Vlaanderen daadwerke lijk onafhankelijk willen worden. Voor Van den Heuvel is het echter zeker dat de ontwikkeling van re gio's naar zelfstandigheid door gaat: „Wanneer we over een aantal jaren terugkijken en zien dat de historisch bekende lappendeken van Europa terug is, zullen we de 20e eeuw juist als de grote centra listische uitzondering beschou- ff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8